Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2022

Μεγάλη νίκη - ανάσα για τον Ατρόμητο κόντρα στον Απόλλωνα!

Σάββατο, 04 Δεκεμβρίου 2021 19:23 Γράφτηκε από

Ο Ευθύμης Κουλούρης συνέχισε την παράδοσή του απέναντι στον Απόλλωνα, ο Σρνταν Σπιριντόνοβιτς ήταν ασταμάτητος και ο Ατρόμητος έφτασε σε μια ευρεία και απαραίτητη νίκη (4-1), με την οποία ευελπιστεί να κάνει επανεκκίνηση και να αλλάξει την εικόνα του στο πρωτάθλημα

Υπάρχουν αριθμοί που είναι συμπτωματικοί. Και άλλοι που δεν μπορεί ούτε να είναι τυχαίοι, ούτε ανακριβείς. Η χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος αντιμετώπιζε την τέταρτη χειρότερη και στο πρώτο τέταρτο του ματς είπαν να το επιβεβαιώσουν. Το γεγονός ότι μπήκαν δύο γκολ είναι το λιγότερο – ο τρόπος που μπήκαν μπορεί να πει όλη την ιστορία. Ο Ατρόμητος σκόραρε με ασίστ του Ανδρέα Γιαννιώτη στον Σρνταν Σπιριντόνοβιτς κι ενώ όλη η άμυνα του Απόλλωνα απλώς παρακολουθεί τη φάση. Ο Απόλλων ισοφάρισε με ένα πολύ ανούσιο πέναλτι, το οποίο αφελώς παραχώρησε ο Δημήτρης Χατζηισαΐας κάνοντας χέρι μέσα στην περιοχή.

Δύο γκολ σε 15 λεπτά και οι ισορροπίες – κυρίως οι ψυχολογικές – να έχουν διαταραχθεί. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, ο Ατρόμητος είχε καλύτερες φάσεις για να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 10’ πριν καν ισοφαριστεί, και βρήκε το δεύτερο γκολ σε μια εντυπωσιακή ανάπτυξη επίθεσης και με τον Μουνίθ να βάζει υποψηφιότητα για γκολ της αγωνιστικής για δεύτερο συνεχόμενο Σαββατοκύριακο. Ο Ισπανός με εντυπωσιακό πλασέ στο 40’ από το ύψος της περιοχής σημείωσε το 2-1 σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο και έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Προβάδισμα που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο στη διπλή ευκαιρία των γηπεδούχων στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ή θα μπορούσε και να είχε εξαφανιστεί με την ευκαιρία που έχασε ο Φαν Λα Πάρα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του 45λεπτου.

Ο Ατρόμητος ήξερε ότι έχει την ευκαιρία του, ότι αυτή η αγωνιστική είναι η ευκαιρία του και ήθελε με κάθε τρόπο να την εκμεταλλευτεί. Να πανηγυρίσει και μια νίκη ο Γιώργος Παράσχος, ο οποίος ήταν κλινήρης στη νίκη επί του ΠΑΟΚ και αντιμετώπιζε την πρώην ομάδα του. Θα μπορούσε πριν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα να έχει καθαρό προβάδισμα. Ωστόσο, σε δύο περιπτώσεις ο Κώστας Κότσαρης σταμάτησε τους γηπεδούχους σε τετ-α-τετ και κράτησε την ομάδα του ζωντανή στο ματς. Για πόσο, όμως; Το τρίτο γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου και ό,τι δεν κατάφερε ο Σπιριντόνοβιτς στο 48’ και ο Βασιλαντωνόπουλος στο 58’, το έκανε ο Ευθύμης Κουλούρης στο 68’. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε από την άσπρη βούλα το πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε και βρήκε δίχτυα για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική, ενώ με το δεύτερό του γκολ στο 75’ έφτασε τα πέντε γκολ στους τελευταίους τρεις αγώνες! Ουδεμία έκπληξη ότι το έκανε απέναντι στον Απόλλωνα, κόντρα στον οποίο έχει σκοράρει πέντε φορές στο παρελθόν και, μάλιστα, είχε σκοράρει στο επαγγελματικό του ντεμπούτο με τον ΠΑΟΚ τον Φεβρουάριο του 2014.

