Τετάρτη, 14 Απριλίου 2021

Με σούπερ-Λιανέρη το Λίντο, 3-0 την Φαιστό/Πυργιώτισσα

Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2019 18:26 Γράφτηκε από τον

Σε ένα άκρως νεανικό παιχνίδι το Λίντο υποδέχθηκε την Φαιστό/Πυργιώτισσα η οποία ερχόταν από την σπουδαία νίκη πρόκριση επί του Ζαρού την Τετάρτη.

Η ομάδα Δαυίδ Φραγκιαδάκη ήταν η τελική νικήτρια του παιχνιδιού με 3-0 έχοντας σε πολύ καλή μερα τον Λιανέρη ο οποίος έκανε ο,τι ήθελε την άμυνα της Μεσαρίτικης ομάδας.

Ο μεσοεπιθετικός του Λίντο ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του έχοντας συμμετοχή στο πρώτο τέρμα βγάζοντας την ασιστ στον Σκουτέλη και σημειώνοντας τα δύο γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Πολλά τα παράπονα για τους φιλοξενούμενους από την διαιτησία του κ. Κώστα και των βοηθών του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για την Φαιστό/Πυργιώτισσα. Στο πέμπτο μόλις λεπτό ο Παπαδάκης παραχώρησε την θέση του στον Χατζηδάκη λόγω αιμοραγίας.

Στο 18΄ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για οφσάιντ που δίνεται κατά τους καθώς πιστεύουν ότι Κιόσσα καλύπτεται καθαρά από τον αμυντικό του Λίντο ενώ έβγαινε σε θέση τετ α τετ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Γκερεδάκης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ζαχαριουδάκη από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στην εκπνοή του πρώτου μέρους και στην πρώτη καλή φάση του Λίντο ο Λιανέρης έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια από τα αριστερά και έβγαλε στον Σκουτέλη ο οποίος δεν αστόχησε για το 2-0.

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος η Φαιστός/Πυργιώτισσα προσπάθησε να πιέσει αλλά και πάλι το Λίντο βρήκε τον τρόπο να σημειώσει γκολ, με ακόμη μία ωραία ενέργεια από τον νεαρό Λιανέρη για το 2-0 στο 58'.

Οι φιλοξενούμενοι θεωρούν πως η μπάλα είχε περάσει την πλάγια γραμμή του άουτ και σάστισαν για λίγα δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να δεχθούν το γκολ.

Ο ρυθμός έπεσε με τις πολλές αλλαγές που έγιναν, η Φαιστός/Πυργιώτισσα ήταν κουρασμένη από την μεσοβδομαδιάτικη αναμέτρηση με τον Ζαρό και στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Λιανέρης υποεδεχόμενος την μπάλα από το κόρνερ με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Δουλεμένη στην προπόνηση η συγεκριμένη κομπίνα που απέφερε καρπούς για το Λίντο.

Στο 90' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, που όμως ο Ανδρουλάκης δεν μετέτρεψε σε τέρμα καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο κ. Κώστας έδωσε έμμεσο.

Τελευταίο σφύριγμα και νίκη για το Λίντο που φτάνει τους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα σε τρεις αγωνιστικές, παρά τις πολλές απουσίες

Οι συνθέσεις:

Λίντο: Ζαχαριουδάκης, Παπαδάκης, Κυριακάκης, Δροσάτος, Διακάκης, Μηλιαράκης (λ.τ 20' Νικηφόρος), Τσαφαντάκης (78' Βουιδάσκης), Μαρκατάτος, Σκουτέλης (65' λ.τ Τσικνάκης), Ζηδιανάκης (78' Μαμουλάκης), Λιανέρης.

Φαιστός/Πυργιώτισσα: Γρηγοράκης, Μακρυδάκης, Παπαδάκης Γ.Μ, (λ.τ 5' Χατζηδάκης), Τσιμπραγάκης, Γκερεδάκης, Παπαδάκης Α., Φτυλάκης, Κιόσσια (85' Τζωρτζακάκης), Νικολιδάκης, Τάρε (60' Μαυρογιαννάκης), Γρηγοράκης Γ. (70' Ανδρουλάκης)