Κυριακή, 16 Ιανουαρίου 2022

Διαιτητικά όργια Φωτιά στο Βικελίδης και ήττα για τον ΟΦΗ με 3-1

Τετάρτη, 01 Δεκεμβρίου 2021 19:12 Γράφτηκε από

Με τον Φωτιά να κάνει διαιτητικά όργια και να δίνει ανύπαρκτο δεύτερο πέναλτι στον Άρη και τρίτο γκολ που προέρχεται από αλλαγή δικής του απόφασης σε εκτέλεση κόρνερ και στη συνέχεια υπάρχει οφσαϊντ του Μαντσίνι ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 3-1 στο Κλ. Βικελίδης στο πρώτο μάτς των δύο ομάδων για την φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο διαιτητής καρμανιόλα από την Πέλλα απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι κακώς βρίσκεται στους πίνακες της Super League 1 και ότι δεν έχει την ποιότητα να παίξει αγώνες υψηλού επιπέδου όπως ένα ματς Άρης- ΟΦΗ.

Ο Άρης προηγήθηκε με πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 16΄που κέρδισε με υπόδειξη του VAR ο Καμαρά απο τον Βούρο στο 14΄. Ο ΟΦΗ είχε κακή παρουσία στο πρώτο μέρος και δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του ΟΦΗ, με τον Άρη να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 37΄με κεφαλιά του Φαμπιάνο από καθαρή θέση οφσαϊντ που δεν υποδείχθηκε ποτέ.

Στο 45΄ο Φωτιάς ανακάλυψε πέναλτι σε επαφή του Μεγιάδο με τον Ντιαγέ μόνο που η όποια ανατροπή έγινε εκτός περιοχής και όχι εντός με τον Φωτιά να βλέπει την φάση στο VAR και να δίνει πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Καμαρά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους κάνοντας το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλύτερος από τον Άρη και κατάφερε να μειώσει σχετικά γρήγορα στο 56΄με ωραίο πλασέ του Καστάνιος μετά από εξαιρετική ασίστ του Τοράλ. Μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 76΄με τον Λάμπρου να ισοφαρίσει σε 2-2 σε ένα σημείο που είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα λήξει 2-1 από μια απόφαση καρμανιόλα του Φωτιά στο 90΄ήρθε το τελικό 3-1. Ο Μαντσίνι έβγαλε σέντρα από τα δεξιά η μπάλα κόντραρε στον Γιαννούλη και εκ νεου ξεκάθαρα στα πόδια του παίκτη του Άρη με τον επόπτη να δίνει σωστά άουτ και τον Φωτιά να παρεμβαίνει από τα 30 μέτρα και να αλλάζει την υπόδειξη του βοηθού του σε μια απόφαση που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους παίκτες του ΟΦΗ.

Το κόρνερ εκτελέστηκε ο Μαντσίνι έβγαλε σέντρα από καθαρή θέση οφσαϊντ απο τα δεξιά η μπάλα από κόντρα πήγε στον Ιτούρμπε που με ωραίο σουτ έξω απο την περιοχή έκανε το τελικό 3-1.

Αξίζει να αναφέρουμε βέβαια ότι με υποδειξη του VAR την οποία ασπάστηκε μετά από πολλά λεπτά αναγκαστηκά όπως φαίνεται ο Φωτιάς ακυρώθηκε και ακόμη ένα γκολ του Άρη ως οφσαϊντ στο 65΄με τον Ντιαγέ να υποδεικνύεται σε θέση οφσαϊντ πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα από το σώμα του Διαμαντή.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (69’ Λούμορ), Τζέγκο, Σάσα (86’ Μάνος), Γκαρσία (46’ Μαντσίνι), Γκάμα (69’ Ιτούρμπε), Εντιαγέ (69’ Ματίγια), Καμαρά.

OΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγος (32’ Μεγιάδο), Τοράλ (64’ Ναμπί), Ντε Γκουζμάν, Καμάου (46’ Τσιλιανίδης), Λάμπρου (84’ Γιαννούλης), Καστάνιος (83’ Γιάννου).