Πέμπτη, 28 Οκτωβρίου 2021
Νίκος Πατελάρος

Τεράστια πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο ΑΟΑΝ, που επικράτησε 1-2 της Λευκίμμης στην Κέρκυρα.

Η ομάδα του Νίκου Σουργιά με γκολ των Φουκαράκη (25') και Μαυρή (77') πήρε σπουδαία πρόκριση επί της Κερκυραϊκής ομάδας και πέρασε στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδος.

MVP της αναμέτρησης ο Μάριος Παπαδόπουλος από τα πόδια του οποίου, ξεκίνησαν και τα δύο γκολ της ομάδας του Αγίου Νικολάου.

Η Λευκίμμη είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με γκολ από κόρνερ με τον Κωστακιώτη στο 37'.

To παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΑΟΑΝ να επιχειρεί να επιβάλει τον ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στη συνέχεια η Λευκίμμη ήταν εκείνη που ανέκτησε την κατοχή και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις προς την εστία του Μπένκο, ανεβάζοντας τις γραμμές και πίεσε χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα τους φιλοξενούμενους. Στο 25’ ο ΑΟΑΝ προηγήθηκε στο σκορ με τον Παπαδόπουλο από εκτέλεση κόρνερ, να βρίσκει τον Φουκαράκη στην καρδιά της άμυνας της Λευκίμμης και εκείνος με προβολή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για το 1-0.

Στο ημίωρο περίπου, ο Παπαδόπουλος είχε μία εξαιρετική έμπνευση καθώς από το χώρο του κέντρου, προσπάθησε να νικήσει τον Γκάκο, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 37’ ήρθε η απάντηση για την Λευκίμμη, η οποία δεν άφησε για πολλή ώρα το προβάδισμα στους Αγιονικολιώτες και μάλιστα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Ο Κιπτίου εκτέλεσε το κόρνερ, ο δεξιός οπισθοφύλακας της ομάδας της Κέρκυρας, Κωστακιώτης πήδηξε ψηλότερα από όλους και σκαστή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια, 1-1.

Στο τέλος του πρώτου μέρους ο Γιωργακόπουλος έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για να ανατρέψει το σκορ και να δώσει προβάδισμα στην Λευκίμμη, όταν ο Γρηγοριάδης του έβγαλε σέντρα πάρε-βάλε και εκείνος αστόχησε προ κενής εστίας με το κεφάλι, με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΑΟΑΝ ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος με τον Παπαδόπουλο να σουτάρει μετά από κάθετη του Δολαψάκη, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 65’ διπλή ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ η Λευκίμμη, με τον Τσανάι αρχικά να επεμβαίνει σωτήρια σε σουτ του Θεοδωράκη, απομακρύνοντας σε κόρνερ στην εξέλιξη του οποίου, ο Πανταζής πήρε την κεφαλιά και ο Δολαψάκης πάνω στην γραμμή κυριολεκτικά, κράτησε ανέπαφη την εστία του Μπένκο στη φάση αυτή.

Ο ΑΟΑΝ κατάφερε να βρει το γκολ σε ένα χρονικό σημείο που ο αντίπαλος του φαινόταν να είναι καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο.

Συγκεκριμένα στο 77’ ο Παπαδόπουλος θα εκτελέσει το φάουλ, η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι, στη συνέχεια θα επικρατήσει σύγχυση στην άμυνα της Λευκίμμης, την οποία θα εκμεταλλευτεί ο Μαυρής που με προβολή θα δώσει ξανά προβάδισμα στον ΑΟΑΝ για το 1-2.

To τελευταίο σφύριγμα του Κάτοικου έφερε τους έξαλλους πανηγυρισμούς από πλευράς του ΑΟΑΝ, που για πρώτη φορά μετά το 1995 πέρασε στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδος!

