Παρασκευή, 28 Φεβρουαρίου 2020

Στον Αλμυρό το ντέρμπι του Μαλεβιζίου, 1-0 τον ΠΑΟΚ

Κυριακή, 27 Οκτωβρίου 2019 17:25 Γράφτηκε από τον

Ο Αλμυρός επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚρουσώνα στο μεγάλο ντέρμπι του Μαλεβιζίου και ανέβηκε στην 2η θέση (με ισοβαθμία) της Α1 ΕΠΣΗ.

Απόδοση: Δημήτρης Γιγουρτσής

Ανταπόκριση: Αλέξης Χριστινάκης:

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο ο Αλμυρός επιβλήθηκε με 1-0 του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ. Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ντέρμπι. Ήταν μία αναμέτρηση με δυνατές μονομαχίες, λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να έχουν σαν πρωταρχικό στόχο το θετικό αποτέλεσμα παρά να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Ο Αλμυρός από τα πρώτα λεπτά μπήκε πιο δυνατά και κυνήγησε το γκολ. Παρά την απουσία του Περογαμβράκη οι "πορτοκαλί" δημιούργησαν αρκετές φάσεις στο πρώτο μέρος.

Η υπεροχή του Αλμυρού μετουσιώθηκε σε γκολ στο 16ο λεπτό όταν ο Ζαφείρης "σέρβιρε" στον Τοπούζη ο οποίος από πολύ κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα για να βάλει μπροστά τους γηπεδούχους με 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους ο Αλμυρός είχε τον έλεγχο και δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να του κάνει ευκαιρίες πέρα από στημένες μπάλες.

Στην επανάληψη ο Δημήτρης Βολονάκης προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα για τον ΠΑΟΚ ώστε να μπορέσει να βρει κάποιο γκολ ισοφάρισης. Πράγματι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν το πολυπόθητο τέρμα αλλά ουσιαστικά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια κλασσική ευκαιρία. Πιο αξιόλογη στιγμή για τους ασπρόμαυρους το δεξί σουτ του Μωραίτη στο 65΄με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Αλμυρός διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα του και τελικά έφτασε στην σπουδαία νίκη. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά το πλασέ του Λυκούδη στο 85' σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Το τρίποντο ανεβάζει το συγκρότημα του Βασίλη Πλεσίτη στη 2η θέση και τους 14 βαθμούς, ενώ ο σύλλογος του Κρουσώνα έμεινε στους 9 πόντους και την 8η θέση της κατάταξης.

Αλμυρός (Β. Πλεσίτης): Γεωργίου, Γιαλούσης, Ρουμπάκης, Μονιάκης, Απλαδάς (66' Σακλαμάκης), Ξενοκτιστάκης, Μεντουδάκης, Λυκούδης, Κοιλιάρας, Τοπούζης (87' Αγαπάκης), Α. Ζαφείρης (79΄Μπέρκης)

ΠΑΟΚ (Δ. Βολονάκης): Κασμερίδης, Απλαδάς (83' Βατσινάς), Γεωργόπουλος, Παπαδιός, Βασιλείου, Σκούφος, Πρικάκης, Ξημεράκης, Στρατήγης, Ζωνάκης (68' Κοκολογιάννης), Μωραίτης