Παρασκευή, 03 Δεκεμβρίου 2021

Πληγώθηκαν στο 80΄ από την Ρόδο τα Χανιά (2-2)

Τετάρτη, 24 Νοεμβρίου 2021 17:34 Γράφτηκε από

Πολύ κοντά στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα έφτασαν τα Χανιά την Τετάρτη το μεσημέρι όμως έμειναν στο 2-2 με την Ρόδο στα Περβόλια για την 4η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Το συγκρότημα του Ν. Παπαδόπουλου άνοιξε το σκορ στο 27΄με τον Μπαϊροβιτς με την Ρόδο να ισοφαρίζει στο 43΄με κεφαλιά του Σταματελόπουλου αλλά τα Χανιά να παίρνουν και πάλι κεφάλι στο σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου, όμως ένα εξαιρετικό σουτ του Μαρκόβσκι στο 80΄στέρησε από τα Χανιά την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα μένοντας στο 2-2 με την ομάδα της Ρόδου.

Η εικόνα του αγώνα

Τα Χανιά ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και στην πρώτη τους καλή στιγμή στο 27΄κατάφεραν να κάνουν το 1-0 όταν μετά από σέντρα του Βάρκα ο Μπαϊροβιτς με υποδειγματικό πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Η Ρόδος έφτασε άμεσα κοντά στο 1-1 με τον Κατσιμήτρο όμως να λέει όχι στον Μαρκόβσκι, αλλά στο 43΄κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση οταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μίγγου ο Σταματελόπουλος με κεφαλιά εφερε το ματς στα ίσια.

Πριν λήξει το πρώτο μέρος όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τριανταφυλλάκος με μια φοβερή εκτέλεση φάουλ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Ρόδος πίεσε για να ισοφαρίσει εκ νέου το παιχνίδι και έχασε δυο πολύ καλές στιγμές στο 49΄με τον Αδαμάκη και στο 54΄με τον Μαρκόβσκι. Στη συνέχεια τα Χανιά ισορρόπησαν το παιχνίδι και απείλησαν για το 3-1 στο 61΄με κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου, και στο 76΄με την κοντινή κεφαλιά του Βασιλακάκη να φεύγει μόλις άουτ.

Και αφού σε αυτή την φάση δεν έγινε το 3-1 για τα Χανιά, ήρθε η ισοφάριση στο 80΄για την Ρόδο. Ο Μαρκόβσκι συνδυάστηκε με τον Αδαμάκη και με ένα τρομερό σουτ έκανε το 2-2. Παρόλα αυτα τα Χανιά θα μπορούσαν να έχουν πάρει την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα οταν ο Κόλα μετά από πάσα του Μπαϊροβιτς πλάσαρε από κοντά και η μπάλα από κόντρα σε αμυντικό κατέληξε κόρνερ.

Κίτρινες κάρτες: Καραγεώργης (13'), Κάρλος (19'), Ρέτσος (35'), Εντιαγέ (45'), Νικολόπουλος (56'),

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος) Κατσιμήτρος, Βάρκας (69' Μ. Καψάλης), Πατάπης, Τσαμούρης, Παντεκίδης, Καμαρά (68' Κογιέτε), Παναγιωτούδης, Κάρλος (84' Κόλα), Τριανταφυλλάκος (62' Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς.

Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου) Θεοδωράκης, Καραγεώργης, Ρέτσος (46' Τσάβες), Μακρυδημήτρης (46' Νικολόπουλος), Σάαντο (46' Μαρτσάκης), Μίγγος, Μαρκόβσκι, Στ. Καψάλης, Εντιαγέ (86' Χύσι), Σταματελόπουλος (86' Βουργουντζής), Αδαμάκης.