Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2022

Τα Κρητικόπουλα της Super League 2: Ντεμπούτο για Μανωλιούδη με τον ΠΑΟΚ, έπιασε πέναλτι ο Ξενοδόχοφ !

Τρίτη, 30 Νοεμβρίου 2021 20:17 Γράφτηκε από

Δύο ήταν τα γεγονότα που σημάδεψαν την παρουσία των Κρητικών παικτών που παίζουν στη Super League 2 σε ομάδες εκτός του νησιού στην 5η αγωνιστική της Super League 2.

To ένα γεγονός έχει να κάνει με το επαγγελματικό ντεμπούτο του νεαρού Ρεθυμνιώτη αμυντικού Γιάννη Μανωλιούδη με την ομάδα Β΄του ΠΑΟΚ στη νίκη με 0-3 επί του Απόλλωνα Πόντου και το άλλος με το πέναλτι που έπιασε ο Ξενοδόχοφ στην βαριά ήττα του Ολυμπιακού Βόλου πάντως με 4-0 από την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Ας διαβάσουμε λοιπόν τα πεπραγμένα των Κρητικών παικτών της Super League 2 που παίζουν σε ομάδες εκτός νησιού στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος:

Ολυμπιακός Βόλου

Γεννάδιος Ξενοδόχοφ: H oμάδα του μπορεί να ηττήθηκε με 4-0 αλλά ο ίδιος είχε πολύ καλή παρουσία καθώς πέρα του ότι δεν έφταιγε σε κάποιο από τα τέσσερα γκολ έπιασε και ένα πέναλτι όταν το σκορ ήταν ακόμη στο 0-0 . Ο Ξενοδόχοφ έφτασε τις 5 συμμετοχές πλέον στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2 με την φανέλα του Ολυμπιακού Βόλου.

Ξάνθη

Μανώλης Τζανακάκης (29 ετών δεξί μπακ): Επανήλθε στο βασικό σχήμα και έπαιξε για 70΄λεπτά στη νίκη της Ξάνθης με 2-0 επί του Αλμωπού Αριδαίας και ενώ όλα είχαν κριθεί με τον Δεληγιαννίδη να μπαίνει στη θέση του . Ο Ηρακλειώτης δεξιός μπακ πλέον έφτασε τις 3 συμμετοχές στο πρωτάθλημα με 250 συνολικά λεπτά συμμετοχής.

Μανώλης Φαζός (26 ετών κεντρικός αμυντικός): Την προηγούμενη αγωνιστική με την Καβάλα έκανε ντεμπούτο και μάλιστα σκόραρε κιόλας όμως στη νίκη της Ξάνθης με 2-0 επί του Αλμωπού Αριδαίας έμεινε στον πάγκο.

Αναγέννηση Καρδίτσας

Μανώλης Ροβίθης (29 ετών επιθετικός): Παραμένει χωρίς συμμετοχή με την Αναγέννηση Καρδίτσας ο Ηρακλειώτης επιθετικός. Η ομάδα του την 5η αγωνιστική επανήλθε στις νίκες κερδίζοντας με 4-0 τον Ολυμπιακό Βόλου.

Βέροια

Μανώλης Περδίκης (22 ετών κεντρικός αμυντικός): Ο 22χρονος στόπερ ήταν εκτός αποστολής στη νίκη της ομάδας του με 1-0 επί των Τρικάλων και παρέμεινε στα 2 παιχνίδια με συνολικά 40 λεπτά συμμετοχής.

Πέτρος Γιακουμάκης (29 ετών επιθετικός): Δίχτυα δεν βρήκε αυτή την αγωνιστική ο Ηρακλειώτης επιθετικός στη νίκη της ομάδας του με 1-0 αλλά ξεκίνησε σε ακόμη ένα ματς ως βασικός στη θέση του σέντερ φορ και είχε καλή απόδοση , ενώ αντικαταστάθηκε στο 92΄απο τον Φοφανά.

Ρόδος

Στέφανος Μαρτσάκης (31 ετών επιθετικός): Ο Χανιώτης επιθετικός έπαιξε βασικός σε όλο το ματς με την Ζάκυνθο όπου η ομάδα του επικράτησε με 4-0 χωρίς να βρει πάντως δίχτυα αλλά πρόσθεσε ακόμη μια καλή εμφάνιση και έφτασε τα 5 ματς με 1 γκολ σε 244 λεπτά συμμετοχής στη Super League 2.

Νίκη Βόλου

Κωνσταντίνος Περιστερίδης (30 ετών τερματοφύλακας): Ο Χανιώτης τερματοφύλακας ήταν στην αποστολή αλλά δεν έπαιξε στο 0-3 της Νίκης Βόλου στην Κατερίνη απέναντι στον Πιερικό. Παραμένει χωρίς συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Super League 2 μετά από 5 αγωνιστικές.

Ζαχαρίας Καβουσάκης (32 ετών τερματοφύλακας): Ο Ηρακλειώτης τερματοφύλακας κατέγραψε την 5η συμμετοχή του με τον Πανσερραϊκο στο πρωτάθλημα με την ομάδα του να παίρνει σημαντική νίκη με 1-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας σε ένα ματς που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα η εστία του.

ΑΕΚ Β΄

Γιάννης Ιατρούδης (22 ετών επιθετικός): Το προγραμματισμένο ματς της ΑΕΚ Β΄με τον Αστέρα Βλαχιώτη αναβλήθηκε λόγω πολλών κρουσμάτων στην ομάδα της Σπάρτης και έτσι ο Ιατρούδης δεν έπαιξε την προηγούμενη αγωνιστική.

Τρίκαλα

Μιχάλης Αγριμάκης (29 ετών τερματοφύλακας): Ο Ρεθυμνιώτης τερματοφύλακας ήταν εκτός αποστολής στην ήττα των Τρικάλων εκτός έδρας από την Βέροια με 1-0 και παραμένει ακόμη χωρίς συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Super League 2.

ΠΑΟΚ Β΄

Γιάννης Μανωλιούδης (18 ετών κεντρικός αμυντικός): O νεαρός Ρεθυμνιώτης κεντρικός αμυντικός θα θυμάται αρκετά την εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ Β΄επί του Απόλλωνα Πόντου με 0-3 όχι για το αποτέλεσμα αλλά γιατί σε ηλικία 18 ετών κατέγραψε την πρώτη του επαγγελματική συμμετοχή στη Super League 2 παίζοντας ως βασικός στόπερ στο ματς έστω και για ένα ημίχρονο.

Κωνσταντίνος Κουλιεράκης (17 ετών κεντρικός αμυντικός): Ο Χανιώτης στόπερ ήταν σε ακόμη ένα ματς βασικός για τον ΠΑΟΚ Β΄στη νίκη με 0-3 επί του Απόλλωνα Πόντου και αντικαταστάθηκε και αυτός με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Πλέον μετραει 3 ματς στη Super League 2 με 225 λεπτά συμμετοχής.

Τίτος Κουτεντάκης (18 ετών μέσος): Ο Ηρακλειώτης μέσος όπως αναφέραμε είναι ο άτυχος της σεζον καθώς υπέστη ρήξη χιαστού και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.

Παναθηναϊκός Β΄

Μανώλης Οικονομάκης (19 ετών τερματοφύλακας): Ο νεαρός Χανιώτης τερματοφύλακας ήταν στην αποστολή του Παναθηναϊκού Β΄αλλά δεν έπαιξε στο ισόπαλο 2-2 με την Α.Ε Καραϊσκάκης.