Α.Ε Λευκίμμης (Αντώνης Δρακόπουλος): Γκάκος, Κωστακιώτης, Γρηγοριάδης, Πουλημένος, Νίκιτς(90΄ Κουλούρης), Μοτσοβίλα, Κιπτίου, Τσεβανέδης, Θεοδωράκης, Πανταζής (86΄ Ντεκάρνε), Γιωργακόπουλος (71΄ Τσολάκης)

ΑΟΑΝ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Πλουσής Πάγια (73΄ Κίτος), Μαυρής, Μηνάς (90+5′ Τζιλάι), Παπαδόπουλος, Νοκάι (52΄ Μαρκάκης), Φουκαράκης

Συνεχίζοντας την παράδοση της, να σκοράρει και να παίρνει τα παιχνίδια στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ Di Babbo Climatecnica επικράτησε 3-0 των Ασιτών στην Ελιά για την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕ Κατσαμπά, η οποία υπό τις οδηγίες του Νίκου Μαστορίδη, επικράτησε 3-0 των Ασιτών για την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Τα γκολ για την ΑΕΚ πέτυχαν οι  Π. Νικολάου στο 50', ο Τάκης Καραφωτιάς στο 61' και ο Χ. Νικολάου στο 79' για το τελικό 3-0.

Πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν από μία ευκαιρία και το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Κοζορώνη Δ. να μην μπορεί να νικήσιε από πελονεκτική θέση τον Σπανό.

Λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Δάσκο, να δέχεται την πάσα του Τσατσάκη, να σουτάρει στην κίνηση όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και μοιραία το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και στην πρώτη της φάση προς την εστία του Γκόγκου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Νικολάου, ο οποίος σούταρε μέσα την περιοχή και νίκησε τον νεαρό γκολκίπερ των Ασιτών στο 49'.

Στο 61' η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ από καλή θέση, ο Τάκης Καραφωτιάς εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα, με εκπληκτικό τρόπο στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 79' ο Χρήστος Νικολάου, εκμεταλλεύτηκε την "ξυραφιά" του Ντελία και από κοντά έγραψε το 3-0 για την ΑΕΚ, η οποία αν και χωρίς προπονητή κατάφερε να ανεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατήσει ενός σκληροτράχυλου αντιπάλου, όπως είναι οι Ασίτες με τελικό σκορ. 3-0.

ΑΕΚ: Σπανός, Κάββαλος, Τσίχλας, Ντελία, Νικολάου (81΄Γιαννουλάκης), Καραφωτιάς Α., Βαρδονικολάκης (55' Χρ. Νικολάου), Τσατσάκης, Καραφωτιάς Τ. (81΄ Παπακώστας), Κοκκινάκης, Δάσκος.

Ασίτες: Γκόγκος, Κοπιδάκης, Κοζορώνης Δ. (60' Αναστασάκης Δ.Θ), Κάββαλος (49' λ.τ Αποστολάκης), Σταματάκης (66' Περογαμβράκης), Αναστασάκης Δ., Νικολακάκης, Ρουμπάκης Κων., Κοζορώνης Ν. (66' Γιαννακόπουλος), Αριστεινίδης, Κοτζαδάκης

Για την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ η Δαμάστα φιλοξένησε την Βόνη στην έδρα της και επικράτησε με σκορ 3-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων όπως και τις φάσεις στην αναμέτρηση, κατάφεραν να προηγηθούν σε ένα καίριο σημείο του αγώνα και πετύχαίνοντας δύο ακόμη τέρματα στο δεύτερο μέρος νίκησαν την Βόνη των πολλών προβλημάτων και έκαναν το 3/4 την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Τα γκολ για την Δαμάστα πέτυχαν οι Τζουβάρας (44',75') και ο Μπαντούνας με πέναλτι στο 52'

Το παιχνίδι:

Η Δαμάστα έχοντας και το πλεονέκτημα έδρας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μέχρι το 20 είχε δημιουργήσει δύο αρκετά καλές φάσεις προς την εστία της Βόνης.

Αρχικά ο Μπαντούνας επιχείρησε σουτ στο 8' το οποίο κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και στη συνέχεια κατέληξε κόρνερ.

Στο 20' ο Κοσμάς δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει πάλι σε κόρνερ. Η πίεση προς τα καρέ της Βόνης συνεχίστηκε, με τον Γαργανουράκης, να μην μπορεί από θέση τετ-α-τετ να κερδίσει τον Λάμπρου, ο οποίος κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 44' όμως ο γκολκίπερ της Βόνης δεν είχε απάντηση, όταν ο Τζουβάρας βρέθηκε απέναντι του και πλάσαρε με καμπύλη για το 1-0 των γηπεδούχων.

