Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ξέσπασαν στη Ζάκυνθο τα Χανιά (5-1)

Κυριακή, 23 Ιανουαρίου 2022 17:22 Γράφτηκε από

Την πιο άνετη νίκη τους μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα της Super League 2 σημείωσαν τα Χανιά τα οποία επικράτησαν άνετα με 5-1 της Ζακύνθου την Κυριακή το μεσημέρι στα Περιβόλια σε παιχνίδι για την 15η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου.

Και όμως η Ζάκυνθος αιφνιδίασε την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου καθώς προηγήθηκε με 0-1 στο 18΄με τον Ντάση που πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο πρωτάθλημα. Η απάντηση από τα Χανιά όμως ήταν άμεση καθώς ο μόνιμος σκόρερ της Χανιώτικης ομάδας ο Μπαϊροβιτς στο 19΄ισοφάρισε σε 1-1 με πλασέ.

Πριν κλείσει το πρώτο μέρος τα Χανιά καταφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο παιχνίδι με τον Καμαρά με διπλή προσπάθεια να κάνει το 1-2 στο 39΄και τον Βασιλόγιαννη με σουτ στο πρώτο λεπτο των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους να κάνει το 3-1.

Από εκεί και πέρα τα Χανιά στο δεύτερο ημίχρονο αν και χαμήλωσαν την ένταση τους αφού έχουν και το εξ΄αναβολής κρητικό ντέρμπι την Τετάρτη με τον Εργοτέλη κατάφεραν να σημειώσουν άλλα δύο τέρματα στο 81΄με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βασιλόγιαννη που κέρδισε ο ίδιος στο 79΄απο τον Μιγκέλ και με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Κολλά στο 91΄διαμόρφωσαν το τελικό 5-1.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καψάλης (84’ Καλαϊτζάκης), Πατάπης, Τσαμούρης, Καμαρά, Μασούρας, Τριανταφυλλάκος (60’ Κάρλος), Παναγιωτούδης, Μπαΐροβιτς (84’ Κολλάς), Βάρκας (74’ Ζιούλης), Βασιλόγιαννης (84’ Κόλα).

Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Καλλιβωκάς, Οντόνε, Μιγκέλ, Σοάρες, Ντάσης, Μπαζάν (66’ Κάμερον), Σούρμπης (82’ Τέλεν), Τσιμέλι, Κάρλος Εντουάρντο (77’ Κοναγκάγια), Λαμπόγλου.