Πέμπτη, 13 Αυγούστου 2020

Άνετη νίκη Αλμυρού, 4-0 τον ΑΟ Τυμπακίου

Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2019 17:30 Γράφτηκε από τον

Ο Αλμυρός συνέχισε την πολύ καλή πορεία των τελευταίων αγωνιστικών, επικρατώντας με 4-0 του Τυμπακίου, φτάνοντας τις πέντε νίκες στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Ο Αλμυρός υποδέχτηκε τον ΑΟ Τυμπακίου για την 14η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ. Η ομάδα του Γαζίου δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο της και έδειξε από την αρχή ποιος είναι το "αφεντικό" του αγώνα.

Το συγκρότημα του Βασίλη Πλεσίτη κατάφερε να πάρει προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με τον Θανάση Τοπούζη. Οι γηπεδούχοι τελειώσαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα δύο τερμάτων, καθώς ο Απλαδάς στο 45' έγραψε το 2-0 με ψύχραιμο πλασέ.

Οι βάσεις για την άνετη επικράτηση του Αλμυρού είχαν μπει.

Στην επανάληψη το Τυμπάκι προσπάθησε να βρει κάποιο γκολ που θα το ξανά έβαζε στην διεκδίκηση του αγώνα, ωστόσο δεν έμελλε να το πετύχει. Μάλιστα αυτός που πέτυχε ακόμα δύο γκολ ήταν ο Αλμυρός. Πρώτα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλέξανδρου Περογαμβράκη στο 61' και 20 λεπτά αργότερα, στο 81' με το τέρμα του Μεντουδάκη που διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο ΑΟΤ ολοκλήρωσε παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88'.

Με αυτό το τρίποντο ο Αλμυρός έφτασε στους 30 βαθμούς παραμένοντας στο -6 από την πρωτοπόρο Δαμάστα. Από την άλλη η ομάδα του Τυμπακίου παρέμεινε χαμηλά με 12 πόντους στην 12η θέση της κατάταξης της Α1 ΕΠΣΗ.

Αλμυρός (Β. Πλεσίτης): Ζαφείρης, Γιαλούσης, Αγαπάκης (74' Μαχαίρας), Γεμιστός, Περογαμβράκης, Ξενοκτιστάκης, Λυκούδης (79' Μεντουδάκης), Κοιλιάρας, Σακλαμάκης (66' Ζαφείρης), Τοπούζης, Απλαδάς (58' Μπέρκης)

ΑΟ Τυμπακίου (Π. Μαρινάκης): Χαραλαμπάκης, Σκαντζάκης, Χαλκιαδάκης, Ντόκο, Παπαδάκης, Άλμπερτ, Μαραγκάκης (46' Παπαδομανωλάκης), Τριάντης, Χριστοδουλάκης (65' Σχοιναράκης), Καρταλιανάκης (46' Μαστάγκας), Κουτεντάκης