Παρασκευή, 04 Δεκεμβρίου 2020

Πέρασμα με ανατροπή για τον Αετό Ανωγείων από τον Άγιο Μύρωνα

Κυριακή, 11 Οκτωβρίου 2020 19:10 Γράφτηκε από τον
Αετός Ανωγείων Αετός Ανωγείων

Τη νίκη με 2-4 πανηγύρισε μέσα στην έδρα του Ραύκου η ομάδα των Ανωγείων στην πρεμιέρα του 2ο ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Με τρίποντο ξεκίνησε την πορεία του στην Α2 ο Αετός που έφυγε με τη νίκη από την αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ραύκο. Έγινε ένα ματς δύο ημιχρόνων, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και να έχουν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στην επανάληψη και έφτασαν εν τέλει στο θετικός για αυτούς αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ραύκο που προηγήθηκε μόλις 5ο λεπτό με τον Ερμάλ, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα ισοφαρίζοντας σε στο 28΄ με πλασέ του Μέμμου. Παρόλα αυτά η ομάδα του Άγιου Μύρωνα μπήκε ξανά σε θέση οδηγού, καθώς ο Μιχελιδάκης έκανε το 2-1 πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Αετός μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη, ισοφαρίζοντας γρήγορα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλομοίρη και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με το τέρμα του Παγκαλάκη στο 67΄. Μέχρι το τέλος του αγώνα το παιχνίδι έγινε ροντέο με φάσεις εκατέρωθεν και σημαντικότερες ευκαιρίες τα στους των Έρμαν και Μιχελιδάκη για τον Ραύκο, ενώ από την πλευρά της ομάδας των Ανωγείων ξεχώρισε το δοκάρι του Παγκαλάκη και οι προσπάθειες των Καλομοίρη και Μέμμου.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Καλομοίρη να κάνει το 2-4 με κοντινό πλασέ.

Ραύκος (Μ. Λυκούδης): Βασιλάκης, Χεράκης, Ορφανός (52' Λαμπράκης), Σερλιδάκης, Καπελώνης, Κουτσοποδιώτης, Κορνιωτάκης (46΄Λεστάκης),  Γωνιανάκης (89' Κολιοραδάκης), Καραξής, Έρμαλ, Μιχελουδάκης (78΄ Ζαχαριουδάκης)

Αετός Ανωγείων: Μπάγκερης, Μέμμος, Κονιός Γ, Χαραλαμπάκης, Ανδρικάκης, Κονιός Α, Νυκτάρης , Καλομοίρης Χρ, Ξυλούρης(46 Μπινιχάκης) , Παγκαλάκης (80' Δραμουντάνης), Γιαννόπουλος (76 Άλφρεντ)