Λίγο μετά την έναρξη επανάληψης ο Βαρούχας απείλησε για την Βόνη, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Παρά την απειλή στην εστία της η Δαμάστα κατάφερε να βρει και ένα δεύτερο τέρμα, με τον Μπαντούνα να κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 2-0  νικώντας τον Λάμπρου στο 52'. Στο 75' ο Τζουβάρας πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κλείδωσε τη νίκη για τους "μπλε", με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 86' ο Ζερβάκης προσπάθησε με σουτ να πετύχει με δυνατό σουτ, το γκολ της τιμής για την Βόνη, όμως ο Δανδάλης είχε την απάντηση και το 3-0 ήταν το τελικό σκορ, για την Δαμάστα η οποία πήρε την τρίτη της νίκη μετά από τέσσερις αγώνες και βρίσκεται στις πρώτες θέσεις στην βαθμολογία, σε αντίθεση με τον σημερινό της αντίπαλο, η οποία είναι ουραγός, μην έχοντας μέχρι στιγμής κατακτήσει κάποιο βαθμό.

Δαμάστα (Φάνης Χαλκιαδάκης): Δανδάλης, Πεταλάκης (78' Λαμπράκης), Απλαδάς (81' Τριγώνης), Κουτσάκης (78' Κοκορέλιας), Μαρκάκης, Κουτσοποδιώτης, Κοσμάς, Ψωμάς (81' Ρουμπάκης), Τζουβάρας, Γαργανουράκης, Μπαντούνας

Βόνη (Μανώλης Γιακουμάκης): Λάμπρου, Κελαράκης (73' Λουρίδας), Μιχαηλίδης, Γκικόκα, Σκαρβελάκης (73' Παπαγγελής), Σταυρακάκης, Κουκάκης, Γιακουμάκης, Ζερβάκης, Καλογερίδης, Μόλλα,

Τεράστιο διπλό στα Ανώγεια επί του Αετού πήρε ο Ρούβας επικρατώντας 1-5 στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Νίκου Τσερεβελάκη, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έβγαλε ποδοσφαιρικό θράσος και με μεγάλη εμφάνιση κατάφερε να φύγει με σπουδαίο διπλό από τα Ανώγεια για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Μόλις στο 17' ο Παγκαλάκης νίκησε το Ζερβό, με σουτ που χτύπησε και στο δοκάρι για το 1-0. Άμεση ήταν η απάντηση όμως από πλευράς της ομάδας της Γέργερης που ισοφάρισε σε 1-1 με προβολή του Μιχελουδάκη.

Μάλιστα το συγκρότημα του Νίκου Τσερεβελάκη κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση με τον Άγγελο Ξημεράκη να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο το πέναλτι που κέρδισε για το 1-2 στο 30.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Σινάνι εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Καπετανάκη, κλέβοντας του τη μπάλα, πλασάροντας ψύχραιμα για το 1-3 στο 55'.

Λίγο μετά την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 62' ήταν η σειρά του Κοσμαδάκη να σκοράρει έπειτα από ασιστ του Σεΐκ για να φτάσει τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

Ο Ρούβας δεν σταμάτησε να δημιουργεί ευκαιρίες και με ατομική ενέργεια του Σινάνι και πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-5, κάνοντας εκπληκτικό ξεκίνημα στην πρεμιέρα της Α2 ΕΠΣΗ.

Αντίθετα μία βαριά ήττα για το συγκρότημα του Χρήστου Καλομοίρη, που δεν μπόρεσε με τους Παγκαλάκη και Νύκταρη να μειώσει κατά τη διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με όχι και με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις

Οι συνθέσεις:

Αετός Ανωγείων (Χρήστος Καλομοίρης): Καπετανάκης, Μέμμος, Κονιός Γ (Κεφαλογιάννης) Μπινιχάκης (88 Ξυλούρης Μ) , Ανδρικάκης,Ξυλούρης Δ (Σπαχής Α), Νύκταρης, Βιτώρος, Παγκαλάκης (91 Χαλκιαδάκης), Αεράκης (52 Σπαχής Μ)

Ρούβας (Νίκος Τσερεβελάκης): Ζερβός, Βόντας (82 Φουρνάρακης, Χαλκιαδάκης,Φάκας, Μητρόπουλος,Ξημεράκης Γ,Ξημεράκης Α (65 Κουτάντος), Σαμόλης(50 Κοσμαδάκης), Πρίφτης, Μιχελουδάκης (50 Σινάνι) , Μαστραχάς (50 Σείχ)

Ο ΟΦΗ πήρε πολύτιμο βαθμό στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον Άρη στο Κλ. Βικελίδης.

