Σάββατο, 06 Ιουνίου 2020

Σημαντική νίκη για Λίντο, 2-1 τον Κεραυνό

Σάββατο, 04 Ιανουαρίου 2020 18:25 Γράφτηκε από τον

Με ένα σημαντικό τρίποντο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για τη νέα χρονιά το Λίντο επικρατώντας με 2-1 του Κεραυνού που παραμένει ακόμα χωρίς νίκη.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι το Λίντο υποδέχτηκε τον Κεραυνό στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ. 'Έγινε ένα ισορροπημένο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην ευστοχία των γηπεδούχων.

Στα πρώτα 45' λεπτά ο Κεραυνός είχε την υπεροχή και ήταν αυτός που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στο 39ο λεπτό όταν μετά από ωραία ενέργεια του Τσιχλάκη ο Σταυρακάκης έγραψε το 0-1.

Στην επανάληψη το Λίντο μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διακάκη στο 62'. Πλέον το παιχνίδι ήταν στην απόλυτη ισορροπία και όλα θα κρίνονταν στις μικρές λεπτομέρειες.

Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και με την ωραία προσπάθεια του Ζηδιανάκη από τα αριστερά πήραν το προβάδισμα με 2-1 στο 81'. Στα τελευταία λεπτά ο Κεραυνός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Το σημαντικό αυτό τρίποντο ανέβασε το Λίντο στους 22 βαθμούς και την 8η θέση της Α2 ΕΠΣΗ, ενώ ο νεανικός Κεραυνός παρέμεινε ουραγός με μόλις 3 πόντους μετά από 15 παιχνίδια.

Λίντο (Μ. Ζερβίδης): Χατζηνικολάου, Διακάκης, Παχάκης, Γιακουμάκης, Δροσάτος, Βουιδάσκης (46' λ.τ Τσικνάκης), Μαρκατάτος, Μηλιαράκης, Λιανέρης (46' Κυριακάκης), Παπαδάκης (69' Ζηδιανάκης), Κομνηνός (82' Μανιάς)

Κεραυνός (Α. Μαυρογιαννάκης): Κονσολάκης, Μαυρογιαννάκης (59' Παπαδάκης), Σταματάκης, Εργαζάκης, Λίλος, Ανδρουλάκης, Τσιμηνικάκης (72' Τσουγκράνης), Σταυρακάκης ( 76' Ανεζίνης), Τσιχλάκης (67' Σαμπροβαλάκης), Ξυλούρης, Καλλέργης