Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πήρε το ντέρμπι ουραγών ο ΟΦΑ, 1-0 την Μινωική!

Σάββατο, 25 Ιανουαρίου 2020 16:55 Γράφτηκε από τον
Η φωτογραφία είναι από τον αγώνα Μινωική - ΟΦΑ Η φωτογραφία είναι από τον αγώνα Μινωική - ΟΦΑ

Στον ΟΦΑ το ντέρμπι της παραμονής, αφού πέτυχε τεράστια νίκη επικρατώντας με 1-0 της Μινωικής για την 19η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ στο γήπεδο του Αρκαλοχωρίου.

Οι πράσινοι πήραν τους υπερπολύτιμους τρεις βαθμούς και έφτασαν τους 10 βαθμούς αφήνοντας την "Μπάρτσα" στην τελευταία θέση με 9.

Ένα παιχνίδι που είχε πολύ πάθος και αρκετές μονομαχίες στον χώρο της μεσαίας γραμμής χωρίς πολλές ευκαιρίες.

Πρώτη στιγμή στο 25ο λεπτό με το φάουλ του Λουλάκη και τον Κριτσωτάκη να μην μπορεί να μπαίνει στην πορεία της μπάλας.

Παρόμοια φάση λίγο αργότερα, όταν ο Λουλάκης με φάουλ και πάλι γέμισε αλλά ο Κλάδος αυτή την φορά δεν βρήκε την μπάλα.

Στο 29' ήρθε και η πρώτη καλή φάση για την Μινωική, καθώς μετά από σέντρα του Καραντινάκη στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο Στακάκης αλλά η κεφαλιά του πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 33ο λεπτό το σουτ του Φρόκκου έφυγε λίγο άουτ ενώ στο 38o λεπτό ο Πουλάκης από καλή θέση δεν πρόλαβε να σουτάρει με τον Χατζηδημητρίου να τον κόβει.

Στην επανάληψη δεν υπήρξε η τεράστια ευκαιρία με τους Μουρτζάκη και Λυμπερόπουλο και Απλαδά με Στακάκη να "απειλούν" για τις δύο ομάδες.

Μέχρι να φτάσουμε στο 78ο λεπτό που ήρθε το "χρυσό" γκολ για την ομάδα του Αρκαλοχωρίου. Μετά από σέντρα του Μουρτζάκη ο Λυμπερόυλος κατέβασε την μπάλα και με ένα μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ για το 1-0!

Λίγο πριν το φινάλε, διαμαρτυρήθηκαν έντονα της Μινωικής για λεπτά των καθυστερήσεων γιατί όπως υποστηρίζουν τόσα λεπτά χρειάστηκε να αποχωρήσει ο τραυματίας Μαργαρίτης.

Στα τελευταία συγκλονιστικά λεπτά δεν άλλαξε το παραμικρό και ο ΟΦΑ του Λευτέρη Ρουσσάκη πήρε μια σπουδαία νίκη στο ντέρμπι!

ΟΦΑ: Πουλάκης Γ., Κλάδος, Μονιάκης, Βεληβασάκης, Μουρτζάκης, Κριτσωτάκης, Πουλάκης Β. (80' Χαλκιαδάκης), Σαμόλης (90' Βισκαδουράκης), Φρόκκου (90' Παπακώστας), Λυμπερόπουλος (89' Παπαδογιαννάκης), Λουλάκης

ΜΙΝΩΙΚΗ: Μαργαρίτης (52' λτ. Αμπατζής), Καρούζος (65' Κλίνης), Στεφανής, Χατζηδημητρίου, Τσαμπουράκης, Καραντινάκης, Στακάκης, Απλαδάς, Νικηταράς (83' Σταυρουλάκης), Ρουμελιώτης, Αστυρακάκης (80' Καστελλιανάκης)