Οι κρητικοί έπαιξαν αποφασιστική άμυνα, έκλεισαν τους χώρους στον Άρη και με την συνταγή του προπονητή τους Νίκου Νιόπλια, πήραν ένα πολύ σημαντικό βαθμό στην προοικονομία του πρωταθλήματος.

Ο ΟΦΗ ίσως να είναι και άτυχος όσον αφορά την έκβαση της αναμέτρησης καθώς ο Καστάνιος σπατάλησε ανεπανάληπτη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του μόλις στο 3ο λεπτό.

Ο Επασί μίλησε όταν χρειάστηκε για τον Όμιλο, πραγματοποιώντας μία καθοριστική επέμβαση σε κεφαλιά του Ν’ Ντιαγέ προς το τέλος του αγώνα.

Eπίσημο ντεμπούτο για Επασί, Γκαγιέχος, Πασαλίδη, Φαν Ντάινεν, Καμάου, Ντουρμισάι και Λάμπρου για τον ΟΦΗ, που παρέμεινε αήττητος σε πρεμιέρα πρωταθλήματος για 4η διαδοχική χρονιά.

To ματς:

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό, με τον Άρη να απειλεί μόλις στο 2’ με τον Σούντγκρεν και τον Καστάνιος να σπαταλά μία απίστευτη ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον ΟΦΗ, καθώς όντας σε τετ-α-τετ καθυστέρησε να σουτάρει με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Μπράμπετς.

Ο Καμάου ήταν ιδιαίτερα δραστήριος για τους Κρητικούς στις πρώτες στιγμές του αγώνα, όμως στην συνέχεια όπως και οι συμπαίκτες έριξαν τον ρυθμό τους, δίνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Άρη. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό τους παίζοντας κυρίως από τα άκρα και συγκεκριμένα από την δεξιά πλευρά, όπου ήταν ο Μαντσίνι.

Στο 11’ ο Γκάμα με μία εξαιρετική σέντρα-σουτ έστειλε ελάχιστα άουτ την μπάλα, ενώ ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Καμαρά στο 33’ έπειτα από κλέψιμο στην μεσαία γραμμή. Ο Ντειβίς Επασί δεν χρειάστηκε να επέμβει στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ έκλεισε τους διαδρόμους για τον Άρη, ο οποίος αναγκάστηκε να πετάξει στον αγωνιστικό χώρο όλα τα δυνατά του χαρτιά στην αναμέτρηση για να πετύχει το γκολ της νίκης. Ο ΟΦΗ αν και ο Νίκος Νιόπλιας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Λάμπρου και Ντουρμισάι, αρκέστηκε σε ένα παθητικό ρόλο και χωρίς να απειληθεί καθόλου, από τον αντίπαλο του πλην την φάση του 82ου λεπτού, όπου ο Επασί επενέβη σωτήρια στην κεφαλιά του Ν΄ Ντιαγέ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ιτούρμπε, δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του.

Ο Άρης γέμισε την περιοχή του ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά, όμως το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους

Πρώτος και πολύτιμος βαθμός για το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια την φετινή χρονιά και πλέον στρέφει το βλέμμα του στον εντός έδρας αγώνα της 2ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ το απόγευμα της Κυριακής.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμετς, Λούμορ, Ντιαγιέ, Σάσα, Μπερτόγλιο (78’ Μάνος), Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα (57’ Ιτούρμπε), Καμαρά.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης (52’ λ.τρ. Διαμαντής), Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Καμάου (76’ Ουές), ντε Γκουζμάν, Γαγιέγος, Νέιρα (76’ Σελίμοβιτς), φαν Ντάινεν (63’ Λάμπρου), Καστάνιος (63’ Ντουρμισάι).

Ο ΠΟΑ έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, όμως επικράτησε με 3-2 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μιγκέλ Ολιβέιρα.

