Πέμπτη, 14 Νοεμβρίου 2019

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην Δαμάστα 2-0 τον Ανθεστίωνα

Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2019 18:54 Γράφτηκε από τον

Με Καουκάκη επέστρεψαν τα χαμόγελα στη Δαμάστα, 2-0 τον Ανθεστίωνα

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοση της η Δαμάστα και «καθάρισε» τη νίκη απέναντι στον Ανθεστίωνα με σκορ 2-0.

Η ομάδα του Μαλεβιζίου επέστρεψε στις νίκες και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της στους 4 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ανθεστίωνας ήταν καλύτερος σε ένα γενικά μέτριο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι αυτοί που άνοιξαν το σκορ.

Νωρίς μόλις στο 2΄ο Καουκάκης εκμεταλλεύτηκε λάθος συνεννόηση των αμυντικών των φιλοξενούμενων με τον τερματοφύλακα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Η ομάδα του Θραψανού παρόλο που είχε καλύτερες τοποθετήσεις δεν κατάφερε να απειλήσει και πλήρωσε τα λάθη της.

Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο ευκαιρίες στο 30΄με τον Καστελλιάνακη και στο 40΄με τον Τζουβάρα.

Στην επανάληψη η Δαμάστα είχε τον έλεγχο του αγώνα, ανέβασε την απόδοση της και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ με τους Καουκάκη (70΄), Μαρκάκη (75΄).

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 79΄,όταν μετά από μπαλιά του Δημαράκη, ο Καστελλιανάκης έδωσε κεφαλιά πάσα στον Καουκάκη και αυτός ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Χρονάκη.

Στο 90΄ο Γιαλιτάκης έχασε ευκαιρία για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.

ΔΑΜΑΣΤΑ: Δημαράκης, Ααναστασιάδης, Μπιμπίρης, Δουλγεράκης (70΄Βερούσι), Αποστολάκης, Χαρίτος, Μαρκάκης, Καουκάκης, Τζουβάρας (90΄Μπερνάντο), Ρουμπάκης (90΄Κεφαλούκος), Καστελλιανάκης (77΄Γιαλιτάκης).

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ: Χρονάκης, Κελαράκης (75΄Θεοδωράκης), Μακρογιαννάκης (75΄Μεταξάκης), Πήλιος, Τζομπανάκης, Κυριακάκης, Στρατάκης, Λιοδάκης (46΄Παπαδάκης), Ψαλιδάκης, Τρουλάκης, Φωτόπουλος (78΄Καπαρουνάκης).