Τρίτη εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-1 για τον Απόλλωνα.
Πρώτη νίκη για τον Γιώργο Παράσχο, ο οποίος απουσίαζε στο ματς με τον ΠΑΟΚ.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παράσχος – 3-4-3-): Γιαννιώτης, Καστελάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας (80’ Παπαδόπουλος), Στρούγγης, Σπιριντόνοβιτς (86’ Πιζάνο), Σάλομον, Μουνίθ (80’ Μπεντινέλι), Χαρίσης (80’ Ντένιτς), Κουλούρης (86’ Τζαβίδας).
ΑΠΟΛΛΩΝ: (Φέστα – 4-4-2): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (46’ Ντεντάκης), Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Άλβες, Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης (46’ Ντάουντα), Σλίβκα, Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης (69’ Μαρτίνες).

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Την προηγούμενη αγωνιστική σκόραρε στις καθυστερήσεις, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν να μειώσει σε 3-1 κι εντέλει να δει την ομάδα του να χάνει με 6-2. Αυτή την αγωνιστική το γκολ του Χουάν Μουνίθ πιάνει τόπο και ο Ισπανός μεσοεπιθετικός μπορεί να το χαρεί λίγο περισσότερο. Ο 29χρονος άσος ήταν κινητικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επιδραστικός στην ανάπτυξη του Ατρόμητου, ωστόσο το σημαντικότερο ήταν το τέρμα που σημείωσε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου!

Γίνε Πρόεδρος: Ας δούμε λίγο τι έκανε στο ματς! Σκόραρε για το 1-0. Ξεκίνησε τη φάση για το 2-1. Έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1. Δημιούργησε για τη μεγάλη ευκαιρία που έχασε ο Βασιλαντωνόπουλος. Ξεκίνησε τη φάση από την οποία κέρδισε το πέναλτι ο Ευθύμης Κουλούρης και με το οποίο εντέλει σημείωσε το τρίτο γκολ ο Ατρόμητος. Μερικές φορές είσαι όσο καλός, όσες και οι αναφορές στο πρόσωπό σου στο live ενός αγώνα. Και ο 28χρονος Αυστριακός ήταν ο κορυφαίος του Ατρόμητου στο ματς.

Lockdown: Η κακή του μέρα φάνηκε από το πρωί… Η ταχύτητα του Σρνταν Σπιριντόνοβιτς τον εκθέτει στο πρώτο γκολ που δέχεται η ομάδα του και τον εκθέτει εκ νέου και στο δεύτερο, στο οποίο και πάλι δεν μπορεί να ακολουθήσει τον Αυστριακό. Το κακό για τον Χρήστο Λισγάρα τρίτωσε στη φάση του πέναλτι που υπέπεσε στον Ευθύμη Κουλούρη και η αποβολή του ήταν απλώς το κερασάκι στην τούρτα.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Έχασε τη φάση του πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα στη ζωντανή εξέλιξη του αγώνα, αλλά το VAR διόρθωσε το λάθος του. Συνεπώς όλα καλά! Χρειάστηκε τη βοήθεια του assistant για την κόκκινη κάρτα στον Λισγάρα, όμως και πάλι Ο Γκιόργκι Γκαμπάκοφ δικαίως καταλόγισε και τα δύο πέναλτι στο Περιστέρι, ενώ είχε δίκιο και στην αποβολή του αμυντικού του Απόλλωνα.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Έξι παιχνίδια. Μία ισοπαλία, πέντε ήττες και μηδέν νίκες. Μόλις τρία γκολ ενεργητικό και ουραγός στην εκτός έδρας βαθμολογία της Super League. Μετά την ήττα του στο Περιστέρι, ουραγός και στη συνολική βαθμολογία του πρωταθλήματος. Και μπορεί τα σύννεφα για τον Τζιανλούκα Φέστα να μαζεύονται, ωστόσο η αλλαγή προπονητή φαντάζει και πάλι ως η εύκολη λύση για τον Απόλλωνα. Η δύσκολη είναι να βρεθεί ο τρόπος να αλλάξει η εικόνα της «ελαφράς ταξιαρχίας», καθώς μέχρι τώρα μοιάζει να υστερεί σε ποιότητα και σε ταχύτητα (σ.σ. ειδικά στην άμυνα) έναντι των περισσότερων ομάδων της Super League. Και ένας προπονητής μόνος του σίγουρα δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό.