Παρασκευή, 17 Σεπτεμβρίου 2021

Έκλεισε με ισοπαλία μια αγχωτική χρονιά ο ΟΦΗ (2-2)

Σάββατο, 15 Μαϊος 2021 21:32 Γράφτηκε από

Με ισοπαλία εντός έδρας ολοκλήρωσε μια αγχώδη αγωνιστική περίοδο ο ΟΦΗ μένοντας στο 2-2 με τον Παναιτωλικό στην έδρα του σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική των πλέϊ όαυτ της Super League 1.

Η κρητική ομάδα με αυτή την ισοπαλία τερμάτισε στην 12η θέση της βαθμολογίας στην οποία βρισκόταν ούτως η άλλως και πριν το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Το ματς

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος από τον Παναιτωλικό στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει πολλές κλασικές ευκαιρίες για να διασπάσει την σφιχτή άμυνα του αντιπάλου.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8΄με το σουτ του Νέιρα από το ύψος του πέναλτι να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στην δεύτερη καλή στιγμή του στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ κατάφερε να ανοίξει και το σκορ.

Ο Βούρος έβγαλε πάσα ακριβείας για τον Κοροβέση στα αριστερά αυτός με την μια έκανε την σέντρα στην κίνηση και ο Σαρδινέρο και αυτός με ένα εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κνέτ κάνοντας το 1-0.

Ο Παναιτωλικός από την μεριά του μετά το 25΄ανέβηκε για να πιέσει για την ισοφάριση και έχασε την πρώτη του καλή στιγμή στο 28΄με την κεφαλιά του Ματσόλα από καλή θέση να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 32΄ είχε την δεύτερη καλή στιγμή του με τον Βάτερμαν να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ντουάρτε έξω από την περιοχή.

Ο ΟΦΗ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο για να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ και να "κλειδώσει" τη νίκη του και θα μπορούσε να το είχε πετύχει σε δύο περιτπώσεις στο 52΄με τον Κοροβέση που άργησε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, και στο 54΄όταν ο Μεγιάδο πέρασε με εκπληκτική ατομική προσπάθεια όλη την άμυνα του Παναιτωλικού αλλά ο Κνετ την τελευταία στιγμή τον σταμάτησε στο τετ α τετ.

Το ματς κυλούσε με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά σε μια αντεπίθεση του ο Παναιτωλικός στο 70΄κατάφερε στην πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος να ισοφαρίσει το ματς σε 1-1 όταν ο Ντίας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Βέργο και αυτός μόνος του μέσα στην περιοχή με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Παρόλα αυτά ο ΟΦΗ σε μια ωραία δική του επιθετική ενέργεια στο 79΄κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Μπαλογιάννης βρήκε ωραία από πλάγια αριστερά τον Στάρτζεον αυτός συνέκλινε προς το κέντρο και με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αφού η μπάλα βρήκε και το αριστερό κάθερο δοκάρι του Κνετ έκανε το 2-1 για την κρητική ομάδα.

Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε όμως να χαρεί για πολύ καθώς δύο λεπτά αργότερα στο 81΄σε μια αδράνεια της άμυνας του ο Ντίας έδωσε έτοιμο γκολ στον Ταχάρ που από κοντά και αμαρκάριστος δεν αστόχησε κάνοντας το 2-2.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Βούρος (75΄Σελίμοβιτς), Διαμαντής (46΄Σελίμοβιτς), Γιαννούλης, Μεγιάδο, Νέιρα (65΄Μπαλογιάννης), Σακόρ, Σαρδινέρο (63΄Στάρτζεον), Γιάννου (46΄Καστάνιος)

Παναιτωλικός: Κνετ, Καρασαλίδης, Εντιγκά, Μαλής, Ντουάρτε, Αρζούρα (62΄Βέργος), Ντίαζ, Ταχάρ, Ματσόλα (62΄Μεντόσα), Ντάλσιο, Μπαρμπόσα.