Τετάρτη, 17 Αυγούστου 2022

Εργοτέλης - ΑΕΚ Β' 0-0: Μέτριο παιχνίδι και μοιρασιά στο Παγκρήτιο Στάδιο

Τετάρτη, 24 Νοεμβρίου 2021 16:58 Γράφτηκε από τον

Εργοτέλης και ΑΕΚ Β' έμειναν στο 0-0 στο Παγκρήτιο Στάδιο για την 4η αγωνιστική της Super League 2.

Μέτριο παιχνίδι στο Παγκρήτιο Στάδιο με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να αλληλοεξουτερώνονται στο πρώτο ημίχρονο έχοντας από μία καλή φάση. Αρχικά στο 13' ο Μπουτσάκη σούταρε από δεξιά λίγο έξω από την περιοχή χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία του Χατζηεμμανουήλ.

Για την ΑΕΚ απάντησε λίγο αργότερα όταν στο 22' ο Μιτάι έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, διένυσε μερικά μέτρα με τη μπάλα αλλά το σουτ που επιχείρησε στην συνέχεια πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Εργοτέλης επισκεπτόταν συχνά την περιοχή των φιλοξενούμενων κυρίως από τα δεξιά με τον Ντουμάνη, ωστόσο δεν μπόρεσε στις όποιες επισκέψεις του να πετύχει το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι για πιθανό χέρι του Μιτάι μέσα στην περιοχή στο 35' αλλά και μαρκάρισμα του Λάτσι πάνω στον Κόνραντ στο 42' με τον Βουρνέλη να λέει και στις δύο περιπτώσεις να συνεχιστεί το παιχνίδι. Τα πρώτα λετπά της επανάληψης δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο με τους δύο προπονητές να προβαίνουν στις πρώτες διορθωτικές κινήσεις τους και σε μία από αυτές του Σωκράτη Οφρυδόπουλου, ήταν και το όνομα του Γιάννη Ιατρούδη.

Ο επιθετικός της ΑΕΚ και προϊόν των Ακαδημιών του Εργοτέλη, έχοντας κερδίσει την μεταγραφή του στην Ένωση μέσω της εξαιρετικής πορείας του με την ομάδα του Ηρακλείου, μπήκε ως αλλαγή στο 66'΄και τρία λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Σταμούλη λίγο έλειψε να πληγώσει την παλιά του ομάδα, όμως ο Τσέλιος επενέβη σωτήρια απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Ο Εργοτέλης ήταν εκείνος όμως που είχε μεγάλες ευκαιρίες ώστε να κερδίσει το τρίποντο. Αρχικά μετά από κόντρες ο Κοκκίνης βρέθηκε ολομόναχος στην μικρή περιοχή της ΑΕΚ, όμως το πλασέ του απέκρουσε ο Χατζηεμμανουήλ με τα πόδια. Στο 85' ξανά από τα πόδια του Στέλιου Ποζατζίδη, ο Εργοτέλης επιχείρησε να απειλήσει την εστία της ΑΕΚ, όμως η κεφαλιά του Πατρινού πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του πορτιέρε της ΑΕΚ.

Στα εναπομείναντα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της νίκης και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους με τους Εργοτέλη και ΑΕΚ Β' να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Σερβιλάκης (67' Ποζατζίδης), Ντουμάνης, Μίκο, Κόλα, Πέιος, Βουτσάς, Μπουτσάκης, Κωστανάσιος, Κόνραντ (67' Πατρινός), Κούατενγκ (46' Κοκκίνης)

ΑΕΚ Β΄ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Λάτσι, Κορνέζος, Σταμούλης, Μιτάι (82'  Μπούσης), Μπάμπης (60' Γερολέμου), Σαμπανάτζοβιτς, Μουστακόπουλος, Γιούσης (82' Παρράς) Χριστόπουλος (60' Γκαρσία), Κοσίδης (69' Ιατρούδης)