Η ομάδα του Ατσαλένιου με το σκορ στο 3-0, έδειξε μία άνευ λόγου καθίζηση και λίγο έλειψε να το πληρώσει καθώς ο μαχητικός ΑΟ Πυλίου μπήκε με δύο γκολ και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησης και έφερε καρδιοχτύπια στο γήπεδο.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά ήταν διακριτή η διαφορά στην ποιότητα των δύο ομάδων με τον ΠΟΑ, να έχει την κατοχή της μπάλας και να χάνει την πρώτη καλή στιγμή στο 4ο λεπτό με τον Καϊμακαμούδη. Η ομάδα του Ανέστη Αναστασιάδη έψαχνε το γρήγορο γκολ που θα έλυνε τα πόδια των παικτών και κατάφερε να το βρει στο 16ο λεπτό με τον Φώτη Καϊμακαμούδη έπειτα από υποδειγματική σέντρα του Μιγκέλ Ολιβέιρα να ανοίγει το σκορ.

Χωρίς να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης ήρθε και το 2-0 για τον ΠΟΑ, με τον Ολιβέιρα αυτή τη φορά να χρήζεται σκόρερ έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Μεϊρέλες για το 2-0 στο 38ο λεπτό.

Έχοντας προβάδισμα δύο γκολ ο ΠΟΑ πίεσε για να τελειώσει μία και καλή την υπόθεση πρόκριση με ένα τρίτο γκολ. Αυτό ήρθε από την “άσπρη βούλα” με τον Θανάση Πατινιώτη να εξαργυρώνει το κερδισμένο πέναλτι του Σένκα για το 3-0 με ψύχραιμη εκτέλεση.

Παρ’όλα αυτά ο ΑΟ Πυλίου δεν το έβαλε κάτω, με τις αλλαγές του κόουτς Χρυσόπουλου τα έπαιξε όλα για όλα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να μειώσει με τον γνώριμο στο κρητικό ποδοσφαιρικό κοινό, Ηλιόπουλο, ο οποίος νίκησε τον Γιαγκιόζη, που μέχρι τότε είχε προσπαθήσει πολύ για να μην παραβιαστεί η εστία του. Καλή η παρουσία και του Γιώργου Βακράκου, γνωστό από το πέρασμα του από τον ΟΦΙ και τον Ηρόδοτο, ο οποίος είχε τις καλές φάσεις για να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο 85’ ο Ρουμπάκης άφησε τον ΠΟΑ με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο ΑΟ Πυλίου, που με γκολ του Χατζησουλεϊμάν έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς αλλά και καρδιοχτύπια στο Ατσαλένιο, όμως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον Γεωργόπουλο, έδωσε την πρόκριση στον ΠΟΑ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

4′ Ο Καϊμακαμούδης λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μετά από λάθος της άμυνας του Πυλίου, όμως η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Τοπουζλή.

10’ Ο ΠΟΑ έχει την κατοχή της μπάλας, όπως και την μοναδική φάση του αγώνα με το σουτ του Καϊμακαμούδη που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 4'

16’ Γκοοοολ για τον ΠΟΑ! Εξαιρετική συστημένη σέντρα από τον Ολιβέιρα από δεξιά, ο Καϊμακαμούδης στην καρδιά της άμυνας γράφει το 1-0 για τον ΠΟΑ με άπιαστη κεφαλιά!

17′ Ο Δρόσος δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα από κοντά.

20′ Ο Δρόσος εκμεταλλεύεται τα κενά του ΠΟΑ από τα αριστερά, μπαίνει μέσα στην μεγάλη περιοχή όμως την τελευταία στιγμή κόβεται από τον Νίκο Σαμουηλίδη.

22’ Ο ΠΟΑ βρήκε το γρήγορο γκολ που χρειαζόταν, για να ξεκλειδώσει την άμυνα του αντιπάλου, ωστόσο δείχνει να έχει θέμα στο αμυντικό κομμάτι.

28’ Επικίνδυνο γύρισμα από τον Αννιτσάκη, όμως δεν βρίσκει συμπαίκτη του και η φάση περνά ανεκμετάλλευτη για τους γηπεδούχους.

30’ Μπήκαμε στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, με τον ΠΟΑ να προηγείται 1-0 με γκολ του Φώτη Καϊμακαμούδη στο 16ο λεπτό.

32′ Φάουλ σε καλό σημείο για το Πύλι.

