Πέμπτη, 21 Οκτωβρίου 2021

Κέρδισε «Ολλανδικά»... τον Απόλλωνα ο ΟΦΗ!

Σάββατο, 21 Αυγούστου 2021 19:55 Γράφτηκε από τον

Νίκη για τον ΟΦΗ στην «πρόβα τζεναράλε» κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης με σκορ 1-2 σε ένα ματς που έγινε στο γήπεδο του «Ελ Πάσο»

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια προηγήθηκε στο 47΄ με εξαιρετική ενέργεια και τελείωμα του Λουκ Καστάνιος κάνοντας το 0-1 ενώ στο 50' ήρθε η ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων με τον Σαχλί.

Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε στο 84' για τον ΟΦΗ με σκόρερ τον Φαν Ντάινεν! Το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τα «ασπρόμαυρα» έκανε ο Φελίπε Γκαγιέχος ο οποίος πέρασε στο ματς στο 61' ως αλλαγή αντί του Λυμπεράκη.

Η Κρητική ομάδα έβγαλε αρκετές φάσεις κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ να υπογραμμίσουμε ότι ήταν η δεύτερη νίκη στα φιλικά που έχει δώσει, έπειτα από αυτή κόντρα στον Ατρόμητο με το ίδιο σκορ (1-2).

Οι φάσεις του αγώνα:

7' Επικίνδυνη σέντρα του Λυμπεράκη στην "καρδιά" της περιοχής του Απόλλωνα, αλλά ο Γρίβας δεν πρόλαβε με προβολή να απειλήσει.

8' Πρώτη τελική στο ματς για τον Απόλλωνα, με τον Matei να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να περνά πολλά μέτρα άουτ, πάνω από το δοκάρι της εστίας του Επασί.

10' Εξαιρετική στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Κοροβέσης έδωσε στον Καστάνιος. Από το σουτ του Ολλανδού η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και έφτασε στον Νέιρα, με τον Αργεντινό να σουτάρει και τον Verhulst να διωχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

13' Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Μετά από βαθιά μπαλιά στην περιοχή του ΟΦΗ, ο Matei βρέθηκε απέναντι από τον Epassy με τον τερματοφύλακα της Κρητικής ομάδας να διώχνει σε κόρνερ.

41' Εξαιρετικός συνδυασμός με Μπαλογιάνη, Καστάνιος και Γρίβα να αλλάζουν τη μπάλα. Ο τελευταίος έβγαλε πολύ καλή σέντρα από αριστερά και ο Κοροβέσης με κεφαλιά - ψαράκι από την μικρή περιοχή προσπάθησε να σκοράρει, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, αφού δεν την έπιασε όπως θα ήθελε.

45' Μια ακόμα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Καστάνιος έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μαρινάκης που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε για λίγα εκατοστά να προλάβει τη μπάλα για να τη στείλει με προβολή στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων.

47' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τον Λουκ Καστάνιος. Πήρε τη μπάλα λίγα μέτρα μετά τη σέντρα, μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Verhulst.

50' Ισοφαρίζει άμεσα σε 1-1 ο Απόλλωνας. Ο Sahli βρέθηκε μόνος του στην καρδιά της περιοχής του Epassy και νίκησε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ με ψύχραιμο πλασέ έπειτα από ασίστ του Τσιλούλη.

50' Αλλαγές για τον Απόλλωνα! Οι Sahli, Μπαξεβανίδης και Ντάουντα πήραν τις θέσεις των Παμλίδη, Matei και Ιωαννίδη με την έναρξη του β' ημιχρόνου.

56' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Σέντρα του Μπαξεβανίδη, κεφαλιά του Dauda με την μπάλα να περνά άουτ.

57' Σουτ του Vykintas έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, με τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ. Κανένα πρόβλημα για τον Epassy.

61' Πέντε αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ουές αντί Μαρινάκη, Διαμαντής αντί Πασαλίδη, Φαν Ντάινεν αντί Καστάνιος, Καμάου αντί Γρίβα και Γαγιέγος αντί Λυμπεράκη.

65' Τρεις αλλαγές για τον Απόλλωνα. Οι Martinez, Βιτλής και Κραγιόπουλος παίρνουν τις θέσεις των Παπαγεωργίου, Τσιλούλη και Tutuarima.

71' Μια ακόμα αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Νοικοκυράκη να παίρνει τη θέση του Μπαλογιάννη.

75' Τελική φάση μετά από αρκετή ώρα. Κεφαλιά του Dauda η μπάλα πέρασε άουτ. Κανένας κίνδυνος για την εστία του Epassy.

76' Ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες του Νίκου Νιόπλια, με την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Kamau. Ο Αυστραλός προσπάθησε να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά τελευταία στιγμή ο Vykintas τον έκοψε.

77' Ξανά απειλητικός ο ΟΦΗ. Ο Νοικοκυράκης έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, μοίρασε στον Kamau, αλλά ο Αυστραλός κόπηκε πριν σουτάρει.

78' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Verhulst στην προσπάθειά του να διώξει, έδωσε τη μπάλα στον Νοικοκυράκη, ο οποίος μόνος του μέσα από την περιοχή έκανε ένα παραπάνω κοντρόλ και δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να είναι εξουδετερωμένος. Η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Απόλλωνα μετά από το πλασέ που έκανε.

79' Τέταρτη στη σειρά μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Εξαιρετικό πλασέ του Νέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Verhulst να διώχνει δύσκολη τη μπάλα. Στη συνέχεια ο Kamau υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

84' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ!! Εξαιρετικός συνδυασμός από Νοικοκυράκη, Νέιρα και Φαν Ντάινεν. Ο Ολλανδός στόπαρε εξαιρετικά τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας. Απόλλων - ΟΦΗ 1-2.

86' Εκτέλεση φάουλ από τον Νέιρα λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Μια ακόμα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ.

90+1 Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα με τον Βίτλη να εκμεταλλεύεται τις κόντρες μέσα στην περιοχή της ομάδας μας. Το πλασέ του όμως πέρασε ψηλά άουτ.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Φατιόν, Βυκίντας, Φλορεντίν, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης, Παμλίδης, Ιωαννίδης

Έπαιξαν και οι: Σαχλί, Μπαξεβανίδης, Ντάουντα, Μαρτίνεζ, Βιτλής, Κραγιόπουλος

ΟΦΗ: Επασί, Βούρος, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Λυμπεράκης, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Καστάνιος, Γρίβας

Έπαιξαν και οι: Ουές, Διαμαντής, Φαν Ντάινεν, Καμάου, Γκαγιέγος, Νοικοκυράκης