Τετάρτη, 29 Ιουνίου 2022

Δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την αποτελεσματική Καλλιθέα ο Εργοτέλης

Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 19:45 Γράφτηκε από τον

Η Καλλιθέα είχε την ουσία και κέρδισε τον Εργοτέλη

Χάρις στα γκολ των Κυνηγόπουλου και Μουνιέρ η Καλλιθέα επικράτησε με σκορ 0-2 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο και μείωσε την διαφορά της από την κορυφή στους πέντε βαθμούς μετά την ήττα του Λεβαδειακού από την Καλαμάτα.

Από την άλλη ο Εργοτέλη είχε δοκάρι και δύο - τρεις καλές στιγμές αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα και να πάρει κάτι από την αναμέτρηση.

Με την συμπλήρωση ενός τετάρτου στο ματς ο Κυνηγόπουλος στην πρώτη αξιόλογη φάση για την Καλλιθέα βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1 της Καλλιθέας!

Στο 25’ ο Εργοτέλης «άγγιξε» την ισοφάριση, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άπι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος άνηκε και πάλι στον Εργοτέλη με τον Πέιο να κάνει το σουτ και τον Στρέζο να απομακρύνει δύσκολα με διπλή προσπάθεια.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Μουνιέρ λίγο μετά την είσοδο του στο ματς να συνεργάζεται με τον Ντιμιτρέους, την άλλη αλλαγή και να πλασάρει εύστοχα για το 0-2 στο 63'!

Στο 84' ο Σαρρής απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη για τον Εργοτέλη με απευθείας φάουλ, όμως ο Στρέζος έπεσε στην γωνιά του και αποσώβησε τον κίνδυνο.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή με το 0-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τζελέπης, Ντουμάνης (73' Αλεξάκης), Σερβιλάκης, Mico, Κόλα, Πέϊος, Appi (80' Σαρρής), Βουτσάς, Κωστανάσιος (90' Θεοδωράκης), Κουτάντος (73' Κατσούρι), Πατρινός (80' Νεράλ)

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Rossi (60' Ντιμιτρέους), Κύργιας, Τσιντώνης (60' Μουνιέρ), Μπουλούλης (88' Νάτσης), Χατζηδίμπας, Βασιλούδης, Santana, Κυνηγόπουλος (88' Βογιατζής), Μανθάτης, Malci (77' Χασανμπέγκοβιτς)