Δευτέρα, 08 Αυγούστου 2022

Άντεξε ένα ημίχρονο κόντρα στον Ολυμπιακό ο ΟΦΗ (1-3)

Σάββατο, 04 Δεκεμβρίου 2021 20:35 Γράφτηκε από

Την ήττα με 1-3 γνώρισε ο ΟΦΗ το Σάββατο το βράδυ στο Γεντί Κουλέ από τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που η κρητική ομάδα προηγήθηκε νωρίς με 1-0 κοίταξε στα μάτια για ένα ημίχρονο τον Ολυμπιακό αλλά στο δεύτερο μέρος η κούραση από τα συνεχόμενα ματς αλλά σε συνδυασμό με την ανωτερότητα των "ερυθρολευκων" έφερε την ήττα από την πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος.

Η εικόνα του ματς

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο πρώτο 15΄λεπτο είχε ήδη χάσει δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 9΄και στο 12΄με τον Καστάνιος και στην αμέσως επόμενη φάση στο 17΄ήρθε το 1-0 για την κρητικη ομάδα με σουτ του Διαμαντή απο το ύψος του πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε άμεσα και αφού έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 24΄με τον Ρόνι Λόπες στη συνέχεια στο 25΄έκανε το 1-1 όταν μετά από εκτέελεση κόρνερ ο Σισέ πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους και με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα μετά το 30΄έπεσε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 1-1 στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακος πίεσε για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και το καταφερε και πάλι με τον Σισέ στο 49΄όταν ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού πλάσαρε σωστά από κοντά τον Επασί μετά από ασίστ του Εμβιλά.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στον Ολυμπιακό που στο 60΄σε μια φάση όπου ο ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκε για φάουλ πάνω στον Μαρινάκη από κεφαλιά του δεξιού μπακ του ΟΦΗ η μπάλα πήγε στον Ρόνι Λόπεζ που με ωραίο δυνατό συρτό σουτ έκανε το 1-3 για τους "ερυθρόλευκους".

Στο 68΄ο Ν Νιόπλιας έριξε στο ματς τους Καμάου, Τσιλιανίδη και Γιάννου για να φρεσκάρει την επίθεση του, ο Ολυμπιακός όμως συνέχισε να κυνηγάει και άλλο γκολ και έφτασε μια ανάσα από το 1-4 στο 73΄με τον Μπα να στέλνει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Επασί μετά την τρομερή επέμβαση του τερματοφύλακα του ΟΦΗ στην κοντινή κεφαλιά του Σισέ.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ πίεσε για να βάλει ένα γκολ και να ξαναμπει στο ματς αλλά είχε την καλύτερη του στιγμή στο 91΄όταν το σουτ βολίδα του Στάϊκου έξω από την περιοχή απέκρουσε πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Βατσλίκ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (74΄ Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Τοράλ (89΄ Στάικος), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Φαν Ντάινεν (68΄ Τσιλιανίδης), Λάμπρου (68΄ Καμάου), Καστάνιος (68΄ Γιάννου)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (65΄ Μαντί Καμαρά), Λόπες (90΄ Βαλμπουενά), Μασούρας (80΄ Ονιεκούρου), Αγκιμπού Καμαρά, Ελ Αραμπί (89΄ Τικίνιο)