Παρασκευή, 24 Ιανουαρίου 2020

Ισοπαλία στο μεσαρίτικο ντέρμπι Μοιρών - Γόρτυνας

Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2019 18:15 Γράφτηκε από τον

Όπως και στο ματς του πρώτου γύρου Μοίρες και Γόρτυνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.

Μοίρες και Γόρτυνα τέθηκαν αντιμέτωπες για την 14η αγωνιστική της κορυφαίας τοπικής κατηγορίας. Παρά το "φτωχό" 1-1 το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις και θα μπορούσε να έχει πολλά περισσότερα τέρματα.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και ήταν αυτοί που είχαν τα ηνία της αναμέτρησης. Αυτή η ανωτερότητα μεταφράστηκε σε αρκετές φάσεις, κυρίως με τους Ηλιάκη και Βατσινά, όμως ο τερματοφύλακας της Γόρτυνας, Σαβουιδάκης, ήταν σε πολύ καλή μέρα.

Στην επανάληψη οι Μοίρες συνέχισαν με την ίδια πίεση και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 49ο λεπτό. Ο Ιερωνυμάκης εκτέλεσε φάουλ από μακριά, με τον Σαβουιδάκη να μην υπολίζει σωστά και την μπάλα να καταλύγει στα δύχτια για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι τη Γόρτυνας κατάφεραν να βρουν αντίδραση και 20 λεπτά αργότερα στο 70' βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Μπαντούνας έκανε φοβερή μπαλιά στον Ψωμά ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς όμως το 1-1 να αλλάξει. Αξίζει να αναφερθεί πως οι Μοίρες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τραορέ με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Δημήτρη στο 75'.

Η ισοπαλία ανέβασε τις Μοίρες στους 19 βαθμούς, ενώ η Γόρτυνα έφτασε τους 16 πόντους.

Μοίρες (Γ. Φινοκαλιώτης): Σωπασής, Μασέλης, Ιερωνυμάκης, Αντωνακάκης, Φραγκιαδάκης, Τραορέ, Καργάκης Α., Βατσινάς (90’ Γουρλεμάκης), Κιόρρι (56’ Μπαστάκης), Καργάκης Σ. (87’ Μπιμπάκης), Ηλιάκης (77’ Φανουράκης)

Γόρτυς (Φ. Χαλκιαδάκης): Σαβουιδάκης, Πολυμερίδης, Χουδετσανάκης, Γιαννουλάκης, Μάλο, Μανουσάκης (46' λ.τ Ψωμάς), Δημήτρης, Γιωργαλάς, Δάσκος, Μπαντούνας, Φουντουλάκης.