Τρίτη, 26 Μαΐου 2020

Άτυπη ρεβάνς για τον ΠΑΟΚ, 2-1 τον Ρωμανό στην Ελιά

Σάββατο, 29 Φεβρουαρίου 2020 18:43 Γράφτηκε από τον

Άτυπη ρεβάνς για τον ΠΑΟΚ που επικράτησε με 1-2 του Ρωμανού στην Ελιά για την 24η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Ο,τι δεν κατάφερε να κάνει στο Κύπελλο, έκανε ο ΠΑΟΚ που με δύο γκολ στο πρώτο μέρος έφυγε με το διπλό από την έδρα του Ρωμανού.

Πολλές κλασσικές ευκαιρίες χαμένες για τους γηπεδούχους που με κύριο πρωταγωνιστή το Μεμοτσέλα δεν μπόρεσε να μπει νωρίτερα στο παιχνίδι.

Δύο ακυρωθέντα γκολ επίσης για τους γηπεδούχους λόγω οφσάιντ και ένα του Βαρούχα από πλευράς ΠΑΟΚ.

Στο 37' ο Ανωγειανάκης με εκτέλση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για το 0-1.

Στο 41' πριν ο Ρωμανός προλάβει να αντιδράσει ο ΠΑΟΚ και σκόραρε και πάλι.

Ο Ανωγειανάκης συνδυάστηκε με τον Καλομοίρη ο οποίος ήταν τυχερός στις κοντρες και με πλασέ έγραψε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρωμανός ανέβασε την απόδοση του έχασε τρία τετ α τετ με τον Μεμοτσέλα να μην μπορεί να εκμεταλλευτει τις εξαιρετικές κάθετες μπαλιές του Μιχελακάκη.

Στο 60' ο Κορτσινίδης θα σκοράρει με κεφαλιά αλλά το γκολ του θα ακυρωθεί ως οφσάιντ. ενώ στο 65' θα ακυρωθεί ακόμα ένα τέρμα για χέρι του Μιχελακάκης.

Για αμφότερες τις φάσεις ο Ρωμανός διαμαρτυρήθηκε για τις υποδείξεις του διαιτητή Χαραλαμπάκη και των βοηθών του. Στο 70 είναι η σειρά του ΠΑΟΚ να δει γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ με τον Βαρούχα να είναι εκτεθειμένος.

Λίγο αργότερα ο Παπαδιός θα χάσει μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ, καθώς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 92' ο Ρωμανός θα μειώσει με τον Μιχελακάκη θα μειώσει και θα δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κορτσινίδης θα αστοχήσει από κοντά ώστε να δώσει τον βαθμό στην ομάδα του.

Να σημειώθεί ότι ο Ρωμανός είχε νωρίτερα δύο δοκάρια με τους Σεραφειμίδη και Μιχελακάκη.

Ρωμανός: Χωματάς, Κορτσινίδης, Ανυφαντάκης (46' Γιακουμάκης), Κουκάκης, Παχάκης (70' Μαυρίδης), Κάββαλος, Χουρδάκης (72' Ζερβός), Μιχελακάκης, Δουζένης (77 Λασιθιωτάκης), Σεραφειμίδης, Μεμοτσέλα

ΠΑΟΚ: Λεοντιάδης, Παπαδιός, Ζωνάκης, Χατζησεβαστός, Βασιλείου, Ξημεράκης, Μαραθιανός (67' Βαρούχας), Σκούφος, Στρατήγης( 58 Γεωργόπουλος) , Ανωγειανάκης  (90' Φασουλέτος), Καλομοίρης (78' Κοζορώνης)