Τρίτη, 24 Μαϊος 2022
Χάρης Κόκκινος

Ένα από τα παιχνίδια της χρονιάς έγινε στο Πανεπιστήμιο, με Μινωική και ΟΦΑ να έρχονται ισόπαλοι με σκορ 4-4, έπειτα από ένα τρελό φινάλε!

Το prismasport.gr βρέθηκε στην αναμέτρηση και σας παρουσιάζει φωτογραφικό υλικό:

Στην εμφάνιση της ομάδας του στάθηκε κυρίως ο προπονητής του ΠΑΝΟΜ Γιώργος Βλαχάκης, στις δηλώσεις του στο prismasport.gr με την λήξη του παιχνιδιού.

Ο έμπειρος κόουτς, έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του για την ανατροπή του σκορ και την προσπάθεια που έκαναν παίζοντας με παίκτη λιγότερο, ενώ έσταζε μέλι για τον Βασίλη Παπαδάκη και το γκολ που πέτυχε!

Ακόμα, αναφέρθηκε και σε ένα φάουλ που δεν δόθηκε στον ΠΑΝΟΜ στο 92ο λεπτό το οποίο θεωρεί ότι επηρέασε, ενώ κλείνοντας ανέφερε ότι η ομάδα του με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχει να φοβάται τίποτα παρά το γεγονός ότι βρίσκεται λιγο χαμηλότερα στην βαθμολογία.

Δείτε το βίντεο:

Δηλώσεις μετά το τρoμερό παιχνίδι στην Ελιά, παραχώρησε στο PrismaSport.gr ο προπονητής της ΑΕ Κατσαμπά Νίκος Ανδριανάκης.

Ο ικανός τεχνικός τόνισε ότι είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα έτσι όπως εξελίχθηκε, παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του.

Παράλληλα, στάθηκε στην ποιότητα της ομάδας των Μαλίων η οποία κατάφερε να γυρίσει το ματς, ενώ μιλώντας για το πρωτάθλημα τόνισε ότι θα κριθεί στα παιχνίδια με τις ομάδες που βρίσκονται στα χαμηλότερα στρώματα της βαθμολογίας.

Τεράστια νίκη για τον Ρούβα με ανατροπή απέναντι στον Άγιο Δημήτριο, τον οποίο κέρδισε με 2-1 για την 11η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ!

Η ομάδα της Γέργερης πήρε την νίκη, έχοντας σε εξαιρετική ήμερα τον Παναγιώτη Μιχελουδάκη ο οποίος γύρισε το ματς μόνος του με δύο προσωπικά γκολ, φτάνοντας τα 5 στα τελευταία δύο παιχνίδια!

Στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, ο Ρούβας είχε πολύ καλή εικόνα, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά, ο Άγγελος Ξημεράκης σημάδεψε το δοκάρι στην καλύτερη στιγμή του Ρούβα στο πρώτο μέρος, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Κοσμαδάκη λίγο αργότερα.

Οι απειλές δεν σταμάτησαν για το συγκρότημα του Νίκου Τσερεβελάκη, με τον Μιχελουδάκη να νικιέται σε τετ – α – τετ από τον Παπαδάκη, λίγο πριν οι φιλοξενούμενοι βρουν το γκολ!

Δέκα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Μιχελακάκης εκτέλεσε το φάουλ, προκλήθηκε «αναμπουμπούλα» στην περιοχή, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Γκαγκάκης και με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ρούβας μπήκε αποφασισμένος για να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε από το παιχνίδι, κερδίζοντας ξανά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Τελικά το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 69ο λεπτό με τον Μιχελουδάκη.

Ο νεαρός φορ, υποδέχθηκε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, γύρισε όμορφα το σώμα του και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Παπαδάκη για να ισοφαρίσει!

Παρά την ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν ξανά και είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Μιχελακάκη στο 72ο λεπτό για οφσάιντ, ενώ στο 85’ ο Ρεμιδιανάκης έχασε πολύ σημαντική ευκαιρία για να ξαναβάλει μπροστά την ομάδα του!

Όσα δεν έκανε ο Άγιος Δημήτριος, έκαναν οι γηπεδούχοι με τον απόλυτο πρωταγωνιστή τους, τον Παναγιώτη Μιχελουδάκη. Στο 88ο λεπτό, ο Άγγελος Ξημεράκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο ικανός επιθετικός με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Παπαδάκη για να κάνει το 2-1!

Η επίτευξη αυτού του τέρματος ώθησε στην επίθεση τους φιλοξενούμενους, με τον Σινάνι να βγαίνει στην κόντρα από πλευράς Ρούβα στο 90’ να περνάει τον τερματοφύλακα και να χάνει την ευκαιρία για να καθαρίσει το παιχνίδι!

