Ο  επιθετικός των Μοιρών Βασίλης Βατσινάς δεν είναι σίγουρο αν καταφέρει την εφετινή σεζόν να αγωνιστεί λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Ο υψηλόσωμος επιθετικός ενδιαφέρει πολλές ομάδες που θα ήθελαν να τον εντάξουν στο δυναμικό τους και όπως αναφέρει και ο ίδιος στο Prismasport.gr θα συνεχίσει το ποδόσφαιρο μόνο υπό προϋποθέσεις και εάν αυτό είναι εφικτό.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Βασίλης Βατσινάς στο παρελθόν έχει αγωνιστεί για λογαριασμό των ΠΑΟ Κρουσώνα, Αγία Βαρβάρα, Ασίτες και Ραύκο με τις Μοίρες να είνα ο τελευταίος μέχρι τώρα σταθμός του.

Πιο συγκεκριμένα, ο Βασίλης Βατσινάς μιλώντας στο Prismasport.gr, για το ποια θα είναι η επόμενη μέρα του στο ποδόσφαιρο ανέφερε πως:

«Αυτή την στιγμή το μέλλον μου είναι ερωτηματικό. Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ίσως σταματήσω το ποδόσφαιρο. Αλλά και αν συνεχίσω θα είναι υπό προϋποθέσεις, λόγω της δουλειάς όπως ανέφερα και νωρίτερα».

Εντυπωσιακό παιχνίδι στο Γάζι με τον Αλμυρό σε έναν αγώνα διαφήμιση του ποδοσφαίρου να επικρατεί με 4-3 του ΠΟΑ.

Χατ-τρικ ο εντυπωσιακός Καΐμακαμούδης για τους φιλοξενούμενους με τα γκολ της νίκης των πορτοκαλί να έρχονται από τους Δαμιανάκη, Κουράκη, Αζίζι και Ξενοκτιστάκη.

Ο ΠΟΑ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τις καλύτερες προϋποθέσεις και στο 45ο δευτερόλεπτο (!) άνοιξε το σκορ όταν ο Καϊμακαμούδης μετά από συρτή πάσα του Πατινιώτη έγραψε το 0-1.

Ο Αλμυρός ωστόσο άμεσα αντέδραση και στο 11ο λεπτό με την κοντινή προβολή του Δαμιανάκη ισοφάρισε σε 1-1.

Οι πράσινοι ωστόσο ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κερμενίδη ο Καϊμακαμούδης βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και με κεφαλιά έγραψε το 1-2.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη για το πρώτο μέρος και στο 45+2 με το όμορφο διαγώνιο σουτ του Κουράκη ισοφάρισαν σε 2-2.

Εκτός των τεσσάρων γκολ υπήρξαν και ευκαιρίες με τον Αλμυρό να απειλεί με τους Κέλι, Αγαπάκη και Πιερτζιάκομι και Κουράκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε... με δοκάρι καθώς στο 47' ο Πιερτζιάκομι έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 56ο λεπτό ο ΠΟΑ σκόραρε όμως το γκολ του Κερμενίδη ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τους ανθρώπους της ομάδας του Ατσαλένιου να διαμαρτύρονται για την απόφαση αυτή.

Στο 60ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα χάρης στο όμορφο τέρμα του Ξενοκτιστάκη με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή για το 3-2.

Το σουτ του Μέμμου στο 63' έφυγε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα είχαμε νέο ακυρωθέν γκολ για τον ΠΟΑ με τον Καϊμακαμούδης, να σκοράρει αλλά να είναι σε θέση οφσάιντ.

Ο Αλμυρός στο 70ο λεπτό πήρε αέρα δυο τερμάτων με ένα εξαιρετικό γκολ του Αζίζι. Ο νεαρός άσσος μετά από προσποιήσεις έκανε σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 4-2. Ο ΠΟΑ διαμαρτύρεται για χέρι στην αρχή της φάσης από τον Κουράκη.

Στο 76ο λεπτό ο ΠΟΑ μπήκε και πάλι στο παιχνίδι, αφού ο Καΐμακαμούδης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και έγραψε το 4-3. Ο εντυπωσιακός φορ των πρασίνων σημείωσε έτσι χατ-τρικ.

Στο 88ο λεπτό ο Καΐμακαμούδης έκανε το εντυπωσιακό ανάποδο-ψαλιδάκη με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αλμυρός φώναζε για χέρι παίκτη του ΠΟΑ μέσα στην περιοχή.