32’ Σουτ του Δεληζανού, περνάει ελάχιστα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιαγκιόζη.

33’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Α.Ο Πυλίου. Ο Παπαγεωργίου δεν μπορεί να συνεχίσει και έδωσε την θέση του στον Χατζηφούντα.

38′ Γκοοοολ για τον ΠΟΑ! Ο Μεϊρέλες παίζει υπέροχα κάθετα στον συμπατριώτη του, Ολιβέιρα, ο οποίος περνάει τον Τοπουζλή και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του ΠΟΑ κόντρα στον Α.Ο Πυλίου!

41′ Σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων για τον ΠΟΑ λίγο πριν την ανάπαυλα.

45’ Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

45’ Τέλος στο πρώτο μέρος με τον ΠΟΑ να προηγείται 2-0 του ΑΟ Πυλίου, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μιγκέλ Ολιβέιρα, ο οποίος "έφτιαξε" το πρώτο γκολ του Καϊμακαμούδη για το 1-0 στο 16', ενώ στο 38' ήταν η σειρά του να χρηστεί σκόρερ έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μεϊρέλες για το 2-0.

45’ Ο ΠΟΑ έχει βάλει τις βάσεις για ένα ξεκούραστο απόγευμα αλλά και πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

46’ Δύο αλλαγές για τον ΑΟ Πυλίου. Ο Χατζησουλεϊμάν περνάει στην θέση του Δεληζανού, ενώ ο Βακράκος παίρνει αυτή του Χατζηδημητρίου.

46’ Αλλαγή για τον ΠΟΑ την θέση του Τσιρούδη στον αγωνιστικό χώρο θα πάρει ο Βοργιάς.

46’Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Καϊμακαμούδης πήγε να επωφεληθεί της ασυνεννοησίας στην άμυνα του ΑΟ Πυλίου, όμως δεν μπόρεσε να πάρει την μπάλα μπροστά του.

52’ Σουτ του Βοργιά ψηλά άουτ η μπάλα.

53’ Πέναλτι για τον ΠΟΑ! Ο Λεονάρντο Σένκα κέρδισε την εσχάτη των ποινών με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και ανατροπή από τον Χατζησουλεϊμάν.

53’ Γκοοοοολ για τον ΠΟΑ! O Πατινιώτης αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Τοπουζλή.

58’ Με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΠΟΑ, που είναι η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο με διαφορά, χωρίς πάντως να έχει φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

60’ Κόρνερ από τον Μαργαρίτη, βρήκε τον Βακράκο στην κίνηση όμως το σουτ του περνάει δίπλα από το δοκάρι του Γιαγκιόζη.

64’ Ο Ολιβέιρα βγαίνει και πάλι πίσω από την άμυνα των φιλοξενούμενων, όμως το πλασέ δεν είναι καλό και το 3-0 παραμένει στον δείκτη του σκορ.

66’ Ο Δρόσος από την καρδιά της άμυνας του ΠΟΑ στέλνει άουτ τη μπάλα με κεφαλιά.

70’ Σε ρόλο λίμπερο ο Τοπουζλής κόβει τον Ολιβέιρα, ο οποίος πέρασε σαν σταματημένο τον Χατζηβασίλη και έμπαινε μέσα στην περιοχή ολομόναχος.

73’ Νέα αλλαγή για τον ΑΟ Πυλίου, με τον Κότζα να κάνει την εμφάνιση του στο παιχνίδι στη θέση του Χατζηβασίλη.

74’Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Μαργαρίτη, σώζει από παραβίαση την εστία του ο Γιαγκιόζης, παραχωρώντας κόρνερ.

75’ Νέα καλή απόκρουση του γκολκίπερ του ΠΟΑ σε σουτ του Βακράκου αρκετά μέτρα εκτός περιοχής.

82’ Γκολ για τον ΑΟ Πυλίου, 3-1. Ο Χατζησουλεϊμάν κάνει την σέντρα και ο Ηλιόπουλος που βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι μείωσε σε 3-1 για τον ΑΟ Πυλίου.

85’ Δεύτερη κίτρινη για τον Μανώλη Ρουμπάκη, ο οποίος αποβάλλεται από το παιχνίδι. Με 10 πλέον ο ΠΟΑ στον αγωνιστικό χώρο.

