Παρασκευή, 24 Σεπτεμβρίου 2021

Νέα ήττα και προβληματική εμφάνιση για τον ΟΦΗ απέναντι στη Ναϊμέγκεν (2-0)

Παρασκευή, 30 Ιουλίου 2021 21:54 Γράφτηκε από

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία του στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας ο ΟΦΗ καθώς ηττήθηκε την Παρασκευή το βράδυ με 2-0 από την Ναϊμέγκεν και στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι που έδωσε επί Ολλανδικού εδάφους πριν μπει στο αεροπλάνο της επιστροφής αύριο για την Κρήτη.

O ΟΦΗ αποχωρεί από την Ολλανδία με απολογισμό 4 ήττες και 2 ισοπαλίες και καμία νίκη στα φιλικά που έδωσε από τα οποία το γενικό συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι η κρητική ομάδα χρειάζεται πολύ χρόνο αλλά και σημαντική ενίσχυση σε πολλές γραμμές της με ποιοτικούς παίκτες αν θέλει να δημιουργήσει μια ομάδα η οποία θα διεκδικήσει την είσοδο της στα πλέϊ οφ και όχι να έχει μια ακόμη εφιαλτική σεζόν όπου θα σώσει στο τέλος την παρτίδα όπως πέρυσι.

Η εικόνα του ματς

Ο ΟΦΗ στο πρώτο μέρος παρουσίασε για 30 λεπτά μια καλή εικόνα αμυντικά παρά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε αλλά ήταν ανύπαρκτος επιθετικά και χωρίς καθόλου δημιουργία στο κέντρο κάτι που αποδεικνύει ότι ο Νιόπλιας δικαίως φωνάζει για μεταγραφές σε κάποιες θέσεις τόσο στον άξονα όσο και στην επίθεση.

Η Ναϊμέγκεν κατάφερε να ανοίξει από πολύ νωρίς το σκορ όταν στο 11΄λεπτό η Ολλανδική ομάδα κέρδισε πέναλτι για χέρι του Βούρου μέσα στην περιοχή και ο Μπράουν ένα λεπτό αργότερα το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-0.

O ίδιος παίκτης στο 16΄έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά δεν πρόλαβε να κάνει το πλασέ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή με τον Βούρο να τον κλείνει ωραία. Στη συνέχεια το ματς δεν είχε φάσεις ούτε από την μια ούτε από την άλλη πλευρά μέχρι να φτάσουμε στο 36΄όταν ο Οκίτα βρέθηκε απέναντι από τον Σωτηρίου αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ από την εστία του ΟΦΗ.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια που ήταν ακίνδυνη τόσο δημιουργικά όσο και επιθετικά στο πρώτο μέρος κατάφερε να κάνει την μια και μοναδική της τελική στο πρώτο 45λεπτο στο 40΄όταν ο Γκονζάλεζ επιχείρησε ένα σουτ η μπάλα κόντραρε και ο τερματουφύλακας της Ναϊμέγκεν την μπλόκαρε.

Οι Ολλανδοί σε αντίθεση με τον ΟΦΗ έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 44΄να διπλασιάσουν τα τέρματα τους αλλά το δυνατό συρτό σουτ του Μάτσον βρήκε το δοκάρι και με την βοήθεια και του Σωτηρίου κατέληξε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ν. Νιόπλιας έκανε αρκετές αλλαγές στο ματς βάζοντας περισσότερο βασικούς παίκτες με τον ΟΦΗ να απειλεί πρώτος με ένα σουτ του Μπαλογιάννη έξω από την περιοχή που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα όμως η Ναϊμέγκεν έκανε δύο τα τέρματα της με κεφαλιά του Μάρκες στο 52 μετά από εκτέλεση κόρνερ΄, ενώ οι Ολλανδοί άγγιξαν το τρίτο γκολ στο 59΄αλλά το σουτ του Πρόπερ πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Σωτηρίου.

Μετά από ένα εικοσάλεπτο όπου ο ΟΦΗ ισορρόπησε λίγο το ματς και προσπάθησε να πιέσει την εστία της Ναϊμέγκεν για να μειώσει το σκορ έχασε μια καλή ευκαιρία στο 78΄με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει δύσκολα την εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια από τον Ντε Γκούζμαν.

Η Ναϊμέγκεν σε αντεπίθεση της στο 81΄άγγιξε το 3-0 αλλά το δυνατό σουτ του Φαν Ρόι πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Σηφάκη, ενώ στο τελευταίο λεπτό του ματς ο Μπαλογιάννης μπήκε ωραία μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Βούρος , Γιαννούλης, Ουές, Νέιρα, Μπαλογιάννης, Γρίβας, Νοικοκυράκης, Γκονζάλεζ.

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι: Kαστάνιος, Ντε Γκούζμαν, Στάρτζεον, Λυμπεράκης, Σαρδινέρο, Διαμαντής, Σηφάκης, Σελίμοβιτς.