Στην τελευταία φάση του ματς, ο Σωτήρχος βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό αλλά ο Ζερβός έκανε μια πραγματικά απίθανη επέμβαση με τα πόδια, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του!

Ρούβας (N. Τσερεβελάκης): Ζερβός, Φάκας, Χαλκιαδάκης, Μαυρογιαννάκης, Μουτσάκης (46’ Ξημεράκης Γ.), Σείχ, Μιχελουδάκης, Ξημεράκης Α., Πρίφτης (65’ Σινάνι), Κοσμαδάκης (88’ Φουρναράκης), Βόντας.

Άγιος Δημήτριος: Παπαδάκης, Μιχαηλίδης, Σαλούστρος, Μιχελουδάκης (82΄ Νοικοκυράκης), Μπεζάνι, Κούπε, Σχοιναράκης (84’ Ρεμιδιανάκης), Μανιαδής, Γκαγκάκης, Μιχελακάκης, Σωτήρχος.

Μεγάλη νίκη κατάφερε να πάρει η Τύλισος, καθώς πέρασε με 0-2 από την έδρα της Παλιανής στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Βανγκέλι ο οποίος σκόραρε και έδωσε ασίστ!

Ο δυνατός αέρας που επικρατούσε στο γήπεδο δεν ευνόησε καμία από τις δύο ομάδες στο να παίξει το ποδόσφαιρο που επιθυμούσε, όμως η Τύλισος ήταν πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια και κατάφερε να αποδράσει με το διπλό, εκμεταλλευόμενη τις απουσίες και την κακή ημέρα στην οποία βρέθηκε η Παλιανή!

Στην πρώτη αξιοσημείωτη φάση του παιχνιδιού, το συγκρότημα του Μιχάλη Ζουραράκη ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Μανιούδης συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Βανγκέλι, ο τελευταίος έκανε την σέντρα, και ο Ελευθεράκης μέσα από την περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ στο 13ο λεπτό, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Η Παλιανή προσπάθησε να ισοφαρίσει, χάνοντας ευκαιρίες με τον Βιολάκη να έχει δοκάρι στα μισά του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε το παιχνίδι να μετατρέπεται κυρίως σε μία μονομαχία κέντρου, με την ομάδα του Φραγκίσκου Ποτηράκη να ψάχνει μάταια το γκολ της ισοφάρισης, ενώ η Τύλισος κρατούσε το προβάδισμα του ενός γκολ και έψαχνε το δεύτερο ώστε να εξασφαλίσει την νίκη.

Τελικά το γκολ αυτό ήρθε στο 62ο λεπτό, εκεί όπου ο «κάπταιν» Μανιούδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Ζαϊμάκης δεν απέκρουσε σταθερά και ο Βανγκέλι πήρε το ριμπάουντ για να κάνει το 0-2!

Με μισή ώρα να απομένει, η Παλιανή πήρε αρκετά ρίσκα ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, χωρίς όμως να το καταφέρνει με την Τύλισο να παίρνει μία μεγάλη νίκη που την ανεβάζει ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ!

Οι συνθέσεις:

Παλιανή (Φρ. Ποτηράκης): Ζαϊμάκης, Οικονομάκης Γ., Καστιγάκης, Λουκαδάκης, Σπινθουράκης, Κοσμαδάκης, Στρατιδάκης, Οικονομάκης Κ., Βιτσαράς, Βιολάκης, Ποτηράκης

Τύλισος (Μ. Ζουραράκης): Γιανναδάκης, Μυκωνιάτης, Μοντέατο, Παπάζογλου (30 λ.τ Καβάφαης), Τζανής, Μανιούδης, Μανιαδάκης (70 λ.τ Σταμπούλος), Ταβουλαρέας, Βανγκέλι, Κεφάκης, Ελευθεράκης (80 λ.τ Μαματζάκης)

Την παραίτηση του στην διοίκηση της Παλιανής έθεσε ο προπονητής του σωματείου, Φραγκίσκος Ποτηράκης!

Ο νεαρός τεχνικός του συλλόγου, πήρε την απόφαση αυτή για προσωπικούς λόγους, και όπως τόνισε στο PrismaSport.gr η απόφαση αυτή δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή ήττα της ομάδας από την Τύλισο.

Με το τέλος της σημερινής αναμέτρησης, ο Ποτηράκης ανακοίνωσε την απόφαση του στους ανθρώπους του συλλόγου, με εκείνους να μην μπορούν να φέρουν αντίρρηση στα λεγόμενα του.