86’Αλλαγή για τον ΠΟΑ με τον Γιαλυτάκη να μπαίνει στη θέση του Καϊμακαμούδη.

90’ Γκολ για τον Α.Ο Πυλίου με τον Χατζησουλεϊμάν! 3 – 2!

90΄Σε μπελάδες μπαίνει ο ΠΟΑ, ο οποίος να υπενθυμίσουμε, αγωνίζεται με 10 παίκτες από το 85' λόγω αποβολής του Ρουμπάκη.

90+1’ Πιέζει η ομάδα του Πυλίου για να κάνει μία τρελή ανατροπή.

90+3' Τέλος στο ματς, ο ΠΟΑ παίρνει την πρόκριση με 3-2 επί του ΑΟ Πυλίου, που πρέπει να του δοθούν συγχαρητήρια γιατί δεν παράτησε σε κανένα σημείο την αναμέτρηση και κατάφερε να καρδιοχτυπήσει στα τελευταία λεπτά την ομάδα του Ατσαλένιου.

ΠΟΑ (Ανέστης Αναστασιάδης): Γιαγκιόζης, Σαμουηλίδης, Ρουμπάκης, Τσιρούδης (46’ Βοργιάς), Σένκα, Καϊμακαμούδης (86’ Γιαλυτάκης), Κερμενίδης, Ολιβέιρα, Μεϊρέλες, Πατινιώτης, Αννιτσάκης

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Πλατέλλας, Δεληζάνος (46’ Χατζησουλεϊμάν), Χατζηβασίλης (73’ Κόντζα), Μπριλάκης, Πης, Γεωργιάδης, Χατζηδημητρίου (46’ Βακράκος), Παπαγεωργίου (33’ Χατζηφούντας), Ηλιόπουλος, Δρόσος

Σάββατο, 04 Σεπτεμβρίου 2021 15:16

Ελεύθερος από την Τριτωνία ο Κασαπάκης

Σύντομο ήταν το πέρασμα του Βαγγέλη Κασαπάκη από την Τριτωνία. Ο ικανότατος ποδοσφαιριστής έλυσε την συνεργασία του με την ομάδα του Αστριτσίου και πλέον θα αναζητήσει τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Ο Κασαπάκης έχει αγωνιστεί στην Κ17 του ΟΦΗ έχοντας ξεκινήσει ποδοσφαιρικά από τις ακαδημίες του Εργοτέλη. Στην συνέχεια αγωνίστηκε για την Τύλισο, εν συνεχεία τον Ρούβα και τον Ζαρό με μεγάλη επιτυχία.

Έπειτα βρέθηκε στην Κύπρο για σπουδές και αγωνίστηκε στην Γ' Εθνική κατηγορία με τον Εθνικό Λατσιών ενώ αργότερα ανακηρύχθηκε πρωταθλητής με τον ΑΠΟΠ Παλαικύθρου στο Α' αγροτικό (αντίστοιχη Α1 ΕΠΣΗ) όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του ενώ με τους πράσινους αγωνίστηκε και στον τελικό κυπέλλου όπου σημείωσε το γκολ της ομάδας του . Τον τελευταίο 1,5 χρόνο ο Βαγγέλης Κασαπάκης στην Κύπρο μέχρι και την ολοκλήρωση των σπουδών, πέρασε στο Τσέρι με μεγάλη επιτυχία, αφού και εκεί ήταν ο πρώτος σκόρερ των ασπρόμαυρων. Επίσης το 2017 ο Κασαπάκης είχε αγωνιστεί στο Euro πανεπιστημίων το 2017 στο Πόρτο της Πορτογαλίας με τα χρώματα της Κύπρου με αντιπάλους την Τουρκία, την Γαλλία, την Ολλανδία και την Ισπανία!

O 24χρονος άσσος θέλησε μέσα από το Prismasport.gr, να ευχαριστήσει άπαντες για την συνεργασία που είχαν στην Τριτωνία, αναφέροντας:

«Θέλω να ευχαριστήσω θερμά την Τριτωνία για την έως και σήμερα συνεργασία, θέλοντας να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον προπονητή Χρήστο Καργιώτη αλλά και τον πρόεδρο, Μανώλη Συντυχάκη. Θέλω να ευχηθώ στην ομάδα μια καλή σεζόν και να καταφέρει να πραγματοποιήσει όλους τους στόχους της».

