Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2022

«Υπέταξε» τον Ολυμπιακό ο Λεβαδειακός του Ταουσιάνη! (Video)

Τετάρτη, 01 Δεκεμβρίου 2021 19:08 Γράφτηκε από

Ο ψυχωμένος και αποτελεσματικός Λεβαδειακός πήρε σπουδαία νίκη επί του «άχρωμου» Ολυμπιακού (3-2) για το πρώτο παιχνίδι του κυπέλλου, υποχρεώνοντας τους Ερυθρόλευκους στην παρθενική τους φετινή ήττα στην Ελλάδα

Σε ένα ματς που Λεβαδειακός και Ολυμπιακός προσέφεραν γκολ και θέαμα στο πρώτο μεταξύ τους 90λεπτο για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το μικρό προβάδισμα, επικρατώντας με 3-2 των πρωταθλητών που εμφανίστηκαν με πάρα πολλές αλλαγές μεν, αλλά και εντελώς... μπλαζέ. Η ομάδα του Ταουσιάνη πάλι, η οποία φέτος έχει και το υλικό και βλέψεις για καλά πράγματα, έκανε τη δουλειά της όσο καλύτερα μπορούσε, τιμωρώντας κάθε λάθος των Πειραιωτών με αποτελεσματικότητα και ουσία στο παιχνίδι της. Έστω κι έτσι πάντως, με δεδομένη τη ρεβάνς στο Καραϊσκάκη σε τρεις εβδομάδες και το ότι μετρούν κανονικά τα εκτός έδρας γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» επί της ουσίας θα χρειαστεί απλώς να... εμφανιστούν στη ρεβάνς με πλήρη σύνθεση, ώστε να αποκλείσουν τον σκληροτράχηλο σύλλογο της Super League 2. Πρώτη φετινή ήττα εντός συνόρων για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς που παραδέχθηκε την κάκιστη εμφάνιση και συνεχάρη τον αντίπαλο για την εμφάνισή του. Επιπλέον, αυτό ήταν και το πρώτο ματς για τον Ολυμπιακό , μετά από 8 χρόνια που δέχεται τρία γκολ από ομάδα της περιφέρειας -και μάλιστα χαμηλότερης κατηγορίας μετά από 8 χρόνια, όταν είχε επικρατήσει 5-3 του Φωκικού

Δεκάλεπτο «κόλαση» για τον Λεβαδειακό και «ερυθρόλευκη» απάντηση

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Λεβαδειακός σόκαρε τον Ολυμπιακό με ένα απίθανο πρώτο δεκάλεπτο και γρήγορο προβάδισμα δύο τερμάτων! Μόλις στο 3' ο Πολέτο... έπαθε Μέσι, πέρασε κατά σειρά Σουρλή, Σεμέδο και Κούντε από αριστερά και πλάσαρε όμορφα τον Κρίστινσον για το 1-0. Ένα δίλεπτο μετά πέρασε και πάλι τον Σεμέδο, γύρισε για τον Νίκα όμως το σουτ κόντραρε. Τελικά, στο 6' έγινε και το 2-0, με ένα απευθείας κόρνερ του Παναγιώτου που έπιασε στον ύπνο τον Κρίστινσον.

Μετά το δεκάλεπτο πια άρχισε να συνέρχεται ο Ολυμπιακός, και μέσα σε τέσσερα δικά του λεπτά έχασε μοναδικές ευκαιρίες για ένα ή και περισσότερα γκολ: κεφαλιά άουτ του Τικίνιο στο 16', χαμένη ευκαιρία του Βρουσάι που κόπηκε τελευταία στιγμή στο τετ-α-τετ του ίδιου λεπτού, νέο εξ επαφής πλασέ άουτ του Τικίνιο στο 17' μετά από κόρνερ, σουτ του Ονιεκούρου άουτ στο 19΄ και νέα κεφαλιά του Τικίνιο άουτ στο 20'. Ότι δεν κατάφεραν σε αυτές τις φάσεις οι επιθετικοί του Ολυμπιακού, το πέτυχε ένας αμυντικός. Ο Ρούμπεν Σεμέδο επέστρεψε μετά από τρεις και πλέον μήνες στη δράση, βασικός και κατάφερε να σκοράρει! Το έκανε με ωραία κεφαλιά στο 26' μετά από φάουλ του Βρουσάι, μειώνοντας σε 2-1. Ο ρυθμός έπεσε και πάλι μετά το 2-1, με τον Ολυμπιακό να έχει την φλύαρη κατοχή και τον Λεβαδειακό να αντέχει στην άμυνά του, Μάλιστα, οι Βοιωτοί είχαν και μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 στο τέλος του πρώτου μέρους, όμως το σουτ του Νίλι εκτός περιοχής πήγε δοκάρι και άουτ. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με 7-7 τελικές για τις δύο ομάδες.

Ευκαιρίες ο Ολυμπιακός, γκολ και πάλι ο Λεβαδειακός

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Μαρτίνς ξεκίνησε με τριπλή αλλαγή, ωστόσο μετά από τρεις χαμένες ευκαιρίες για τους «ερυθρόλευκους» με σημαντικότερη το σουτ του Ονιεκούρου που «έβγαλε» εντυπωσιακά ο Σαμασά, ο Λεβαδειακός ήταν και πάλι αυτός που σκόραρε. Στο 61', σε μια φάση που συνολικά η άμυνα των Πειραιωτών «κοιμήθηκε», ο Χάμοντ σέντραρε από αριστερά και ο Δούμτσιος με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 3-1. Ωστόσο, άμεση ήταν αυτή τη φορά η απάντηση του Ολυμπιακού. Ένα δίλεπτο μετά, στο 63', ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε από κοντά για το 3-2, μετά από γύρισμα του Ονιεκούρου από αριστερά, με τον Πορτογάλο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη.

Μετά το 3-2, ο Λεβαδειακός οπισθοχώρησε πλήρως, οι αλλαγές του Ταουσιάνη είχαν αμυντικό προσανατολισμό και πλέον ήταν ξεκάθαρο ότι ο Ολυμπιακός θα πίεζε ως το τέλος για την ισοφάριση. Στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν εγκατεστημένοι στα καρέ του Λεβαδειακού και δημιούργησαν φάσεις για το τρίτο γκολ, με κύριους εκφραστές τους Τικίνιο και Ονιεκούρου που όμως αστόχησαν. Στο 88' πια, ο Γιώργος Μαρίνος χάνει μοναδική ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά για την ισοφάριση, στην 15η τελική του Ολυμπιακού στο ματς. Ονιεκούρου-Τικίνιο έχασαν και πάλι από μια ευκαιρία στα τελειώματα του αγώνα και τίποτα περισσότερο δεν άλλαξε, με τον Λεβαδειακό να κρατά τη νίκη και το σπουδαίο αυτό αποτέλεσμα.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Σαμασά, Βλάχος (52' Χάμοντ), Νίκας (74' Τζημόπουλος), Τσάπρας, Νίλι, Μεχία, Λιάγκας, Παναγιώτου, Βρακάς (59' Μουτίνιο), Λινάρδος (52' Δούμτσιος), Πολέτο (74' Αλμπάνης).
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Αποστολόπουλος (46' Κίτσος), Σουρλής, Κούντε (46' Μπουχαλάκης), Βρουσάι (82' Μαρίνος), Α. Μπα (46' Λόπες), Ονιεκούρου, Τικίνιο.
Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Θεόφιλος Μωυσιάδης (Ηπείρου), Θεόδωρος Τζιουβάρας (Κοζάνης)
Τέταρτος: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

Πηγή: sdna.gr