Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021

ΟΦΗ- Αστέρας Τρίπολης: Αν δεν μπορείς να κερδίσεις μην χάσεις (0-0)

Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2021 20:09 Γράφτηκε από

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0 την Τετάρτη το απόγευμα στο Γεντί Κουλέ σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις στις δύο εστίες . Ο Αστέρας απείλησε πρώτος με τον Κρεσπί στο 11΄το σουτ του οποίου πέρασε άουτ, ενώ στο 31΄ ο Παπαδόπουλος έσωσε τον Αστέρα απο το 1-0 αποκρούοντας το σουτ του Ντουρμισάι. Στο 39΄ήρθε η δεύτερη πολύ καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με το σουτ του Λάμπρου να φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο του Αστέρα.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-1 αλλά ο Επασί είπε όχι στην κεφαλιά του Βαλιέντε από την καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Νιόπλιας έριξε τον Καστάνιος στο ματς με τον Ολλανδό να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 49΄για να κάνει το 1-0 αλλά άργησε να πάει στη μπάλα, ενώ στο 52΄το μακρινό σουτ του Νέιρα πέρασε λίγο άουτ.

Από εκεί και πέρα δεν είδαμε κάτι αξιόλογο στο ματς μια καθαρή φάση δηλαδή με τον Αστέρα πάντως να έχει δύο καλές στιγμές στο 81΄με τον Κοροβέση να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Σόνι. ενώ στο 89΄το σουτ του Κανελλόπουλου έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ με αυτή την φάση να είναι η τελευταία του ματς.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Γιαννούλης (79’ Κοροβέσης), Διαμαντής, Πασαλίδης (59’ Ουές), Βούρος, Γκαγιέγος, Νέιρα, Ντε Γκούζμαν (77’ Σελίμοβιτς), Λάμπρου (46’ Καστάνιος), Καμάου (59’ Φαν Ντούινεν), Ντουρμισάι.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Τασουλής (72’ Σονί), Κανάλες, Χριστόπουλος, Βαλιέντε, Σανταφέ (85’ Κανελλόπουλος), Σίτο (46’ Άλβαρες), Κρέσπι, Γκόμες (60’ Καπίγια), Μπενίτο (60’ Μπαράλες).