Τρίτη, 24 Αυγούστου 2021 20:40

Και ο Χατζησάββας στον Ηρόδοτο!

Ο Χρήστος Χατζησάββας αποτελεί την επόμενη μεταγραφή του Ηροδότου!

Ο Χατζησάββας αγωνίζεται ως επιθετικός και πέρυσι φόρεσε την φανέλα του Ιάλυσου στην Football League, σκοράροντας 7 γκολ σε 15 συμμετοχές.

Μια πολύ ποιοτική λύση για τον Γιάννη Τάτση στις θέσεις της επίθεσης.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Η διοίκηση της υπο σύσταση ΠΑΕ ΗΡΟΔΟΤΟΣ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την σύναψη συμφωνίας με τον ποδοσφαιριστή Χρήστο Χατζησάββα.
Καλωσορίζουμε τον Χρήστο Χατζησάββα στην μεγάλη οικογένεια του ΗΡΟΔΟΤΟΥ και του ευχόμαστε καλή, δημιουργική και άκρως επιτυχημένη ποδοσφαιρική σεζόν.
Το προφίλ
Ο Χρήστος Χατζησάββας είναι 28 χρονών, γεννήθηκε στις 26 Οκτωβρίου του 1993, ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα στη Γερμανία με την FK Pirmasens και την SC Idar-Oberstein, ενώ στην Ελλάδα αγωνίστηκε κατά σειρά σε ΑΣ Ρούβα (Γ' Εθνική, 2012-13, 13 ματς - 1 γκολ), Ζάκυνθο (B' Εθνική, 2013-15, 24 ματς), Αστέρα Βάρης (Γ' Εθνική, 2015-16, 28 ματς - 6 γκολ), Προοδευτική (Γ' Εθνική, 2016-17, 5 ματς), Εθνικό (Γ' Εθνική, 2016-18, 26 ματς - 4 γκολ) και Ιωνικό (Γ' Εθνική, 2017-18, 9 ματς - 4 γκολ).
Την τελευταία τριετία αγωνίστηκε στη Ρόδο, αρχικά για λογαριασμό του Διαγόρα (Γ' Εθνική, 2018-19, 22 ματς - 14 γκολ), εν συνεχεία στον ΑΣ Ρόδου (Γ' Εθνική, 2019-20, 14 ματς - 7 γκολ) και πέρυσι στον Ιάλυσο (Football League, 2020-21, 15 ματς - 7 γκολ).»

Δηλώσεις παραχώρησε στο prismasport.gr, ο προπονητής του Γιούχτα Άγγελος Κασσωτάκης με την λήξη του τουρνουά.

Ο "στρατηγός" του συλλόγου των Αρχανών, τόνισε την αξία του τουρνούα και το πόσο σημαντικό είναι για τον Γιούχτα και ευχαρίστησε την Αναγέννηση Ιεράπετρας και τον Εργοτέλη για την συμμετοχή τους.

Όσον αφορά τον Γιούχτα, είπε ότι είναι ευχαριστημένος με την μέχρι τώρα προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του, αλλά υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης ακόμη μέχρι το παιχνίδι Κυπέλλου την ερχόμενη εβδομάδα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

Πέμπτη, 19 Αυγούστου 2021 20:58

Ανανέωσε ο Βερούσι!

Συνεχίζει στον σύλλογο της Νεάπολης, ο Νίνο Βερούσι.

Ο νεαρός μεσοαμυντικός, συμφώνησε σε όλα με την διοίκηση της ομάδας, και θα συνεχίσει να φοράειτ ην φανέλα της και την επόμενη σεζόν.

Μία ποιοτική λύση για τον Στέλιο Ανωγειανακη λοιπόν που αναζητά και άλλους παίκτες για την ενίσχυση της ομάδας.

«Ένας μαχητής στο χώρο του κέντρου για την ομάδα μας !
Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε την ανανέωση της συνεργασίας μας με τον ποδοσφαιριστή Νίνο Βερούσι !
Νίνο καλώς ήρθες ξανά στην οικογένεια της ομάδας μας,σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη,ευχόμαστε να έχουμε καλή σεζόν χωρίς τραυματισμούς με υγεία πάνω απο όλα και όλοι μαζί να πετύχουμε τους στόχους μας !»