Σάββατο, 05 Δεκεμβρίου 2020

Επιστροφή στις νίκες για τον Δία, 2-0 τον Δωριέα

Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2019 18:55 Γράφτηκε από τον

Ο Δίας μετά από σειρά ανεπιτυχών αποτελεσμάτων επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 του Δωριέα.

Ο Δίας φιλοξένησε τον Δωριέας το Πανεπιστήμιο για την 13η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ.

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Μάλιστα στα πρώτα 25 λεπτά του παιχνιδιού ο Δωριέας είχε μία ελαφριά υπεροχή και θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ με το σουτ του Δημοσθένους στο 19' που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την απόδοση τους και γίνονταν πιο πιεστικοί κατά των αντιπάλων τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δίας είχε την κατοχή και ήταν αυτός που δημιουργούσε ευκαιρίες. Σε μία από αυτές στο 50' ο Ανετάκης πλάσαρε σωστά για να δώσει το προβάδισμα στον Δία και να γράψει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 76' με την όμορφη κεφαλιά του Μαγάκη που διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με το τρίποντο αυτό ο Δίας έφτασε τους 26 βαθμούς, ενώ ο μαχητικός Δωριέας έμεινε στους 9 πόντους.

Δίας (Γ. Σπανάκης): Τριανταφύλλου, Κάββαλος, Κυπαράκης, Παγωνάκης, Αλεξόπουλος, Ανυφαντάκης, Μαγάκης, Κεφαλάς, Ανετάκης (84' Βράνος), Τσιριντάνης, Τουλάκης (46' Βιτσαράς)

Δωριέας (Α. Ξυδάκης): Μαστραντωνάκης, Βογιαντζάκης (85' Ματόσα), Κακουλαντωνάκης Στ., Κακουλαντωνάκης Κ., Τζιμπιμπάκης, Χίντρι, Ζώντος (70' Καλουδάκης), Ταφάνι, Γκιούζι, Μπουμπουλάκης, Δημοσθένους (54' Συμιανάκης)