Παρασκευή, 22 Οκτωβρίου 2021

Θέμα Prismasport: Τα συν και πλην της χθεσινής επικής ανατροπής του ΟΦΗ

Δευτέρα, 20 Σεπτεμβρίου 2021 17:30 Γράφτηκε από

Η επική ανατροπή του ΟΦΗ επί της ΑΕΚ και το come back από την κόλαση στον παράδεισο είχε και τα θετικά αλλά και τα αρνητικά της στοιχεία και το Prismasport.gr με μια πιο ήρεμη ματιά μετά το χθεσινό ματς τα καταγράφει.

Κέρδος η αλλαγή νοοτροπίας και το πάθος

• - Στα θετικά στοιχεία σίγουρα πρώτο και καλύτερο καταγράφεται η αλλαγή νοοτροπίας των παικτών του ΟΦΗ επί Νιόπλια. Την περσινή σεζόν επι Σίμου ένα τέτοιο ματς όπου θα ήταν μέχρι το 78΄στο 0-3 οι παίκτες του ΟΦΗ θα το είχαν παρατήσει από το ημίχρονο και ας έπαιζαν με αριθμητικό πλεονέκτημα. Και αυτό δεν το λέω μόνο εγώ το είπε ο ίδιος ο Νίκος Νιόπλιας στις δηλώσεις που έκανε μετά το τέλος του ματς στην διαδικτιακή του συνέντευξη στο ΟΦΗ TV.
  • - Η εκπληκτική παρουσία του Νέιρα που μας θύμισε τον παίκτη που μας πρωτοσυστήθηκε στο ελληνικό ποδόσφαιρο σε εκείνο το ματς της πρεμιέρας (2-2) με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη πριν 3 χρόνια όπου έβαλε και εκεί 2 γκολ και έκανε πράγματα και θαύματα και σε αυτό το ματς. Είναι δεδομένο ότι φέτος θα δούμε ένα πολύ διαφορετικό Νέιρα αφού ο Αργεντινός είναι και παίκτης ψυχολογίας και αν καταφέρει ο Νιόπλιας να του μετριάσει και τα νεύρα του τότε θα έχει αποκτήσει ένα κομπιουτεράκι πολυτελείας για την μεσοεπιθετική γραμμή του ΟΦΗ.
  • - Η πολύ καλή παρουσία του Ντουρμισάι. Ο 25χρονος επιθετικός μπήκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και έδωσε επιθετική πνοή στην κορυφή της γραμμής κρούσης που με τον Καστάνιος στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ δεν ένιωσε καν πίεση. Μετά και την χθεσινή του παρουσία μάλλον ήρθε η ώρα να πάρει τη φανέλα του βασικού σέντερ φορ.
  • - Το πάθος και η αποφασιστικότητα του Βούρου. Ο Μυτιληνιός κεντρικός αμυντικός κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση χθες αποδεικνύοντας ότι είναι ένας ποιοτικός κεντρικός αμυντικός που χαραμίζεται να παίζει κατά ανάγκη δεξί μπακ αφού δεν είναι η θέση του.

Τα 75 λεπτά τύπου Σίμου , οι αδυναμίες στα άκρα και ο περιπατητής Καστάνιος

• - Ο Ν. Κοροβέσης στο ματς όπου συμπλήρωσε 100 συμμετοχές με την φανέλα του ΟΦΗ ήταν ο πιο αδύναμος κρίκος της κρητικής ομάδας. Είχα γράψει άλλωστε πριν από το ματς ότι τα άκρα των δύο ομάδων θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Το παιχνίδι της ΑΕΚ φορτώθηκε όλο από την αριστερή πτέρυγα του ΟΦΗ με τον Κοροβέση να δέχεται μεγάλη πίεση όπως και στο Κλ. Βικελίδης και να μην έχει την απαραίτητη βοήθεια από τον Λάμπρου που έπαιζε μπροστά στην πλευρά του. Η απουσία ενός ποιοτικού αριστερού μπακ είναι κάτι παραπάνω από εμφανής στο φετινό ΟΦΗ και εδώ εντοπίζεται το λάθος της διοίκησης να μην πάρει ένα ποιοτικότερο παίκτη σε αυτή την θέση από αυτούς που έχει στο ρόστερ της.
  • - Τα 75 λεπτά του ματς όπου ο ΟΦΗ σε μεγάλο βαθμό θύμισε τις περσινές παθογένιες τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά. Το ματς γύρισε μέσα σε 13 λεπτά και αυτό είναι στα υπέρ της κρητικής ομάδας όμως η μεγάλη εικόνα του ΟΦΗ απέναντι στην ΑΕΚ προβλημάτισε για την συνέχεια κυρίως για την αμυντική συνοχή των γραμμών .
  • - Η τραγική παρουσία του Λουκ Καστάνιος. Ο Ολλανδός σέντερ φορ έχει πάρει άπειρες ευκαιρίες από τον Νίκο Νιόπλια όμως δεν έχει αρπάξει καμία από τα μαλλιά. Η εικόνα του θυμίζει περισσότερο παλαίμαχο ποδοσφαιριστή στα όρια της αδιαφορίας, και όχι έναν επιθετικό κορυφής που θα δώσει μάχες και θα κάνει το εύκολο γκολ που είναι και το ζητούμενο για ομάδες όπως ο ΟΦΗ.
  • - Η αδυναμία ανάπτυξης παιχνιδιού του ΟΦΗ από τα άκρα της επίθεσης. Ούτε ο Καμάου , ούτε ο Λάμπρου κατάφεραν ποτέ να μπουν στο ματς και να πατήσουν γερά περιοχή ως πλάγια εξτρέμ. Στοιχεία μπορεί να υπάρχουν και στους δύο παίκτες και σίγουρα χρειάζεται χρόνος προσαρμογής και για τους δύο γιατί ο μεν Λάμπρου έχει να παίξει ένα χρόνο σε συνεχόμενα ματς και ο Καμάου παίζει για πρώτη φορά εκτός της χώρας του προερχόμενος από την μακρινή Αυστραλία.