Παρασκευή, 05 Ιουνίου 2020

Ο Ρομπάκης έδωσε τη λύση στον Μαραθώνα, 2-1 το Αθλόπολις

Σάββατο, 15 Φεβρουαρίου 2020 17:50 Γράφτηκε από τον
Μαραθώνας Μαραθώνας

Ο Μαραθώνας με σπουδαία ανατροπή πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στο Αθλόπολις και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας της Α2 ΕΠΣΗ.

Για την 21η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ ο Μαραθώνας υποδέχτηκε το Αθλόπολις. Έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν ουσιαστικά από ένα ημίχρονο.

Στα πρώτα 45 λεπτά το Αθλόπολις είχε υπεροχή και κατάφερε να προηγηθεί με τον εύστοχο πλασέ του Μιχελουδάκη στο 17ο λεπτό. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, κυρίως με τον Κόκκινο, αλλά απέτυχαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε το άρδην, με τον Μαραθώνα να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του και να είναι αυτός ο κυρίαρχος στο γήπεδο.

Η ομάδα των Καλεσών έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, είχε τέσσερα δοκάρια (δύο Ρομπάκης, ένα Κουκσόβ, ένα Μανιαδάκης), ενώ έχασε και πέναλτι και πάλι με τον Γιάννη Ρομπάκη.

Παρόλα αυτά ο ικανός επιθετικός ήταν αυτός που «ξελάσπωσε» τον Μαραθώνα και με δύο δικά του γκολ του έδωσε τη νίκη. Στο 56' ισοφάρισε σε 1-1 με ωραίο δεξί σουτ, ενώ 10 λεπτά πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 2-1 μετά από όμορφη ομαδική ενέργεια.

Το τρίποντο ανέβασε τον Μαραθώνα στην 2η θέση της βαθμολογίας με 41 βαθμούς, ενώ το Αθλόπολις έμεινε στην προτελευταία με 15 πόντους.

Μαραθώνας (Κ.Φιλοξενίδης): Κασσωτάκης, Σταματάκης, Παππάς, Λουμπάκης, Σαμαριτάκης, Λουλάκης, Μαυρομάτης (46’ Ουζούνης), Ρουμπάκης, Μανιαδάκης (81’ Βερτουδάκης), Κουκσόβ, Τσουγκράνης (46’ Ρομπάκης)

Αθλόπολις (Ν.Τσερεβελάκης): Χερσονιωτάκης, Μιχελακάκης, Κοκολογιαννάκης, Σέιχ, Βόντας, Τζούλι, Σερλιδάκης, Λουλεμέγια, Τσερεβελάκης, Μιχελουδάκης, Κόκκινος