Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021

Παραμένει «πρώτος και ωραίος» ο Ηρόδοτος, 1-3 τον Αστέρα Ρεθύμνου

Τετάρτη, 26 Μαϊος 2021 18:55 Γράφτηκε από

Καταιγιστικός εμφανίστηκε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, στο δημοτικό στάδιο Επισκοπής ο Ηρόδοτος εκεί όπου για την 13η αγωνιστική της Γ' Εθνικής και του Κρητικού ομίλου επικράτησε με 1-3 του Αστέρα Ρεθύμνου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αλέκος Ζαφείρης που είχε ένα γκολ αλλά και δύο ασίστ βοηθώντας την ομάδα του στο μέγιστο να φτάσει στην κατάκτηση του τριπόντου.

Ο Ηρόδοτος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 4ο λεπτό είχε την πρώτη τελική με τον Μυλωνά. Ένα λεπτό αργότερα, στο 5ο λεπτό ο Ποτουρίδης από καλή θέση πέρασε και τον τερματοφύλακα Παπαδάκη όμως το σουτ του από δύσκολη θέση βρήκε στο δοκάρι.

Η ομάδα της Ν. Αλικαρνασσού έντεινε την πίεση της όμως ο Αστέρας είχε κλείσει καλά τους χώρους.

Ωστόσο ο Ηρόδοτος κατάφερε στο 25ο λεπτό να πάρει το προβάδισμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαφείρη, ο Μπαλάφας από κοντά με προβολή άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους όταν ο Ζαφείρης στο 30ο λεπτό με όμορφο τελείωμα σκόραρε και έκανε το 0-2 για τους μπλε.

Λίγο αργότερα ο Ηρόδοτος κλείδωσε την υπόθεση νίκη. Από εκτέλεση κόρνερ και πάλι του Ζαφείρη, ο Γκίνη με σουτ στην κίνηση, κέρδισε τον Παπαδάκη και έγραψε το 0-3 στο 38ο λεπτό.

Ο Ηρόδοτος στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου είχε άλλες τρεις ευκαιρίες με τους Γκίνη, Μυλωνά και Ποτουρίδη με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 0-3.

Στο 51ο λεπτό ο Γκίνη έκανε ένα υπέροχο σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Παπαδάκης απέκρουσε.

Δύο λεπτά αργότερα στο 53' ο Αστέρας Ρεθύμνου μείωσε σε 1-3. Μετά από φάση διαρκείας ο Πέτρος Κλειδής σκόραρε με κεφαλιά μειώνοντας για την ομάδα του.

Στο 63ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο με τον Καλαμιώτη για το 1-4, όταν από πολύ κοντά έκανε την προβολή η μπάλα όμως έφυγε άουτ.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν σε υψηλό τέμπο και πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Από πλευράς γηπεδούχων ευκαιρίες είχαν οι Χρυσαφόπουλος και Ψυχουντάκης ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Λουμπάκης, Καλαμιώτης και Μυλωνάς.

Στο 86ο λεπτό δυνατό σουτ του Γαρεφαλάκη και δύσκολα απέκρουσε ο Παπαδάκης. Δύο λεπτά μετά τα 90' το σουτ του Κόκκαλη έφυγε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση με τον Ηρόδοτο να πανηγυρίζει ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Παπαδάκης, Ψυχουντάκης, Αντωνόπουλος, Γύπαρης (86' Χατζηκωνταντίνου), Μανωλακάκης, Κλειδής Α. (26' Μπότος), Χρυσαφόπουλος, Νταγκουνάκης, Πετρίδης, Κλειδής Π. (73' Γερωμυνάκης), Κόκκαλης

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Γεωργίου, Καργιωτάκης, Μπαλάφας, Αργκιλέσι (46' Καλαμιώτης), Ζαφείρης (73' Κασσαπάκης), Γκίνη (62' Λουμπάκης), Μυλωνάς, Χαρίτος, Ποτουρίδης (46' Γαρεφαλάκης), Κοντογιάννης, Λούσι