Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2022

Πληγώθηκε δις στις καθυστερήσεις των ημιχρόνων και έχασε στην Καλαμάτα ο Εργοτέλης (2-0)

Σάββατο, 27 Νοεμβρίου 2021 18:56 Γράφτηκε από

Τσάμπα ήττα με 2-0 γνώρισε το Σάββατο το βράδυ στην Καλαμάτα από την τοπική ομάδα ο Εργοτέλης στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα αδίκησε τον εαυτό της καθώς έχασε ενα "τσουβάλι" κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει πρώτη το σκορ τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος ,αλλά πλήρωσε μια στιγμή αδράνειας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μαρκόφσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 1-0, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 2-0 μετά από ένα εκπληκτικό σουτ του Αναστασόπουλου πισω από την σέντρα που κρέμασε τον Τσέλιο που ήταν εκτός εστίας.

Η εικονα του αγώνα

Ο Εργοτέλης ήταν πολύ καλύτερος από την Καλαμάτα στο πρώτο ημίχρονο και σίγουρα αδικείται απο το 1-0 του πρώτου μέρους. Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν τρεις πολύ καλες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξουν το σκορ στο 15΄με τον Αναστασόπουλο να προλαβαίνει τον Κοκκίνη, στο 22΄με τον Κόνραντ να μην μπορεί να κερδίσει τον Τάϊρη από κοντά, στο 25΄με το σουτ του Βουτσα που απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας, και στο 34΄οταν στη μεγαλύτερη στιγμή της κρητικής ομάδας στο πρώτο μέρος ο Μοζερ έδιωξε πάνω στη γραμμη το σουτ του Κοκκίνη από το ύψος του πέναλτι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα λοιπόν και με την Καλαμάτα να μην κάνει ευκαιρίες οι γηπεδούχοι σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Εργοτέλη κατάφεραν να κάνουν το 1-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό σουτ του Μαρκόφσκι και αφού πρώτα τα σουτ του Φελίπε Χέμπερτ και του Παυλίδη δεν είχαν βρει στόχο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ν. Μπαδήμας έριξε στο ματς τον Κωστανάσιο και στη συνέχεια τους Μπουτσάκη και Κούατεγκ ενισχύοντας σημαντικά την επίθεση του. Ο Κούατεγκ μάλιστα έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 64΄και στο 66΄για να ισοφαρίσει το ματς με τον γκολκίπερ της Καλαμάτας Ταϊρη που ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχος να αποκρούει την μπάλα και στις δύο περιπτώσεις.

Ο Εργοτέλης πίεσε μεχρι το τέλος την εστία της Καλαμάτας για πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας και είχε την πιο μεγάλη του στιγμή για να κάνει το 1-1 στο 80΄με την κεφαλιά του Ποζατζίδη από εξαιρετική θέση να φεύγει μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ταϊρη.

Και αφού δεν έκανε το 1-1 ο Εργοτέλης στις στιγμές που είχε στο δεύτερο μέρος ήρθε ένα απίστευτο γκολ και πάλι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου με τον Αναστασοπουλο να βλέπει εκτος εστίας τον Τσέλιο και με απίστευτο σουτ αρκετά μέτρα πίσω από την σέντρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη για δεύτερη φορά.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (Ποζατζίδης 78’) Κόλα (Πατρινός 78’) Mico, Σαρρής, Βουτσάς (Μπουτσάκης 57’) Πέϊος, Κοκκίνης (Κωστάνασιος 46’) Conraad, Hossam (Kwateng 57’)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωσταντινόπουλος, Bakayoko, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Moser, Τσαγκαλίδης (Σκεντεράι 77’) Alves, Παυλίδης (Mavinga 70’) Dias, Markovski