Στα υπόλοιπα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι με τον Αλμυρό να κλείνει την χρονιά με νίκη 4-3 επί του ΠΟΑ.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Γενιτσαρίδης, Δαμιανάκης, Γιαλούσης, Ξενοκτιστάκης, Αγαπάκης, Κέλι, Ζέεντορφ (63' Τσαμάρες), Κουράκης, Πιερτζιάκομι, Αζίζι (89' Απλαδάς)

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης (63' Ρουμπάκης Ι.), Νάτος (83' Λέλεκας), Σένκα, Χατζηανδρέου, Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Βοργιάς (63' Τσιρούδης), Μέμμος (83' Παναγιωτάκης), Ξυλούρης (46' Νικολί), Πατινιώτης, Αννιτσάκης

Γκολ.... από τα αποδυτήρια για τον ΠΟΑ στην εκτός έδρας αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στον Αλμυρό!

Μόλις στο 45ο δευτερόλεπτο ο ΠΟΑ πήρε προβάδισμα το σκορ στο παιχνίδι του Γαζίου κόντρα στον Αλμυρό!

Συγκεκριμένα μετά από την κάθετη πάσα του Πατινιώτη ο υψηλόσωμος φορ, πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με δυνατό αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1.

Έτσι ο Καϊμακαμούδης σημείωσε ένα από τα πιο γρήγορα γκολ του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής!

Με μεσημεριανή προπόνηση και rapid test ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του πρωταθλητή Ηροδότου, για τον αυριανό εκτός έδρα αγώνα απέναντι στην ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ που είναι στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού, θα μεταβεί στα Χανιά με πολλές απουσίες, καθώς εκτός αποστολής έμειναν οι τιμωρημένοι Ζαφείρης ,Ποτουρίδης ,Καργιωτάκης, Γκίνη, Αργκιλέσι αλλά και οι τραυματίες Κανδηλάκης, Γιάννης Κοιλιάρας.

Η αποστολή θα αναχωρήσει νωρίς το πρωί για τα Χανιά όπου θα γευματίσει σε κεντρικό ξενοδοχείο και έπειτα θα μεταβεί στο γήπεδο των Μουρνιών για τον τελευταίο αγώνα της κανονικής διάρκειας. Ο coach Μανώλης Σκύβαλος θα έχει την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και πρόσωπα εν όψη και της έναρξης των μπαράζ ανόδου που ακολουθούν.

Στο Prismasport.gr, μίλησε ο Μάνος Βιτσαράς

Ντέρμπι παραμονής είναι αυτό που ακολουθεί για την 15η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής και του Κρητικού ομίλου ανάμεσα σε Πόρο και Δαμάστα.

Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας του Μαλεβιζίου, Μάνος Βιτσαράς μίλησε στο Prismasport.gr.

Ο ικανότατος άσσος της Δαμάστας αγωνίζεται τόσο ως μπακ όσο ως κεντρικός αμυντικός, έχοντας παρά το νεαρό της ηλικίας του μεγάλη εμπειρία και αποτελεί μια εξαιρετική λύση στα χέρια του Γιάννη Χατζεβαστού.

Ο Μάνος Βιτσαράς μίλησε στην ιστοσελίδα μας ενόψει του «τελικού παραμονής» απέναντι στον Πόρο και ανέφερε τα εξής:

«Γνωρίζουμε όλοι ότι η ομάδα έχει έρθει σε δύσκολη θέση και δεν της αξίζει να βρίσκεται εκεί. Εμείς οι ίδιοι πρέπει να την βγάλουμε από αυτή την κατάσταση.

Η νίκη είναι μονόδρομος και θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό ώστε να την πετύχουμε.

Τέτοια ματς χρειάζονται πάθος ,δύναμη ,ψυχή και αποφασιστικότητα. Το μυαλό μας στο παιχνίδι της Κυριακής».

Αν και εμφανίστηκε εξαιρετική η Δαμάστα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο μένοντας στο ισόπαλο 2-2 κόντρα στην ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ για την 14η αγωνιστική της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει πικρία στην ομάδα του Μαλεβιζίου, καθώς η νίκη στερήθηκε από δύο πέναλτι παρά το γεγονός πως το σύνολο του Γιάννη Χατζησεβαστού ήταν ανώτερο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι φωνάζουν για το δεύτερο πέναλτι θεωρώντας την απόφαση του διαητητή να δείξει την άσπρη βούλα, υπερβολική.

Τα γκολ της Δαμάστας τα πέτυχαν οι Στακάκης και Παπανδρεόυ, ενώ από πλευράς ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ απάντησαν οι Κόλα και Τσίτας.