Έτσι, μετά από περίπου ενάμιση χρόνο συνεργασίας, Φραγκίσκος Ποτηράκης και Παλιανή τραβούν χωριστους δρόμους, με την διοίκηση του σωματείου να είναι πλέον σε αναζήτηση προπονητή!

Μια σχετικά εύκολη νίκη έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες κατάφερε να πάρει ο Ανθεστίων, επικρατώντας με 5-0 του ΕΓΟΗ στο Θραψανό για την 11η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την επιθετική του γραμμή!

Οι ποδοσφαιριστές του Βασίλη Πλεσίτη είχαν πολύ δυναμικό ξεκίνημα, με τον Μπερνίκου μόλις στο 5ο λεπτό να έχει δοκάρι, έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Δρακούλη. Τελικά ο Ανθεστίων βρήκε το γκολ που έψαχνε, 7 λεπτά αργότερα. Εκτέλεση κόρνερ Χριστοφοράκη, ο Δρακούλης αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή θα πιάσει την κεφαλιά και θα νικήσει τον Χαραλαμπάκη για να ανοίξει το σκορ!

Στην συνέχεια, ο ΕΓΟΗ προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, όμως η επόμενη καλή στιγμή άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους, με τον Χαρλαμπάκη να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Δρακούλη, πριν εκείνος πλασάρει!

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Ανθεστίων κέρδισε πέναλτι. Ο Χριστοφοράκης ανέλαβε την εκτέλεση και επέστρεψε στα γκολ, κάνοντας το 2-0 στο 32ο λεπτό, βάζοντας με αυτόν τον τρόπο τις βάσεις για την νίκη της ομάδας του!

Στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, μετά από ωραίο «τριγωνάκι» μεταξύ Κουσίδη-Καφούση- Χριστοφοράκη, ο τελευταίος έβγαλε την κάθετη στον Μπερνίκου και εκείνος με τετ – α – τετ έκανε το 3-0.

Η έναρξη του δεύτερου μέρους, βρήκε τον ΕΓΟΗ να απειλεί αρχικά με τα σουτ του Κέσκου στο 52’  και του Κοτσίνη στο 54’, ενώ στο 61’ έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Παπουτσιδάκης για τους φιλοξενούμενους, με τον Κορνηλάκη να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να αποκρούει.

Ο Ανθεστίων απείλησε ξανά μετά από ώρα, με τον Τρουλάκη στο 66ο λεπτό να μην καταφέρνει με διπλή προσπάθεια να νικήσει τον κίπερ του ΕΓΟΗ, ενώ στο 70΄ο ίδιος ποδοσφαιριστής έβγαλε μία εξαιρετική πάσα στον Μπερνίκου και εκείνος με ωραίο πλάσε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Μπαίνοντας στο τελευταίο τέταρτο, ο Χαραλαμπάκης πρόλαβε τον Τρουλάκη τελευταία στιγμή, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 89ο λεπτό, με τον Ανθεστίων να κερδίζει πέναλτι και τον 16χρόνο Δοργιομανωλάκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση, σκόραροντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ανθεστίων!

Ανθεστίων (Β. Πλεσίτης): Κορνηλάκης, Μακρογιαννάκης, Δρακάκης, Κλάδος, Σφακιανάκης, Χότζα, Καφούσης, Μπερνίκου, Κουσίδης, Δρακούλης, Χριστοφοράκης

ΕΓΟΗ (Α. Λυριτζής): Χαραλαμπάκης, Αλεξίου, Κέσκος, Παπουτσιδάκης, Παναούσης, Αουγκλέν, Μουρατάι, Κοτσίνης, Σιακάλλις, Καμπουράκης, Αγοράκης

Παλικαρίσιος βαθμός για τον Αλμυρό απέναντι στον ιστορικό Πανιώνιο, με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μία ώρα! Το τελικό 1-1 μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές φάσεις για να σκοράρουν, αλλά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να μοιραστούν από ένα βαθμό στην εξ' αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Γ΄ ΕΘνικής!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους αρχικά να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Πανιώνιο να ψάχνει να βρει τα πατήματα του. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 8ο λεπτό, με τον Λεόν από τα 40 μέτρα να επιδιώκει να κρεμάσει τον Κραβαρίτη, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ το σουτ του Αντωνίου στο 15΄ δεν ήταν ανησυχητικό.

Για τον Πανιώνιο, στο 22ο λεπτό μια επίθεση από τα αριστερά με τον Λιούμη κατέληξε στα χέρια του Χανιωτάκη, ενώ μια εκτέλεση φάουλ του Γροντή είχε την ίδια κατάληξη.

