Σάββατο, 30 Μαΐου 2020

Τρίποντο ανάσα για τον ΑΣΑΒ, 3-2 τη Βόνη

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020 18:20 Γράφτηκε από τον
ΑΣΑΒ ΑΣΑΒ

Η Αγία Βαρβάρα κάνοντας σπουδαία ανατροπή, πήρε την πολύ σημαντική νίκη επί της Βόνης με 3-2 που της έδωσε βαθιά βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα.

Για την 22η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ η Αγία Βαρβάρα υποδέχτηκε τη Βόνη. Έγινε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με πέντε όμορφα τέρματα, ανατροπές και... διατητικά παράπονα.

Η Βόνη άνοιξε το σκορ με γκολ από τα αποδυτήρια, με ωραίο μακρινό σουτ του Παλαμίδα στο 1ο λεπτό. Η απάντηση της Αγίας Βαρβάρας ήταν άμεση, με τον Σαϊτάκη να πλασάρει σωστά και να γράφει το 1-1.

Ο ΑΣΑΒ δεν έμεινε εκεί και κατάφερε να κάνει την ανατροπή με ακόμα ένα τέρμα τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Γαρεφαλάκης ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ έκανε το 2-1 στο 13'.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα ένα γκολ με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Γαρεφαλάκη στο 55ο λεπτό. Η Βόνη προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με τον Κοτζιά στο 69΄.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, ωστόσο το 3-2 έμεινε ως το φινάλε. Αξίζει να σημειωθεί πως εκφράστηκαν έντονα παράπονα από τη Βόνη για μη υπόδειξη πέναλτι σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά και για λάθος φάουλ στη φάση του τρίτου γκολ της Αγίας Βαρβάρας.

Το τρίποντο ανέβασε τον ΑΣΑΒ στους 22 βαθμούς και την 15η θέση, ενώ η Βόνη έμεινε 3η με 40 πόντους.

ΑΣΑΒ (Γ. Φιολιτάκης): Κλοτσώνης, Σιαπλαούρας (42′ λ.τ Γκιόνης), Σαϊτάκης, Καμπάνης, Σφακιανάκης, Ιερωνυμάκης, Γαρεφαλάκης, Νινιράκης Γ., Νινιράκης Μ., Αποδουλιανάκης (82′ Βλασιάδης), Χασουράκης (70′ Κουρέλης)

Βόνη (Μ. Καλυκάκης): Δαμιανάκης, Κοτζιάς, Σταυρακάκης, Καλογεράκης, Γκικόκα, Καλαϊτζάκης (79′ Μπουμπουλάς), Ντόντα, Μιχαηλίδης, Παλαμίδας, Ζερβάκης Μ. (71' Λουρίδας), Σκαρβελάκης