Δύο καλές στιγμές για την Δαμάστα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Στο 5ο λεπτό ο Στακάκης σούταρε από καλή θέση αλλά ο Βλαχάκης ήταν σε ετοιμότητα, ενώ στο 9' και πάλι ο τερματοφύλακας του ΣΥΝΚΑ απέκρουσε την όμορφη κεφαλιά του Μπαμπουλάκη.

Με την συμπλήρωση 11' λεπτών, σουτ του Μάστορα από πλάγια θέση έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Η Δαμάστα έψαχνε πολύ το γκολ που θα την έφερνε κοντά στην μεγάλη νίκη και στο 23ο λεπτό η σέντρα-σουτ του Αποστολάκη έβαλε δύσκολα στον Βλαχάκη που όμως μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με το συρτό σουτ του Στακάκη να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.

Το παιχνίδι είχε ανάψει με την μπάλα να είναι πάνω κάτω και σε μικρό διάστημα να χάνονται μεγάλες ευκαιρίες. Στο 35' ο Κόλα από πλευράς φιλοξενούμενων σούταρε με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στην συνέχεια στο 36' και το 38' ο Κεφαλούκος και ο Στακάκης δεν κατάφεραν να σκοράρουν με τις φάσεις τους να είναι επικίνδυνες για την εστία του Βλαχάκη.

Ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου στο 44ο λεπτό η Δαμάστα βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Στακάκης με προσωπική ενέργεια και ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0.

Πρώτη στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ με το πανέμορφο σουτ του Κόλα που έφυγε μόλις άουτ.

Η ομάδα των Χανίων με την συμπλήρωση 50' λεπτών έφτασε στην ισοφάριση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόλα να κάνει το 1-1.

Ο Στακάκης στο 53' και το 60' έκανε δύο σουτ όμως και τα δύο βρήκαν σε ετοιμότητα τον Βλαχάκη.

Η Δαμάστα πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ με την συμπλήρωση 72' λεπτών χάρης στο μακρινό πανέμορφο σουτ του Παπανδρέου που σημείωσε το 2-1!

Η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ στο 88ο λεπτό ισοφάρισε και πάλι σε 2-2 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσίτα σε μια φάση που φωνάζει η Δαμάστα για την απόφαση του διαιτητή.

Στο 90ο λεπτό ο Ζαφείρης έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Γιαννακούρου που έδιωξε σε κόρνερ.

ΔΑΜΑΣΤΑ: Ζαφείρης, Αποστολάκης, Βιτσαράς (73’ Μουρτζάκης), Μπαμπουλάκης, Αυγουστάκης, Μεχμετάι, Κεφαλούκος, Αρχοντάκης, Μερκούρης (69’ Παπανδρέου), Σεραφειμίδης, Στακάκης

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ : Βλαχάκης, Παληγεώργος, Νταγκουνάκης, Σασαράκης, Αφράτης, Βασιλάκης, Κόλα (82’ Περδικάκης), Στεφανίδης, Βαρουξάκης (65’ Τσίτας), Νικόλτσης, Μάστορας (74’ Γιαννακούρος).

Μετά την σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή που πέτυχε ο Γιούχτας, 5-3 επί της Αναγέννησης Ιεράπετρας ο προπονητής της ομάδας των Αρχανών, Άγγελος Κασσωτάκης μίλησε για την μεγάλη ανατροπή που πέτυχαν οι ποδοσφαιριστές του.

Παρακάτω στο βίντεο του Prismasport.gr, έχετε την δυνατότητα να παρακολουθήσετε όλα όσα δήλωσε ο τεχνικός των πρασίνων.

Δείτε το βίντεο:

Καταιγιστικός εμφανίστηκε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, στο δημοτικό στάδιο Επισκοπής ο Ηρόδοτος εκεί όπου για την 13η αγωνιστική της Γ' Εθνικής και του Κρητικού ομίλου επικράτησε με 1-3 του Αστέρα Ρεθύμνου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αλέκος Ζαφείρης που είχε ένα γκολ αλλά και δύο ασίστ βοηθώντας την ομάδα του στο μέγιστο να φτάσει στην κατάκτηση του τριπόντου.

Ο Ηρόδοτος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 4ο λεπτό είχε την πρώτη τελική με τον Μυλωνά. Ένα λεπτό αργότερα, στο 5ο λεπτό ο Ποτουρίδης από καλή θέση πέρασε και τον τερματοφύλακα Παπαδάκη όμως το σουτ του από δύσκολη θέση βρήκε στο δοκάρι.

Η ομάδα της Ν. Αλικαρνασσού έντεινε την πίεση της όμως ο Αστέρας είχε κλείσει καλά τους χώρους.

