Τρίτη, 02 Ιουνίου 2020

Ο Μπαντούνας «καταδίκασε» σε υποβιβασμό την Μινωική (2-0)

Σάββατο, 29 Φεβρουαρίου 2020 18:09 Γράφτηκε από τον

Η Γόρτυνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα με την Μινωική επικρατώντας με 2-0, στέλνοντας και μαθηματικά την Μινωική στην Α2.

Η ομάδα του Φάνη Χαλκιαδάκη βρέθηκε σε καλύτερο φεγγάρι στο πρώτο μέρος και στο 11' κατάφερε να προηγηθεί με τον Μπαντούνα για το 1-0 έπιτα από ασίστ του Κλαπάκη,

Στο 20' ο Στεφανής θα πάρει την μπουλιά από το στόμα του Κλαπάκη πριν εκείνος σουτάρει. Στο 28 πρώτη καλή στιγμή για την Μινωική, με τον Καστελλιανάκη η οποία χάθηκε.

Στο 35 η Γόρτυνα θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Κλαπάκη μέσα στην περιοχή. Ο Μπαντούνας θα το εκτέλέσει για το 2-0. Δύο γκολ από τον επιθετικό της Γόρτυνας στο πρώτο μέρος.

Στο 40' ο Σαβοιδάκης δεν θα αφήσει την Μινωική να μειώσει στο σκορ, πραγματοποιώντας ακόμα μία απόκορυση στο παιχνίδι.

Στο 46' η μΙνωική προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι από το πρώτο κιόλας λεπτό του δευτέρου μέρους αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο 55' οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι σε χέρι αμυτνικού της Μινωικής όμως ο Βασάκης λέει παίζετε.

Στην συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Δάσκος θα σουτάρει αλλά ο Μαργαρίτης θα αποκρούσει σωτήρια.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Γόρτυνα πήρε μία σημαντική νίκη και παράλληλα τρεις πολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια.

Γόρτυς: (Φάνης Χαλκιαδάκης): Σαβουϊδάκης, Ξαγοραράκης, Γενιτσαρίδης, Κοκορέλιας, Γιαννουλάκης, Κεφάκης, Γεωργαλάς, Δάσκος (77’ Μανουσάκης), Μπαντούνας (90’ Κωστάκης), Κλαπάκης (82’ Ψωμάς), Φουντουλάκης (88’ Δημήτρης)

Μινωική:(Μ. Ντάγκινης): Μαργαρίτης, Διγενής, Στεφανής (56’ Νικηταράς), Τσαμπουράκης, Απλαδάς, Καραντινάκης, Καστελλιανάκης, Ανδρεάδακης, Ρουμελιώτης, Ψαράς (78’ Πατσάκης), Στακάκης