Πέμπτη, 18 Αυγούστου 2022

Πεντάρα... παραμονής για τον ΟΦΙ

Κυριακή, 01 Μαϊος 2022 17:41 Γράφτηκε από

Ξέσπασε πάνω στην Ζάκυνθο και ασφάλισε την παραμονή του ο ΟΦΙ

Απέναντι στην υποβιβασμένη Ζάκυνθο, ο ΟΦΙ έκανε πάρτυ και με το ευρύ 5-1 εξασφάλισε την παρουσία του και του χρόνου στην Super League 2.

Ο ΟΦΙ μπήκε με το μαχαίρι στα… δόντια και μόλις στο 2΄ πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Αντερέγκεν να κάνει το 1-0! Στο 10΄ ο Βουό έκανε το 2-0, αποβάλλοντας το άγχος στο στρατόπεδο του ΟΦΙ, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής μόλις στο 20΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 «σφραγίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση παραμονής νωρίς στο ματς. Στο 24΄ μάλιστα ο Μεσσιντόρο έκανε το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη του ΟΦΙ!

Και στην επανάληψη η ομάδα της Ιεράπετρας ήταν καλύτερη και έψαξε και άλλα γκολ. Στο 48΄ σέντρα από δεξιά του Μεσσιδόρο πλασέ στην κίνηση Χιμένεθ η μπάλα στο κάθετο δοκάρι! Στο 55΄η παράλληλη σέντρα αριστερά του Χιμένεθ ο Σπίρι στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του!

Στο 58΄ η Ζάκυνθος μείωσε με τον Γκανάσι, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο Αντερέγκεν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι έκανε το 5-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Άλλα δύο δοκάρια καταγράφθηκαν στο ματς, στο 62' σε προσπάθειοα του Χιμένεθ και στο 68' σε σουτ του Μούλερ.

ΟΦ Ιεράπετρας (Βεργέτης): Καραγκιόζης, Κοντοές, Τορίμπιο, Ντέτλερ, Κατάλντι, Μπενίτεζ (61′ Καλλιτσουνάκης), Λεμονής (71′ Καραμπέκος), Μεσσιδόρο, Μούλερ (71′ Κόκας), Αντερέγκεν (81′ Ψάνης), Βουό (46′ Χιμένεθ).

Ζάκυνθος (Γουσέτης): Μπαρμπόπουλος, Κολεύρης (46′ Σπίρι), Ζε Εσόνο, Ηλιού, Νικολακόπουλος, Σουρμπής, Λάμπογλου, Παναγιωτόπουλος (46′ Κάρδαρης), Κάμερον, Κοναγκάγια, Ελ Γκανάσι