Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2022

Παλικαρίσιος βαθμός για τα Χανιά μέσα στην Καλαμάτα (1-1)

Κυριακή, 20 Μαρτίου 2022 18:58 Γράφτηκε από

Ένα σημαντικό βαθμό εκτός έδρας απέναντι σε μια εκ των πρωτοπόρων μέχρι σήμερα ομάδων του Νοτιου Ομίλου της Super League 2 πήραν τα Χανιά που κατάφεραν να "μπλοκάρουν" την Καλαμάτα παίρνοντας την ισοπαλία στην Μεσσηνία με 1-1 για την 25η αγωνιστική σε ένα ματς που έγινε κάτω απο αρκετό κρύο και δυνατό αέρα.

Τα Χανιά στο 20΄κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι όταν ο Μπακαγιόκο κλώτσησε τον Κολλά με τον διαιτητή Βάτσιο να δίνει το πέναλντι και τον Βασιλόγιαννη στο 22΄να το εκτελεί εύστοχα κάνοντας το 0-1 για το συγκρότημα του Ν. Παπαδόπουλου.

Η Καλαμάτα προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει πριν κλείσει το πρώτο μέρος αλλά δεν τα κατάφερε στις φάσεις που είχε στο 23΄με τον Λουκίνα, στο 28΄με τον Αναστασόπουλο, και στο δευτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το φάουλ του Χέμπερτ που πέρασε άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τα Χανιά να έχουν ενα καλό μακρινό σουτ απο τον Καρλίτος στο 48΄που πέρασε αουτ, και στη συνέχεια ένα σουτ του Κολλά στο 61΄. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για την Καλαμάτα οταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπακαγιόκο ο Αναστασόπουλος έκανε την κεφαλιά και ο Παπατόλιος με εκπληκτικό κοντρόλ και ανάποδο ψαλιδάκι ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 79΄η Καλαμάτα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη όταν ο Βάτσιος ανακάλυψε πέναλτι για χέρι του Καμαρά μέσα στην περιοχή αλλά ο Κουτζαβασιλης απέκρουσε εκπληκτικά την εκτέλεση από τον Λουκίνα χαρίζοντας ενα πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του σε μια απο τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος.

Καλαμάτα (Μπελά): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Μοζέρ (40’ λ.τρ. Μαβινγκά), Παπατόλιος, Ματέους Αλβες (89’ Λουπάνο), Αναστασόπουλος (89’ Σκεντεράι), Χέμπερτ Φελίπε (60’ Μπόρχες), Γρίβας, Λουκίνας.

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Πατάπης, Παντεκίδης, Καμαρά (88’ Κογιέτε), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (77’ Τσαμούρης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (66’ Μπαΐροβιτς), Κολλάς (88’ Κόλα).