Σημαντικότερη στιγμή του πρώτου μέρους το 33ο λεπτό, εκεί όπου ο Ένγκουεμ δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε δύο διαφορετικές φάσεις, μία για διαμαρτυρία και μία για ένα φάουλ στον χώρο του κέντρο και έτσι αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες!

Ο Ζούλιας στο 37΄ βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά από πλευράς φιλοξενούμενων, ενώ και στο 40΄ μια ωραία προσπάθεια του Λιούμη δεν είχε ευτυχή κατάληξη.

Στην τελευταία και καλύτερη φάση του πρώτου μέρους, ο Ντιάτα πάλεψε με δύο αμυντικούς του Πανιωνίου εντός περιοχής, κατάφερε να γυρίσει αλλά το σουτ του κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κραβαρίτη.

Με την έναρξη του πρώτου μέρους, ήταν αναμενόμενο ότι οι ποδοσφαιρστές των δύο ομάδων ήταν αναμενόμενο ότι θα έψαχναν το γκολ, το οποίο και βρήκαν, με τον Αλμυρό να το κάνει πρώτος. Φάση διαρκείας στα καρέ του Χανιωτάκη, ο οποίος θα μπλοκάρει πάνω στην γραμμή, θα κάνει το βολέ προς τον Ντιατά και εκείνος με πλασέ στην κίνηση θα κρεμάσει τον τερματοφύλακα για το 1-0 στο 50ο λεπτό!

Ο Πανιώνιος έψαξε αμέσως τον τρόπο για να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης, και είχε δύο καλές στιγμές με Λιούμη και Κοντοέ στο 60’ και στο 65΄αντίστοιχα. Όμως το γκολ ήρθε στο 68ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους καθώς μετά το κόρνερ του Γροντή από αριστερά, ο Λιούμης ξεμαρκάρεται και στέλνει την μπάλα με κεφαλιά πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα!

Ο Αλμυρός έχασε τεράστια φάση στο 73ο λεπτό με τον Ντιονίσιο να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας αλλά ο Κραβαρίτης τον πρόλαβε τελευταία στιγμή, ενώ ο Πανιώνιος δεν έβρισκε τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να απειλήσει.

Μπαίνοντας στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Μπρέγκνα έφυγε στην κόντρα κερδίζοντας φάουλ σε καλή θέση, με τον Γιαλούση να εκτελεί και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κραβαρίτη!

Ο Πανιώνιος είχε τις δύο καλύτερες στιγμές ώστε να φύγει με το διπλό από το Γάζι, με τον Δρίτσα αρχικά να κόβει και τον Κανδηλάκη να προλαβαίνει τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει ο Λιούμης, ενώ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Καλομοίρης αστόχησε απελπιστικά από το ύψος της μικρής περιοχής!

Η λήξη του παιχνιδιού, βρίσκει τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό, σε μία αναμέτρηση πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά καμία από αυτές να μην καταφέρνει να πάρει την νίκη!

Αλμυρός (Δ. Βολονάκης): Χανιωτάκης, Αντωνίου (81’ Γαρεφαλάκης), Τουγλής, Γιαλούσης, Κασαπάκης (55’ Αγαπάκης), Ενγκουέμ, Πιερτζιακόμι (55’ Δαμιανάκης), Μπρέγκνα, Ντιατά (81’ Κουράκης), Κανδυλάκης, Ντιονίσιο

Πανιώνιος (Δ. Κοροπούλης): Κραβαρίτης, Λάμψιας (70’ Ξυγκόρος), Διονέλλης (70’ Ζάχι), Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Νταλακούρας (58’ Αργυρίου), Δρίτσας, Λιούμης, Γροντής, Μούντριχας (74’ Καλομοίρης)

Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2021 14:24

PrismaSport.gr | Αλμυρός - Πανιώνιος LIVE

Μονάχα μία αναμέτρηση περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της Γ' Εθνικής, με τον Αλμυρό να υποδέχεται τον Πανιώνιο σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παρακολουθήστε μέσα από το LiveBlog του Prismasport.gr, την εξέλιξη της αναμέτρησης λεπτό προς λεπτό, ώστε να μην χάσετε καμία σημαντική στιγμή!

Το LIVE:

Με σκορ 4-0 κατάφεραν να επικράτησουν οι Νέοι του Εργοτέλη επί των Νέων του Ηροδότου, στην μάχη των "νέων" για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Δείτε παρακάτω, φωτογραφίες από τον φακό του Νίκου Σωμαράκη, που βρέθηκε στο γήπεδο του Μαρτινέγκο: