Κυριακή, 26 Ιουνίου 2022

Βόλος - ΟΦΗ 5-0: Ραντεβού στα τσιπουράδικα και ήττα ντροπή στο Πανθεσσαλικό

Σάββατο, 14 Μαϊος 2022 19:00 Γράφτηκε από

Σε μια εμφάνιση όπου αποτελεί ιστορική ντροπή για τον ΟΦΗ και απέναντι σε μια ομάδα με μόλις 16 παίκτες ο ΟΦΗ γνώρισε την πιο ντροπιαστική ήττα στην ιστορία του με 5-0 απο τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό , και την πιο βαριά φετινή του κλείνοντας την αγωνιστική σεζόν με τον χειρότερο τρόπο.

Ο ΟΦΗ ειδικά στο πρώτο μέρος έκανε εμφάνιση παραλίας, και παρότι βελτιώθηκε επιθετικά στο δεύτερο μέρος η άμυνα του θύμιζε παιδική χαρά με τον Βόλο να βάζει άλλα δύο τέρματα και να πετυχαίνει την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του στη Super League 1.

Στον ΟΦΗ αποχαιρετούν την σεζόν με τον χειρότερο τρόπο και ακόμα και αν κατακτήσουν την 7η θέση αν δεν κερδίσει ο Ιωνικός τον Παναιτωλικό η σημερινή ημέρα θα μείνει ως μια απο τις πιο μαύρες κηλίδες στην ιστορία και την βαριά φανέλα του ΟΦΗ που την αμαύρωσαν όσοι έπαιξαν σήμερα στο Πανθεσσαλικό.

Η εικόνα του ματς

Ο ΟΦΗ έκανε ενα ντροπιαστικό πρώτο ημίχρονο δείχνοντας ότι μάλλον πήγε για διακοπές στο Βόλο πριν καν ξεκινήσει το ματς. Από το 5΄με την ευκαιρία του Φερνάντες φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο ορεξάτοι για την κρητική ομάδα που έκανε αγγαρεία στο πρώτο μέρος για να μην πούμε κάτι χειρότερο.

Η υπεροχή του Βόλου καρποφώρησε γρήγορα στο 12΄με τον Φαν Φέερτ με σεντερφορίσια ατομική προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή να κάνει το 1-0 και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο ΟΦΗ θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο τετ α τετ του Ντουρμισάι με τον Παπαδόπουλο.

Ο Βόλος σφυροκοπούσε όποτε ήθελε την εστία του ασταθή στο ντεμπούτο του με την φανέλα του ΟΦΗ Μανδά και στο 29΄από λάθος γύρισμα του Ουές και χλιαρή γυριστή κεφαλιά του Βούρου ο Φαν Φέερτ μπήκε έξυπνα στη φάση και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα της Θεσσαλίας. Σε αυτή την φάση ο ΟΦΗ έχασε και τον Βούρο που αποχώρησε απο το ματς με ενοχλήσεις στον αριστερό προσαγωγό και στην θέση του μπήκε ο Γιαννούλης.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 36΄ο Φερνάντες με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 36΄έκανε το 3-0 με την μπάλα πρώτα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μανδά και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του ΟΦΗ που ειχε την ευκαιρία να μειώσει σε 3-1 πριν την λήξη του πρώτου μέρους με το κοντινό σουτ του Μπαλογιάννη που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαδοπουλος, ενω δικαιούτε να διαμαρτύρεται για ενα καθαρό πέναλτι που δεν του δόθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε ανατροπή του Ντουρμισάι από τον Γκιουλέν.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ματς για να μειώσει το σκορ και έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο 47΄με τον Τσιλιανίδη και στο 50΄με τον Φελίπε που είχε και δοκάρι στο 55΄σε σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή.

Στο 65΄όμως ο Βόλος έβαλε τέλος στις όποιες ορέξεις του ΟΦΗ καθώς έκανε το 4-0 από στημένη φάση. Από εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες στα δεξιά ο Ροσέρο πρόλαβε την καθυστερημένη έξοδο του ασταθή Μανδά και με κεφαλιά έκανε το 4-0 αλλά δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 81΄ο Ροσέρο και πάλι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Φαν Βέερτ απο τα δεξιά έκανε το τελικό 5-0 με τον ΟΦΗ να γνωρίζει ίσως την πιο βαριά ήττα από πλευράς ονόματος στην ιστορία του η οποία δεν τιμάει κανέναν στην κρητική ομάδα.

Ο ΟΦΗ στο 90΄και το 92΄θα μπορούσε να είχε πετύχει το γκολ της τιμής με τις ευκαιρίες που είχε στα σουτ των Φελίπε και Νέιρα που ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν απο τον ποδοσφαιρικό θίασο του ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό.

Βόλος: Παπαδόπουλος, Φεράρι, Τριανταφύλλου, Άλχο, Γκουλέν, Μπαριέντος (56΄Ριένστρα), Τσοκάνης, Μεταξάς, Ροσέρο, Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

ΟΦΗ: Μανδάς, Ουες, Μπαλογιάννης, Πασαλίδης, Διαμαντής (46΄Τσιλιανίδης), Βούρος (36΄λ.τ Γιαννούλης), Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν (61΄Στάικος), Μπουζούκης, Τοράλ (61΄Νέιρα), Ντουρμισάι (46΄Φελίπε)