Σάββατο, 06 Ιουνίου 2020

«Καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο οι Ν. Εργοτέλη, 3-1 την Φαιστό/Πυργιώτισσα

Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου 2019 18:57 Γράφτηκε από τον

Για την 2η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ οι Νέοι Εργοτέλη υποδέχονταν την Φαιστό/Πυργιώτισσα την οποία και νίκησαν με 3-1 σε ένα άκρως νεανικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιώργου Βλατά πήρε την νίκη με 3-1 και συνέλεξε τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 ΕΠΣΗ.

Αντίθετα εκείνη του Χρήστου Ορφανουδάκη δεν τα κατάφερε εξίσου καλά με το παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στον Πήγασο του οποίου και επιβλήθηκε με 1-0.

Οι κιτρινόμαυροι πέτυχαν 3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά και την κατοχή μπάλας την είχαν οι γηπεδούχοι που προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Γρηγοράκη κυρίως από τα πλάγια.

Κάπως έτσι κατάφεραν να σημειώσουν  και το πρώτο τους τέρμα.

Συγκεκριμένα ο Πακιουφάκης πήρε την μπάλα από αριστερά και έβγαλε "πάσα" πάρε βάλε στον Αναστασιάδη ο οποίος δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0 στο 30'.

Πέντε λεπτά αργότερα σε μία φάση καρμπον αυτή τη φορά από τα δεξιά ο Θεοδωράκης έκανε ωραία ενέργεια έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Αναστασιάδη δίνοντας του την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ για δεύτερη φορά στον αγώνα.

Οι παίκτες του Γιώργου Βλατά δεν σταμάτησαν εκεί και στο 42' με τον Τσαγκαράκη σημείωσαν το τρίτο τους τέρμα πριν οι δύο ομαδες οδηγηθού στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος οι Νέοι είχαν την ευκαιρία να σημειώσουν και άλλα τέρματα με τους Κεβάνι και Πακιουφάκη να μην καταφέρνουν να τελειώσουν ιδανικά τις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν.

Μετά το 65 η Φαιστός/Πυργιώτισσα ισορρόπησε λίγο στο ματς και κατάφερε να μειώσει σε  3-1 με τον Μπριλάκη, με κεφαλιά να δίνει το γκολ της τιμής στην ομάδα του σε μία φάση που πάντως δεν έχει ξεκαθαριστεί αν ήταν εκείνος ο σκόρερ καθώς πιθανόν δεν είχε περάσει η μπάλα την γραμμή και ο Γκιόσα την έσπρωξε προς τα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

Ν. Εργοτέλη: Βούλγαρης, Γκούρο (80' Μαυρής), Τσαγκαράκης, Ματαλλιωτάκης, Κριτσωτάκης, Λίλο, Κεβάνι (71 Σελαμάι), Στρατάκης, Αναστασιάδης (65' Τσαμανδιώτης), Πακιουφάκης (65' Χότζα), Θεοδωράκης.

Φαιστός/Πυργιώτισσα: Γρηγοράκης, Μακρυδάκης (42' Γκιόσα), Χατζηδάκης, Παπαδάκης Γ.Μ, Μπριλάκης, Μαυρογιαννάκης, Παπαδάκης Α.( 60' Τάρε), Νικολιδάκης, Γκερεδάκης, Ανδρουλάκης, Γρηγοράκης Γ.

Παίζουμε μπάλα και στο facebook, ακολουθήστε μας!