Κυριακή, 19 Σεπτεμβρίου 2021

Πανελλήνιο Κορασίδων: ΟΦΗ – Άμιλλα 58-62

Κυριακή, 25 Ιουλίου 2021 17:23 Γράφτηκε από

Δεύτερη μέρα της Τελικής Φάσης του 32ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γ. Μελισσηνός» στην Καισαριανή.

Η Άμιλλα πέτυχε την πρώτη της νίκη καθώς επικράτησε του ΟΦΗ με 62-58.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-5 (3΄01΄΄), ωστόσο η Άμιλλα πολύ γρήγορα απάντησε, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-11 (6΄33΄΄). Η δεύτερη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να παίρνουν εναλλάξ το προβάδισμα στο σκορ, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 4-16 η Άμιλλα πήρε προβάδισμα με 52-42 (29΄29΄΄). Στο τέλος το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ με την ομάδα της Κρήτης να μειώνει σε 57-59 (38΄37΄΄) με τρίποντο της Διαμαντάκη, όμως τα κορίτσια από την Τρίπολη διατήρησαν την ψυχραιμία τους στα κρίσιμα δευτερόλεπτα και πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 58-62.

Δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 42-52, 58-62

Διαιτητές: Σκούτας, Καλογριάς

ΟΦΗ (Ζερβάκη): Μουρτζάκη 1, Διαμαντάκη 19(2), Σταθοράκη, Αλιφραγκή 15(1), Καζάκη, Τζανετή 1, Μηλιαρά 22(2), Μοσχονησώτη, Ανυφαντάκη. .

Άμιλλα (Tσουκαλάς): Μίχαλου 11(2), Μάγκλαρη Ι. 5(1), Κοκκώνη 3(1), Παναγιωτοπούλου 32, Σιάμπου 11.