Παρασκευή, 05 Ιουνίου 2020

Στον ΠΑΟΚ το ντέρμπι της 3ης θέσης (1-0)

Κυριακή, 08 Μαρτίου 2020 18:17 Γράφτηκε από τον

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 3ης θέσης, επικρατώντας της ΑΕΚ με 1-0 χάρη σε γκολ του Βασιλείου στο 80ο λεπτό.

Έντονες διαμαρτυρίες για δύο πέναλτι από τους φιλοξενούμενους σε χέρι αμυνόμενου του ΠΑΟΚ καθώς και σε ανατροπή του Τάγγινη εντός περιοχής στο 90'.

Από δύο καλές φάσεις είχαν αμφότερες οι ομάδες στο πρώτο μέρος.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε με εκτέλεση φάουλ του Ανωγειανάκη και μία κεφαλιά του Γεωργόπουλου.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με τον Χ. Νικολάου και τον Κοκκινάκη.

Περνώντας στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ συνέχισε να απειλεί την εστία του Λιουδάκη και με σουτ του Σκούφου λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Αυτό εν τέλει το κατάφερε με τον Βασιλείου.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν δύο κόρνερ και στο δεύτερο εξ αυτών με εκτελέστή τον Ανωγειανάκη βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Βασιλείου.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται καθώς θεωρούν ότι από την φάση που προηγήθηκε της επίτευξης του γκολ από τον ΠΑΟΚ η μπάλα είχε περάσει πλάγιο και όχι κόρνερ.

Λεπτά αργότερα η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι σε χέρι αμυντικού του ΠΑΟΚ, ωστόσο ο διαιτητής είπε παίζεται.

Ίδια κατάληξη είχαν και οι διαμαρτυρίες σε ανατροπή του Τάγγινη εντός περιοχής, σηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων από την πλευρά της ομάδας του Κατσαμπά στο 90'.

Τελικό σκορ 1-0 με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται στην τρίτη θέση με 42 βαθμούς αφήνοντας πισώ την σημερινή του αντίπαλο.

ΠΑΟΚ: Κασμερίδης, Ξηρός (λ.τ 60' Φασουλέτος), Χατζησεβαστός, Γεωργόπουλος, Ξημεράκης (λ.τ 42' Βαρούχας), Σκούφος, Παπαδιός, Βασιλείου, Στρατήγης, Μαραθιανός (81' Κοζορώνης), Ανωγειανάκης (85' Δρακούλης)

ΑΕΚ: Λιουδάκης, Κάββαλος (85' Λέλεκας), Ντελία, Τσίχλας, Καραφωτιάς Τ., Καλαμιώτης, Καραφωτιάς Τακ., Κοκκινάκης, Σπύρου, Ζηρδέλης (50' Τάγγινης), Νικολάου Χ. (80' Λάρος)