Ωστόσο ο Ηρόδοτος κατάφερε στο 25ο λεπτό να πάρει το προβάδισμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαφείρη, ο Μπαλάφας από κοντά με προβολή άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους όταν ο Ζαφείρης στο 30ο λεπτό με όμορφο τελείωμα σκόραρε και έκανε το 0-2 για τους μπλε.

Λίγο αργότερα ο Ηρόδοτος κλείδωσε την υπόθεση νίκη. Από εκτέλεση κόρνερ και πάλι του Ζαφείρη, ο Γκίνη με σουτ στην κίνηση, κέρδισε τον Παπαδάκη και έγραψε το 0-3 στο 38ο λεπτό.

Ο Ηρόδοτος στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου είχε άλλες τρεις ευκαιρίες με τους Γκίνη, Μυλωνά και Ποτουρίδη με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 0-3.

Στο 51ο λεπτό ο Γκίνη έκανε ένα υπέροχο σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Παπαδάκης απέκρουσε.

Δύο λεπτά αργότερα στο 53' ο Αστέρας Ρεθύμνου μείωσε σε 1-3. Μετά από φάση διαρκείας ο Πέτρος Κλειδής σκόραρε με κεφαλιά μειώνοντας για την ομάδα του.

Στο 63ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο με τον Καλαμιώτη για το 1-4, όταν από πολύ κοντά έκανε την προβολή η μπάλα όμως έφυγε άουτ.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν σε υψηλό τέμπο και πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Από πλευράς γηπεδούχων ευκαιρίες είχαν οι Χρυσαφόπουλος και Ψυχουντάκης ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Λουμπάκης, Καλαμιώτης και Μυλωνάς.

Στο 86ο λεπτό δυνατό σουτ του Γαρεφαλάκη και δύσκολα απέκρουσε ο Παπαδάκης. Δύο λεπτά μετά τα 90' το σουτ του Κόκκαλη έφυγε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση με τον Ηρόδοτο να πανηγυρίζει ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Παπαδάκης, Ψυχουντάκης, Αντωνόπουλος, Γύπαρης (86' Χατζηκωνταντίνου), Μανωλακάκης, Κλειδής Α. (26' Μπότος), Χρυσαφόπουλος, Νταγκουνάκης, Πετρίδης, Κλειδής Π. (73' Γερωμυνάκης), Κόκκαλης

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Γεωργίου, Καργιωτάκης, Μπαλάφας, Αργκιλέσι (46' Καλαμιώτης), Ζαφείρης (73' Κασσαπάκης), Γκίνη (62' Λουμπάκης), Μυλωνάς, Χαρίτος, Ποτουρίδης (46' Γαρεφαλάκης), Κοντογιάννης, Λούσι

Μια σπουδαία νίκη που κρατάει την Δαμάστα στο παιχνίδι παραμόνης για το συγκρότημα του Γιάννη Χατζησεβαστού, καθώς επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Ρεθύμνου για την 12η αγωνιστική της Γ' Εθνικής κατηγορίας και του 10ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, κλείνοντας καλά τους χώρους και μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να βρει χώρους για ευκαιρίες.

Χρυσή αλλαγή του Γιάννη Χατζησεβαστού ο Σεραφειμίδης που σκόραρε με την πρώτη του επαφή με την μπάλα για να κάνει το 1-0 όπου κρατάει αμείωτες τις ελπίδες της Δαμάστας στην μάχη της παραμονής.

Τα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά κύλισαν χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες αλλά και με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Πρώτη στιγμή με την συμπλήρωση 9' λεπτών, σέντρα από τον Στακάκη προς τον Τσαμπουράκη που έκανε την κεφαλιά, με τον Παπαδάκη όμως να μπλοκάρει σταθερά.

Ο Αστέρας Ρεθύμνου στο 13ο λεπτό έγινε απειλητικός όταν από παράλληλη πάσα του Ρηγάκη, ο Γύπαρης έκανε το σουτ στην κίνηση βλέποντας την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 23' σέντρα του Ζερβού προς τον Μπαμπουλάκη που έκανε την κεφαλιά από καλή θέση με την μπάλα να φεύγει παράλληλα από την εστία του ΑστέρΑ.

Το μακρινό σουτ του Γύπαρη στο 32' δεν έβαλε δύσκολα στον Ζαφείρη που μπλόκαρε εύκολα.

Πέντε λεπτά μετά ο Ζερβός έκανε το σουτ από πλευράς Δαμάστας όμως ο Παπαδάκης απέκρουσε.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Παπανδρέου για την Δαμάστα έκανε το σουτ, όμως ο Παπαδάκης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 72ο λεπτό παράλληλη πάσα του Παπανδρέου στον Κόκκινο ο οποίος έκανε προβολή αλλά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα που πέρασε.

