Κυριακή, 26 Ιουνίου 2022

Τα κατάφερε και παρέμεινε στην Super League 2 το «καμάρι» της Αλικαρνασσού!

Κυριακή, 01 Μαϊος 2022 16:55 Γράφτηκε από τον

Ο Ηρόδοτος ήταν συγκεντρωμένος στο πλάνο του και κατάφερε να κάνει το καθήκον του κερδίζοντας με 2-1 τον Αστέρα Βλαχιώτη εξασφαλίζοντας την παραμονή του και την νέα σεζόν στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Οι Αλικαρνασσιώτες άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς με τον Μπαρμπόζα να κάνει μία εξαιρετική ενέργεια στο 12ο λεπτό και να πιάνει ένα ασύλληπτο σουτ το οποίο κατέληξε στο «παραθυράκι» της εστίας του Ιωαννίδη κάνοντας το 1-0.

Έπειτα από ένα λεπτό ο Χαλκιαδάκης προσπάθησε να κρεμμάσει τον αντίπαλο πορτιέρο με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι, χάνοντας έτσι μία τεράστια ευκαιρία για να γίνει το 2-0. Παρότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απειλήσει στο 44' κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπούτνικ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπάτροβιτς. Στο 69ο λεπτό ο Ηρόδοτος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ποζατζίδη με τον αρχηγό των «κυανόλευκων» Μηνά Χαλκιαδάκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ιωαννίδη ο οποίος έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την μπάλα από το να καταλήξει στα δίχτυα του.

Έτσι ο Ηρόδοτος κατάφερε να παραμείνει στην Super League 2 τερματίζοντας στην 10η θέση με 37 βαθμούς, τρεις βαθμούς πίσω από τον Εργοτέλη.