Παρασκευή, 24 Σεπτεμβρίου 2021

Νίκη για τον ΟΦΙ κόντρα στον Εργοτέλη (2-1)

Τετάρτη, 15 Σεπτεμβρίου 2021 19:23 Γράφτηκε από

Ρεβάνς για την ήττα στο πρώτο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων, πήρε ο ΟΦΙ που επικράτησε με 2-1 του Εργοτέλη σε φιλικό που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης στην Ιεράπετρα.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη με γκολ των Χιμένεθ (52’) και Τορίμπιο (81’) πήρε τη νίκη απέναντι στον Εργοτέλη που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωστανάσιου, ενώ απώλεσε ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια με τον ίδιο τρόπο, καθώς ο Αζίζι στις καθυστερήσεις νικήθηκε από τον Κασσωτάκη, με το 2-1 να μένει μέχρι τέλους.

Ο Εργοτέλης ήταν ο πρώτος που απείλησε στην αναμέτρηση, με το σουτ του Ποζατζίδη να περνά άουτ στο 10ο λεπτό. Στο 15' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν όταν η κεφαλιά του Χιμένεθ έπειτα από σέντρα του Ντι Λορέντζο, πέρασε άουτ.

Ο Μπουτσάκης επιχείρησε σουτ στο 18ο λεπτό, χωρίς αυτό να έχει ευτυχή κατάληξη. Λίγο μετά τα μισά του πρώτου μέρους ο Ποζατζίδης με πλασέ ανάγκασε τον Μανουσάκη να αποκρούσει στην τελευταία αξιόλογη φάση που υπήρξε στο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Επτά λεπτά μετά το σφύριγμα της επανάληψης ο ΟΦΙ προηγήθηκε με τον Χιμένεθ, έπειτα από ασίστ του Χιντζίδη, ενώ έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του μετά από ωραία επίθεση με πρωταγωνιστές τους Κατάλντι και Μεσσιντόρο όμως το σουτ του τελευταίου στο 68’ κόντραρε στα σώματα των αμυντικών του Εργοτέλη και κατέληξε κόρνερ.

Στο 79’ ο Κωστανάσιος ισοφάρισε για τον Εργοτέλη από την “άσπρη βούλα”, όμως το συγκρότημα του Νίκου Μπαδήμα, δεν μπόρεσε να κρατήσει για πολύ το ματς σε ισορροπία, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο ΟΦΙ, σκόραρε πάλι, αυτή την φορά με τον Τορίμπιο να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Ψάνη για το 2-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αζίζι που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κασσωτάκη, από τα 11 βήματα και το 2-1 παράμεινε μέχρι τέλους.