Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2019

Αυτοκτόνησε ο Πόρος, «χ»ωρίς νικητή το ματς του Μαρτινέγκο

Τετάρτη, 08 Μαΐου 2019 20:45 Γράφτηκε από τον

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Πόρος κρατούσε σφιχτά την νίκη στα χέρια του ως το 81ο λεπτό, όμως ακόμα ένα γκολ του Α. Στρατήγη του στέρησε το τρίποντο και πιθανά όνειρα για κατάληψη της πρώτης θέσης.

Επιμέλεια: Δημήτρης Γιγουρτσής

Ανταπόκριση: Νίκος Πατελάρος

Ο Πόρος υποδέχθηκε στο Μαρτινέγκο τον Αλμυρό στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Α1 ΕΠΣΗ. Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι για τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο και σίγουρα από άποψης θεάματος το ευχαριστήθηκαν.

Ο Πόρος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, γεγονός που εκμεταλλευτηκέ στο έπακρο, καθώς ευτύχησε να πάρει νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με τον Σκουλά έπειτα από εντυπωσιακή προσπάθεια και σουτ με το δεξί το οποίο νίκησε τον Γεωργίου για το 1-0 στο 6ο μόλις λεπτό.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τον Καστελλιανάκη να μην μπορεί να στείλει στα δίχτυα προ κενής εστίας μετά την εντυπωσιακή επέλαση του Αλέξανδρου Ζαφείρη ο οποίος έβγαλε πάρε βάλε στον ικανό σκόρερ ο οποίος όμως ατόχησε στο 18΄. Ο έμπειρος επιθετικός του Πόρου ότι δεν κατάφερε να κάνει στο 18, το έκανε στο δύο λεπτά αργότερα όταν βγήκε πίσω από την πλάτη της άμυνας μετά  από φανταστική μπαλιά του τερματοφύλακα της ομάδας του και με ωραίο πλασέ σημείωσε το 2-0.

Πριν βγει το ημίχρονο ο Αλμυρός κατάφερε να μειώσει με εκπληκτικό σουτ του Στρατήγη στο 40' και να μείνει ζωντανός για κάτι θετικό στο δεύτερο μέρος.

Ωστόσο στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν πιο μοιρασμένη. Ο Αλμυρός ήταν η ομάδα που προσπαθούσε να κάνει πράγματα να συμβουν στην αναμέτρηση, ενώ ο Πόρος κράτησε μία πιο παθητική στάση για να διαφυλάξει το υπέρ του 2-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και ήταν αυτοί που απειλούσαν την αντίπαλη εστία. Ο Πόρος στην μοναδική ουσιαστική ευκαιρία του στο δεύτερο ημίχρονο, απέτυχε να σκοράρει, καθώς ο Μεταξάκης δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τετ-α-τετ που του παρουσιάστηκε στο 79ο λεπτό.

Και ως συνήθως η μπάλα τιμωρεί σε τέτοιες περιπτώσεις. Έτσι και εδώ καθώς δύο λεπτά μετά την μεγάλη στιγμή του Πόρου, ο Αλμυρός ισοφάρισε και πάλι με τον Α. Στρατήγη μετά την όμορφη πάσα του Απλαδά, για να γράψει το τελικό 2-2.

Το αποτέλεσμα ουσιαστικά δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες, καθώς αμφότερες είδαν τον Ζαρό να ξεφεύγει με 6 βαθμούς διαφορά, έχοντας 10 πόντους ενώ οι δύο σημερινοί αντίπαλοι από τέσσερις.

Πλέον η νική είναι επιτακτικής σημασίας την ερχόμενη αγωνιστική και για τους δύο. Ο μεν Πόρος φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ, ενώ ο δε Αλμυρός υποδέχεται τον Ζαρό (Κυριακή 12/5, 18:00)

Πόρος: Ζαφείρης, Σκουλάς (89΄ Μάρκου), Παπουτσάκης, Πολυχρονάκης, Χαρίτος, Ζαφείρης Α (76΄ Βιτσαράς), Καστελλιανάκης, Ξηρός (85΄ Λεμονιάς), Σκούφος, Μαγάκης Λυδάκης (53΄ Μεταξάκης)

Αλμυρός: Γεωργίου, Κονιδάκης, Μεντουδάκης, Αγαπάκης, Κανδηλάκης, Κλάδος, Νικητόπουλος (46΄ Καργιωτάκης), Πρικάκης (21΄ Κουσκόφ), Στρατήγης, Απλαδάς, Χασουράκης (69΄ Παπδόπουλος)