Παρασκευή, 06 Δεκεμβρίου 2019

Καστελλιανάκης λαμπρός οδηγεί τον Πόρο στη Γ΄Εθνική, 2-0 τον Ζαρό!

Κυριακή, 19 Μαΐου 2019 20:00 Γράφτηκε από τον

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άγγελο Καστελλιανάκη ο Πόρος επικράτησε 2-0 του Ζαρού και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια του αναφορικά με την άνοδο στη Γ΄Εθνική.

Ο Πόρος με ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση του στα φετινά πλέι-οφ, κέρδισε τον Ζαρό και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου της Α1 και την άνοδο στη Γ' Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία του. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, ο πρώτος σκόρερ τον πλέι-οφ, Άγγελος Καστελιαννάκης ο όποιος σημείωσε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, φτάνοντας τα 5 συνολικά στην διαδικασία. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Ο Πόρος υποδέχθηκε τον Ζαρό στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Α1 ΕΠΣΗ. Στο γήπεδο του Μαρτινέγκο δεν επικρατούσαν και οι πιο κατάλληλες συνθήκες για ποδόσφαιρο, καθώς ο άνεμος ήταν πολύ έντονος, γεγονός που δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο πρώτο τέταρτο ο Πόρος είχε την υπεροχή και την κατοχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες. Η καλύτερη φάση των γηπεδούχων ήρθε στο 17ο λεπτό με τον Λεμονιά να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Χατζιδάκη από τα δεξιά, με τον τερματοφύλακα του Ζαρού να αποκρούει. Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους ο Ζαρός ισορρόπησε, χάνοντας την μεγαλύτερη στιγμή του στο 20ο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουρουθιανάκη από πολύ μακριά, την οποία έδιωξε σε κόρνερ ο Ζαφείρης.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η μπάλα πέρασε πολύ χρόνο στο χώρο του κέντρου, με τα σκληρά μαρκαρίσματα και το δυνατό παιχνίδι να κυριαρχούν.

Στην επανάληψη ο Πόρος εμφανίστηκε τελείως διαφορετικός. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και αποφασισμένοι να παίξουν τα ρέστα τους. Η πίεση αυτή απέφερε καρπούς, καθώς στο 55΄ο Καστελλιανάκης εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Ζαφείρη από τα αριστερά και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Χατζιδάκη για το 1-0. Το γκολ έδωσε φτερά στους παίκτες του Λεωνίδα Τιτομιχελάκη οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες. Μεγαλύτερη εξ αυτών το σουτ του Λεμονιά λίγο έξω από την περιοχή που πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ζαρός προσπάθησε να βρει κάποιο γκολ ισοφάρισης, όμως ποτέ δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Τελικά αυτός που βρήκε το γκολ ήταν ο γηπεδούχος Πόρος και πάλι με τον Άγγελο Καστελλιανάκη στο 88ο λεπτό. Από το γύρισμα του Μάρκου, ο αρχισκόρερ του Πόρου εκτέλεσε στην κίνηση και έγραψε το τελικό 2-0.

Με τους τρεις βαθμούς ο Πόρος έφτασε του 10 και έπιασε στην κορυφή Αλμυρό και Ζαρό. Πλέον τα πάντα θα κριθούν την τελευταία, συγκλονιστική αγωνιστική την ερχόμενη Τετάρτη (22/5) όπου ο Πόρος θα φιλοξενηθεί στον Αλμυρό, ενώ ο Ζαρός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ. Και οι τέσσερις διεκδικητές έχουν πλέον ελπίδες για τον τίτλο!

Πόρος: Ζαφείρης, Πολυχρονάκης, Χατζησεβαστός, Χαρίτος, Παπουτσάκης, Μαγάκης, Ζαφείρης (72 Μεταξάκης), Χρηστάκης, Καστελλιανάκης (90΄Μαγκουφάκης), Σκούφος, Λεμονιάς (84΄Μάρκου).

Ζαρός: Χατζιδάκης, Αλμπαντάκης (63΄Ποτηράκης), Κουρουθιανάκης, Χαμαλάκης, Καλεμάκης, Φραγκιαδουλάκης, Χριστοφοράκης, Μόντι, Καλομοίρης, Αναγνωστάκης (83΄Ζωγραφάκης), Παραθύρας.

Παίζουμε μπάλα και στο facebook, ακολουθήστε μας!