Τετάρτη, 05 Οκτωβρίου 2022

ΟΦΗ: Φωνάζει για επιθετική ενίσχυση μετά την φιλική ήττα από τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό (2-1)

Τρίτη, 09 Αυγούστου 2022 23:00 Γράφτηκε από

Φιλική ήττα με 2-1 από τον Βόλο στον τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά "Φλόγα" γνώρισε την Τρίτη το βράδυ ο ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο δείχνοντας ότι χρειάζεται σημαντική και ποιοτική ενίσχυση στην επιθετική του γραμμή για να μπορέσει να βγάλει αυτά που θέλει και ο Ν. Νιόπλιας μέσα στο γήπεδο.

Το τελικό σκορ δεν παίζει ρόλο αλλά ο ΟΦΗ ειδικά του πρώτου μέρους με μια πειραματική ενδεκάδα έδειξε ότι αν δεν υπάρξει γενναία ενίσχυση με βασικά εξτρέμ και βασικό φορ τότε θα έχει σοβαρό πρόβλημα στο σκοράρισμα , ενώ και στο πρώτο ημίχρονο Γιαννούλης και Πασαλίδης αντιμετώπισαν σημαντικά προβλήματα από Φαν Φέερτ και τους δυο Φερνάντες.

Το ματς

Ο Βόλος ήταν πολύ καλύτερος απο τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο και δικαίως προηγήθηκε με 2-0 αφού η κρητική ομάδα πέρα από τα αμυντικά προβλήματα που παρουσίασε ήταν και σχεδόν ακινδυνη επιθετικά έχοντας δύο όλες και όλες καλές φάσεις στα πρώτα 45 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι με το καλημέρα στο 4΄απείλησαν για το 1-0 με τον Σωτηρίου ομως να λέει όχι στο κοντινό πλασέ του Μπαρνιέντος. Στο 20΄ήταν η πρώτη φορά που ο ΟΦΗ άγγιξε το 0-1 με τον Μπουζούκη να κλέβει την μπάλα από την πίεση του ΟΦΗ και τον Μπαλογιάννη να πλασάρει μέσα από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 31΄είχαμε το 1-0 για τον Βόλο όταν ο Πασαλίδης έκανε τραγικό λάθος μην μπορώντας να ελέγξει την μπάλα πριν αυτή βγει εκτός αγωνιστικού χώρου με τον Βίκτορ Φερνάντες να βγάζει ωραία πάσα στον Πάολο Φερνάντες που με φοβερό σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 τοσο στο 37΄με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει εξαιρετικά την εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη στέλνωτας κόρνερ την μπάλα με τα ακροδάκτυλα, και στο 44΄όταν ο Εσκοβάλ έδιωξε πανω στη γραμμή την κεφαλιά του Γιαννούλη.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Βόλος κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο τέρμα όταν ο Πάολο Φερνάντες έβγαλε συρτή σέντρα από τα αριστερά ο Φαν Φέερτ βρήκε ίσα ίσα την μπάλα και ο αμαρκάτριστος στο δεύτερο δοκάρι Εσκοβάλ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετικό ρυθμό με τις αλλαγές του Ν. Νιόπλια κυρίως στο κέντρο της άμυνας να βελτιώνουν τον ΟΦΗ που στο 54΄κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με ωραία κεφαλιά του Διαμαντή μετά από εξαιρετική σέντρα του Ντιουσέ από τα αριστερά.

Ο Βόλος από την μεριά του θα μπορούσε να είχε απαντήσει άμεσα κάνοντας το 3-1 αλλά το φάουλ του Ντέλετιτς βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σωτηρίου. Από το 60΄και μετά και με τις συνεχόμενες αλλαγές από τους δύο προπονητές το ματς έγινε πιο σκληρό και χάθηκε η ποιότητα με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν κλασικές φάσεις μέχρι το τέλος του ματς με το 2-1 να παραμένει υπέρ του Βόλου.

Βόλος (Τανσό): Παπαδόπουλος, Λυμπεράκης, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Τάχατος, Μπαριέντος, Ουεντραόγκο, Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς, Βίκτορ Φερνάντες, Φαν Βέερτ

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι:  Ματίγια, Μεζκίδα, Σταμένκοβιτς, Μεταξάς, Σιέλης, Τσοκάνης, Τσέλιος

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Ουές, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Στάικος, Ντιουσέ, Τοράλ, Μπαλογιάννης, Μπουζούκης, Τσιλιανίδης

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι: Διαμαντής, Γιοχού, Μεγιάδο, Νέιρα, Ντίκο και Βούρος.