O Σεραφειμίδης με την πρώτη του επαφή με την μπάλα βρήκε το γκολ που τόσο ήθελε η Δαμάστα. Ο νεαρός άσσος στο 75ο λεπτό με ένα πανέμορφο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού κάνοντας το 1-0.

Στο τελευταίο τέταρτο συν τις όποιες καθυστερήσεις δεν άλλαξε το παραμικρό με την Δαμάστα να επικρατεί με 1-0 του Αστέρα Ρεθύμνου και να παίρνει ένα τρίποντο χρυσάφι.

ΔΑΜΑΣΤΑ: Ζαφείρης, Στακάκης, Αποστολάκης, Αυγουστάκης, Μπαμπουλάκης, Μουρτζάκης, Αρχοντάκης, Μεχμετάι (73' Σεραφειμίδης), Κεφαλούκος (89' Τζουβάρας), Ζερβός (46' Παπανδρέου), Τσαμπουράκης (60' Κόκκινος)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Παπαδάκης, Ψυχουντάκης, Ρότζεν (46' Βελονάκης), Αντωνόπουλος, Γύπαρης (76' Κόκκαλης), Μανωλακάκης, Κλειδής, Ρηγάκης, Χρυσαφόπουλος (63' Λάσα), Μπότος, Νταγκουνάκης

Σε μια πολύ σπουδαία νίκη που τον κρατάει στην πρώτη θέση έφτασε ο Ηρόδοτος αφού επικράτησε με 2-1 του Άρη Σούδας για την 12η αγωνιστική του Κρητικού ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας, με ανατροπή μάλιστα του σκορ.

Έτσι με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ηρόδοτος στο πρώτο μέρος είχε εξαιρετικό ρυθμό και πολλές χαμένες ευκαιρίες ωστόσο ο Άρης Σούδας βρήκε το γκολ με το πλασέ του Βουρβαχάκη.

Στην επανάληψη ωστόσο οι μπλε έκαναν μια σπουδαία ανατροπή με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κοιλιάρα.

Στο 9ο λεπτό ο Δημήτρης Κοιλιάρας από καλή θέση σούταρε με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ένα μακρινό του από τον Ροκάκη, όμως ο Γεωργίου μπλόκαρε σταθερά.

Ο Γκίνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 20ο λεπτό έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Βροντάκη να είναι έτοιμος και δύσκολα να αποκρούει.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ηρόδοτος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γκίνη συνδιάστηκε με τον Κίσσα και ο τελευταίος από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυχτικά σε αυτό το διάστημα και σε διάστημα δύο λεπτών έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τον Κοιλιάρα Δ. στο 25' και τον Γκίνη στο 26ο λεπτό.

Ο Άρης Σούδας κόντρα στην ροή του αγώνα βρήκε το γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Στεφανίδης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

Τελευταία στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν για τον Ηρόδοτο με την ατομική προσπάθεια του Δημήτρη Κοιλιάρα και το σουτ του ίδιου, όπου όμως μπλόκαρε εύκολα ο Βροντάκης.

O Ηρόδοτος έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση στην επανάληψη. Στο 58ο λεπτό ο Γιάννης Κοιλιάρας με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Βροντάκη κάνοντας το 1-1.

Στο 67ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Ο Γιάννης Κοιλιάρας ευστόχησε από την άσπρη βούλα μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Δημήτρης Κοιλιάρας για να γράψει το 2-1.

Μετά το 2-1 ο Άρης Σούδας ανέβασε τις γραμμές του, όμως ο Ηρόδοτος χωρίς μεγάλο άγχος παρέμεινε μπροστά με 2-1.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Ηρόδοτο να επικρατεί με 2-1 επί του δυναμικού Άρη Σούδας και να παραμένει στην πρώτη θέση.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Γεωργίου, Καργιωτάκης (65' Λούσι), Λουμπάκης, Αργκιλέσι, Κίσσας, Γκίνη (65' Ζαφείρης), Κοιλιάρης Γ., Χαρίτος, Ποτουρίδης (76' Γαρεφαλάκης), Κοιλιάρας Δ. (90' Κοντογιάννης), Καλαμιώτης (46' Μυλωνάς)

ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ: Βροντάκης, Βουρβαχάκης (87' Κολομπάκης), Δρακάκης, Βαρδάκης (46' λτ. Παπαδάκης), Μποτωνάκης, Ρουσάκης (79' Μανωλόπουλος), Πατελάκης, Ροκάκης (87' Παπακαστρίτσιος), Σούλιαρης, Στεφανίδης, Μαναρώλης