Δευτέρα, 08 Αυγούστου 2022

Ηρόδοτος: Έ«χ»ασε πολλά... και έμεινε στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β'

Σάββατο, 15 Ιανουαρίου 2022 16:45 Γράφτηκε από τον

Ο Ηρόδοτος παρότι ήταν καλύτερος και είχε πάρα πολλές ευκαιρίες δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα στο «σπίτι» του στη Νέα Αλικαρνασσό, μένοντας στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β' στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2, ενώ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 41ο λεπτό, όταν οι «πράσινοι» έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαραθωνίτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα!

Σωρεία χαμένων ευκαιριών για την ομάδα του Γιάννη Τάτση που δεν βρήκε τον τρόπο για να πετύχει έστω ένα γκολ και να πάρει το τρίποντο έτσι ώστε να ανέβει βαθμολογικά, φτάνοντας πλέον τους 6 βαθμούς στην Super League 2.

Αξίζει να σημειωθεί ότι έκαναν το ντεμπούτο τους με την φανέλα του Ηροδότου τα δυο νέα μεταγραφικά αποκτήματα, Γκόμεζ και Μπαρμπόζα οι οποίοι μπήκαν στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Οι φάσεις του αγώνα όπως καταγράφηκαν στο Liveblog:

1' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον Ηρόδοτο! Ο Χατζησάββας συνδυάστηκε πολύ ωραία με τον Χαλκιαδάκη, με τον πρώτο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής, έπιασε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Χριστογεώργος, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Βρεττός προσπάθησε να νικήσει τον πορτιέρο του Παναθηναϊκού χωρίς να τα καταφέρει ενώ η φάση ολοκληρώθηκε με νέο σουτ του Αποστολίδη που πέρασε ψηλά άουτ!

8' Εκτέλεση κόρνερ από τον Βρεττό ο Κατίδης θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ!

18' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βρεττό θα μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Χριστογεώργος!

19' Δυνατό σουτ (βολίδα) του Βρεττού έδιωξε και πάλι με υπερένταση ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού Β' σε κόρνερ!

22' Κίτρινη κάρτα στον Αρναούτογλου για την αψιμαχία με τον Μαραθωνίτη!

22' Και ο ποδοσφαιριστής των «πρασίνων» θα κιτρινιστεί από τον ρέφερι του αγώνα

26' Πολύ ωραία ενέργεια από τον Κατίδη, ο οποίος πέρασε από αριστερά ένα αντίπαλο και μπήκε στην περιοχή δοκιμάζοντας το σουτ από διαγώνια θέση με την μπάλα ωστόσο να φεύγει άουτ!

41' Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Μαραθωνίτη για επιθετικό φάουλ πάνω στον Λουτριώτη, ο οποίος αφήνει με 10 παίκτες την ομάδα του Παναθηναϊκού Β'

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στη Νέα Αλικαρνασσό, Ηρόδοτος - Παναθηναϊκός Β' 0-0

46' Ο Καργιωτάκης θα δεχθεί την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή του αγώνα για φάουλ σε αντίπαλο

47' Σουτ στην κίνηση από τον Κατίδη με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ

48' Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά με τον Γκόμεζ, η μπάλα θα βρεθεί μέσα στην περιοχή, θα χτυπήσει σε σώματα με τον Καντέ να σουτάρει και να κοντράρει πάλι σε αντίπαλο, με τον Χατζησάββα να διαμαρτύρεται για χέρι και πέναλτι.

57' Ωραία μπαλιά του Κατίδη για τον Χατζησάββα που έπιασε σουτ στην κίνηση , όμως πέρασε λίγο άουτ.

68' Ακόμα μία μεγάλη χαμένη στιγμή για τον Ηρόδοτο με τον Γκίνη να βρίσκεται μέσα στην μικρή περιοχή και να σουτάρει με τον πορτιέρο του Παναθηναϊκού να μπλοκάρει!

69' Ο Χατζησάββας θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, θα κοντράρει όμως η μπάλα και θα καταλήξει σε κόρνερ υπέρ των γηπεδούχων

73' Εκτέλεση φάουλ από δεξιά ο Κόρτσαμ θα πιάσει την κεφαλιά εξ'επαφής με τον Χριστογεώργο να μπλοκάρει

86' Εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λουτριώτη, άουτ!

87' Ο Γκίνη βρήκε τον χώρο για να σουτάρει ωστόσο δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, η οποία κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου, άουτ.

88' Ο Κόρτσαμ θα βρεθεί απέναντι από τον τερματοφύλακα του Χριστογεώργο, με τον πορτιέρο των «πρασίνων» να βγαίνει νικητής από την μονομαχία και να διώχνει σε κόρνερ

88' Μεγάλη χαμένη στιγμή για τον Παναθηναϊκό Β' με τον Θεοχάρη να βρίσκεται πολύ κοντά στο να σκοράρει ωστόσο επενέβη ο Μπαρμπόζα διώχνοντας την μπάλα με τάκλιν πάνω στην γραμμή!

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Κατίδης (65' Μπαρμπόζα), Βρεττός, Καντέ, Αρναούτογλου, Ρουσσάκης, Αποστολίδης (46' Γκόμεζ), Καργιωτάκης (65' Γκίνη), Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας

ΠΑΟ Β': Χριστογεώργος, Γιασίν (75' Αμπντελραχμάνι), Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου (76' Τουρκοχωρίτης), Σαρδελής (59' Ηλιάδης), Ρόμπι, Μαραθωνίτης, Μαρτίνης (59' Κούτσιας), Τσιριγώτης, Θεοχάρης