Τετάρτη, 17 Αυγούστου 2022

Ρόδος - Εργοτέλης 1-0: Πλήρωσε την αστοχία του στην πρεμιέρα!

Σάββατο, 06 Νοεμβρίου 2021 16:54 Γράφτηκε από

Πρεμιέρα με το "αριστερό" για τον Εργοτέλη, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 στην Ρόδο από την ομώνυμη ομάδα όντας όμως καλύτερος από τον αντίπαλο του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα

Ο Εργοτέλης είχε τις ευκαιρίες να πετύχει παραπάνω από ένα τέρμα, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει απάντηση στην κεφαλιά με την οποία ήρθε το 1-0 της Ρόδου, με τον Μακρυδημήτρη στο 7ο μόλις λεπτό.

Κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης άξιζε το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο οι "κιτρινόμαυροι" δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια και με λίγη τύχη η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου κατάφερε να κατακτήσει τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Το συγκρότημα του Νίκου Μπαδήμα, λόγω δυστοκίας αλλά και με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Ηλιάδη σε πολύ καλή μέρα δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από την Ρόδο για την 1η αγωνιστική της Super League 2.

Το φιλμ του αγώνα:

7’ Ο Μακρυδημήτρης με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, άνοιξε το σκορ για την Ρόδο.

16’ Εκτέλεση φάουλ απ’ τον Μπουρσέλη απ’ τα δεξιά λίγο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή με τον Κόλα να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω απ’ την εστία.

18’ Σουτ του Kwateng διαγώνια της περιοχής η μπάλα φεύγει άουτ.

Ο Εργοτέλης μετά το γκολ που δέχθηκε, έχει ανεβάσει στροφές πιέζοντας τον αντίπαλο προσπαθώντας να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία και στην ισοφάριση.

24’ Κεφαλιά από τον Αδαμάκη μέσα στην μικρή περιοχή ο Τσέλιος αποκρούει εντυπωσιακά πέφτοντας χαμηλά στο δεξί δοκάρι.

26’ Ο Μπουτσάκης έπειτα από πάσα του Βουτσά, δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγα μέτρα δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι.

39’ Ο Μπουρσέλης άφησε ωραία την μπάλα στον Kwateng με τον τελευταίο να σουτάρει με δύναμη απ’ το ύψος της περιοχής αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας έπεσε και μπλόκαρε σωστά.

43’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ’ τον Ποζατζίδη λίγα μέτρα μακριά από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Εργοτέλης πιέζει διαρκώς να φτάσει στην ισοφάριση, δημιουργώντας καλές ευκαιρίες για να φέρει στα ίσια το παιχνίδι.

46’ Ξεκινάει το δεύτερο μέρος στην Ρόδο. Χωρίς κάποια αλλαγή για τις δυο ομάδες.

57’ Ο Μπουτσάκης γύρισε την μπάλα στον Βουτσά που βρισκόταν στο ύψος της περιοχής με τον τελευταίο να οπλίζει και να σουτάρει δυνατά με τα σώματα των αντιπάλων ωστόσο να στέκονται εμπόδιο.

60’ Ο Βουτσάς τροφοδοτεί τον Μπουρσέλη ο οποίος τσιμπάει την μπάλα, απ’ την μικρή περιοχή στέλνοντας την στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

63’ Πρώτη κίνηση απ’ τον πάγκο και για την ομάδα μας, με τον Κατσούρι να δίνει την θέση του στον Κοκκίνη.

71’ Επικίνδυνη σέντρα απ’ τον Kwateng με πολύ καλές προϋποθέσεις ο τερματοφύλακας πέφτει μπροστά απ’ τον Conraad και απομακρύνει με δυσκολία την μπάλα.

Μεγάλη ένταση στο παιχνίδι, λόγω συνεχών καθυστερήσεων των γηπεδούχων, γεγονός που δημιουργεί ιδιαίτερο εκνευρισμό.

80’ Ωραία προσπάθεια από τον Kwateng ο οποιος εξαπόλυσε έναν κεραυνό προς την αντίπαλη εστία με τον τερματοφύλακα να αποκρούει με υπερένταση και δυσκολία σε κόρνερ.

82’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Conraad να βρίσκεται απέναντι απ’ τον τερματοφύλακα με τον τελευταίο να αποκρούει με δυσκολία το πλασέ του από κοντινή θέση.

83’ Διπλή αλλαγή για την ομάδα μας, με τους Hossam και Abdallah να περνάνε στο ματς αντί των Βουτσά και Μπουτσάκη.

84’ Κόρνερ από τον Μπουρσέλη, ο Ποζατζίδης παίρνει την γυριστή κεφαλιά με τον Ηλιάδη να μπλοκάρει.

90’ Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος αγώνα

Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου): Ηλιάδης, Καραγεώργης, Νικολόπουλος, Μακρυδημήτρης, Μπακάρι, Μαρτσάκης, Καψάλης, Μίγγος, Παπάζογλου, Βουργουτζής, Αδαμάκης

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρρι (Κοκκίνης 63’) Ποζατζίδης, Σαρρής, Κόλα, Πέϊος, Βουτσάς, Μπουτσάκης, Μπουρσέλης, Κωστανάσιος (70’ Κόνραντ), Κούατενγκ