Τετάρτη, 04 Αυγούστου 2021

«Κόλλησαν» στο μηδέν ΟΦΙεράπετρας και Τρίκαλα

Τετάρτη, 05 Μαϊος 2021 06:00 Γράφτηκε από τον

Δεν τα κατάφερε να πάρει το τρίποντο που είχε τόσο ανάγκη ο ΟΦΙεράπετρας

Ο ΟΦΙεράπετρας προσπάθησε πολύ να πετύχει το τέρμα που θα του χάριζε τη νίκη, πίεσε έχασε ευκαιρίες, όμως το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με αποτέλεσμα να έρθει η ισοπαλία χωρίς τέρματα ανάμεσα σε ΟΦΙεράπετρας και Τρίκαλα, μία ισοπαλία που μοιάζει σαν ήττα για την ομάδα της Ιεράπετρας καθώς οι ελπίδες της πλέον για παραμονή μειώθηκαν αισθητά.

Το πρώτο καλό σουτ στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 14’ με τον Παπαγεωργίου για τα Τρίκαλα αλλά ο Παπαδόπουλος μάζεψε την μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαράτα έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Περίπου στα μισά του πρώτου μέρους είχαμε cooling break λόγω της πολύς ζέστης που επικρατούσε στην Ιεράπετρα.

Στο 28’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο με τον Μπαράτα να δίνει στον Ντάλα Κόστα και εκείνος από θέση βολής πλάσαρε με τον Περλέσι να αποκρούει την μπάλα και να κρατάει το μηδέν.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Καρουνγκάλ έκανε το σουτ από πλάγια θέση με την μπάλα να περνάει άουτ.

Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με το 0-0 να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο ΟΦΙ είχε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της επανάληψης με τον Μπαράτα να βγάζει την σέντρα στο 47’ και τον Βουό να παίρνει την κεφαλιά, την οποία απομάκρυνε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των Τρικάλων.

Στο 52’ ο Μπαράτα έγινε εκτελεστής αυτή τη φορά με τον Περλέσι να είναι και πάλι εκεί και να μπλοκάρει την μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία καθώς Μπαράτα και Κούστα δεν μπόρεσαν σε δύο χρόνους να κερδίσουν τον Περλέσι με σουτ.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Ταχάτος εκτέλεσε το φάουλ, ο Σκόνδρας έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να απομακρύνεται πάνω από την γραμμή από τον Χατζητερζόγλου.

Δύο λεπτά αργότερα ο Καψάλης έβγαλε την σέντρα από δεξιά ο Μπαράτα κοντρόλαρε, έκανε το σουτ, όμως σε δύο χρόνους και πάλι είπε όχι ο τερματοφύλακας των Τρικάλων.

Στο 80’ τα Τρίκαλα απείλησαν με ένα φάουλ του Παπαγεωργίου, το οποίο απομάκρυνε ο Παπαδόπουλος.

Με την συμπλήρωση του 90’ ο Κούστα έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι από το ύψος της περιοχής!

Η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι άνηκε και πάλι στον ΟΦΙ με τον Χατζητερζόγλου να σουτάρει από κοντά μετά από φάουλ του Χιντζίδη και την μπάλα να περνάει άουτ.

Έτσι το παιχνίδι έληξε 0-0 και αυτή η ισοπαλία ήταν σαν ήττα για τον ΟΦΙεράπετρας καθώς πλέον οι ελπίδες του για παραμονή είναι ελάχιστες.

ΟΦΙεράπετρας: Παπαδόπουλος, Περδίκης, Χατζητερζόγλου, Ζήσης (68’ Πριονάς), Γκίνη, Φουάσης, Λεμονής, Ντούνης (46’ Βουό), Ντάλα Κόστα (46’ λ.τρ. Κούστα), Μπαράτα (79΄Αρναούτογλο), Καψάλης (68’ Χιντζίδης)

Τρίκαλα: Καρουνγκάλ (53’ Σταματής), Περλέσι, Ευθυμίου (67’ Διαμαντόπουλος), Νιάρος, Παπαγεωργίου, Πέλκας (85’ Νταλόσι), Πιαστόπουλος (67’ Ελευθεριάδης), Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Σουλιώτης, Ταχάτος