Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021

Άρης - ΟΦΗ 0-0: Με συνταγή Νιόπλια πολύτιμος βαθμός στην πρεμιέρα!

Δευτέρα, 13 Σεπτεμβρίου 2021 21:29 Γράφτηκε από τον

Ο ΟΦΗ πήρε πολύτιμο βαθμό στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον Άρη στο Κλ. Βικελίδης.

Οι κρητικοί έπαιξαν αποφασιστική άμυνα, έκλεισαν τους χώρους στον Άρη και με την συνταγή του προπονητή τους Νίκου Νιόπλια, πήραν ένα πολύ σημαντικό βαθμό στην προοικονομία του πρωταθλήματος.

Ο ΟΦΗ ίσως να είναι και άτυχος όσον αφορά την έκβαση της αναμέτρησης καθώς ο Καστάνιος σπατάλησε ανεπανάληπτη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του μόλις στο 3ο λεπτό.

Ο Επασί μίλησε όταν χρειάστηκε για τον Όμιλο, πραγματοποιώντας μία καθοριστική επέμβαση σε κεφαλιά του Ν’ Ντιαγέ προς το τέλος του αγώνα.

Eπίσημο ντεμπούτο για Επασί, Γκαγιέχος, Πασαλίδη, Φαν Ντάινεν, Καμάου, Ντουρμισάι και Λάμπρου για τον ΟΦΗ, που παρέμεινε αήττητος σε πρεμιέρα πρωταθλήματος για 4η διαδοχική χρονιά.

To ματς:

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό, με τον Άρη να απειλεί μόλις στο 2’ με τον Σούντγκρεν και τον Καστάνιος να σπαταλά μία απίστευτη ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον ΟΦΗ, καθώς όντας σε τετ-α-τετ καθυστέρησε να σουτάρει με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Μπράμπετς.

Ο Καμάου ήταν ιδιαίτερα δραστήριος για τους Κρητικούς στις πρώτες στιγμές του αγώνα, όμως στην συνέχεια όπως και οι συμπαίκτες έριξαν τον ρυθμό τους, δίνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Άρη. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό τους παίζοντας κυρίως από τα άκρα και συγκεκριμένα από την δεξιά πλευρά, όπου ήταν ο Μαντσίνι.

Στο 11’ ο Γκάμα με μία εξαιρετική σέντρα-σουτ έστειλε ελάχιστα άουτ την μπάλα, ενώ ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Καμαρά στο 33’ έπειτα από κλέψιμο στην μεσαία γραμμή. Ο Ντειβίς Επασί δεν χρειάστηκε να επέμβει στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ έκλεισε τους διαδρόμους για τον Άρη, ο οποίος αναγκάστηκε να πετάξει στον αγωνιστικό χώρο όλα τα δυνατά του χαρτιά στην αναμέτρηση για να πετύχει το γκολ της νίκης. Ο ΟΦΗ αν και ο Νίκος Νιόπλιας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Λάμπρου και Ντουρμισάι, αρκέστηκε σε ένα παθητικό ρόλο και χωρίς να απειληθεί καθόλου, από τον αντίπαλο του πλην την φάση του 82ου λεπτού, όπου ο Επασί επενέβη σωτήρια στην κεφαλιά του Ν΄ Ντιαγέ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ιτούρμπε, δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του.

Ο Άρης γέμισε την περιοχή του ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά, όμως το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους

Πρώτος και πολύτιμος βαθμός για το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια την φετινή χρονιά και πλέον στρέφει το βλέμμα του στον εντός έδρας αγώνα της 2ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ το απόγευμα της Κυριακής.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμετς, Λούμορ, Ντιαγιέ, Σάσα, Μπερτόγλιο (78’ Μάνος), Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα (57’ Ιτούρμπε), Καμαρά.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης (52’ λ.τρ. Διαμαντής), Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Καμάου (76’ Ουές), ντε Γκουζμάν, Γαγιέγος, Νέιρα (76’ Σελίμοβιτς), φαν Ντάινεν (63’ Λάμπρου), Καστάνιος (63’ Ντουρμισάι).