Παρασκευή, 28 Φεβρουαρίου 2020

Έσπασε το ρόδι ο ΠΑΟΚ, 0-1 τη Μινωική

Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2019 18:10 Γράφτηκε από τον

Την πρώτη του εφετινή νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚρουσώνα επικρατώντας με 0-1 της Μινωικής.

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το πρώτο εφετινό του τρίποντο, χάρη στο γκολ της "χρυσής αλλαγής" Ανδρέα Στρατήγη.

Η Μινωική υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ.

Ήταν ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και με βασικό στοιχείο την νευρικότητα και το άγχος που διέκρινε τις δύο ομάδες.

Ήταν φανερό πως όποια ομάδα έβαζε το γκολ αυτή θα έπαιρνε και το ματς.

Από το πρώτο μέρος ελάχιστες είναι οι αξιοσημείωτες στιγμές, όπως η φάση του 32ο λεπτού για τη Μινωική με την όμορφη σέντρα του Χατζηδημητρίου στην πλάτη της άμυνας και το σουτ του Κλίνη που έφυγε άουτ. Για τους φιλοξενούμενους η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 41' με την κεφαλιά του Μωραίτη που πρόλαβε ο Στεφανής λίγο πριν την γραμμή του τέρματος.

Άλλα πέρα από αυτές τις στιγμές το θέαμα ήταν πολύ κακό με το παιχνίδι να περιορίζεται σε δυνατές μονομαχίες και γεμίσματα.

Το γκολ που έμελλε να χωρίσει τις δύο ομάδες ήρθε στο 52ο λεπτό με τον Ανδρέα Στρατήγη που μόλις είχε περάσει στον αγώνα. Ο ικανός επιθετικός με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1 που τελικά έμεινε ως το τέλος.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Μινωική προσπάθησε για κ΄τι καλύτερο, δίχως όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια κλασσική ευκαιρία.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Κρουσώνα πήρε τους πρώτους της βαθμούς στην Α1 ΕΠΣΗ, ενώ η Μινωική έχει μείνει στην τελευταία θέση της κατάταξης χωρίς πόντο.

Επόμενη αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον ΟΦΑ στον Κρουσώνα, ενώ η Μινωική μεσοβδόμαδα θα δώσει το παιχνίδι που είχε αναβληθεί με το Ζαρό και έπειτα θα φιλοξενηθεί στη Δαμάστα.

Μινωική (Γ. Χατζησεβαστός): Αμπατζής, Τσαμπουράκης, Χατζηδημητρίου, Στεφανής, Βαρδονικολάκης (46' Σταυρουλάκης), Καραντινάκης, Καστελιαννάκης, Κλίνης (64' Χρηστάκης), Στακάκης, Αστυρακάκης (46' Ρουμελιώτης), Νικηταράς (79' Καμαράτος)

ΠΑΟΚ (Σ. Κοζανίδης): Κασμερίδης, Κοκολογιάννης (64' Ζωνάκης), Γεωργόπουλός, Παπαδιός, Βασιλείου, Σούρσος (46' Σούρσος), Σκούφος (46' Απλαδάς), Ξημεράκης, Ξηρός (66' Κοζορώνης), Ανωγειανάκης, Μωραίτης