Σάββατο, 02 Ιουλίου 2022

Επιτυχημένη η πρόβα πριν τον ΠΟΑ για τον Πόρο, 3-0 τις Μοίρες

Τετάρτη, 09 Μαρτίου 2022 16:49 Γράφτηκε από

Ο Πόρος με μεστή εμφάνιση επικράτησε 3-0 των Μοιρών στους Βώρους και πήρε το τέταρτο εισιτήριο για τους "8" του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Ανδρέα Σκέντζου παρατάχθηκε με μερικές αλλαγές απέναντι στις Μοίρες, κατάφερε να βρει ένα γκολ πολύ νωρίς με τον Ράπτη (5') για να διώξει το όποιο άγχος και στη συνέχεια κυριάρχησε για να φτάσει να πάρει την πρόκριση με 3-0 χάρη στα τέρματα των Καστελλιανάκη με πλασέ μέσα από την περιοχή (72') και Πήλιου με πέναλτι(78').

Η πρόβα πριν το ντέρμπι με τον ΠΟΑ στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, με τον τεχνικό των "μπλε" να δίνει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν τόσο κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
-Στη σέντρα οι παίκτες των Μοιρών, ξεκίνησε το παιχνίδι στους Βόρρους.
5' Ο Πόρος ανοίγει το σκορ. Σέντρα Πήλιου από δεξιά, κεφαλιά Καστελλιανάκη έδιωξε ο Δασκαλάκης, σουτ Ράπτη μέσα από την περιοχή κόντραρε στα σώματα, ο μέσος του Πόρου πήρε το "ριμπάουντ" και από κοντά με το σώμα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
6' Καλή στιγμή για τις Μοίρες. Δυνατό σουτ του Στ. Καρτάλη έξω από την περιοχή, έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε ο Παναγιώτου.
24' Ο Πόρος απειλεί. Ο Ράπτης "σπάει" τη μπάλα δεξιά στον Πήλιο που κάνει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Δασκαλάκη.
34' Δυνατό σουτ του Σφυριδάκη από πολύ δύσκολη θέση, πλάγια δεξιά, απέκρουσε ο Παναγιώτου.
41' Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Πόρου, δυνατό σουτ του Καστελλιανάκη από δεξιά, έδιωξε εντυπωσιακά στο αριστερό του παραθυράκι σε κόρνερ ο Δασκαλάκης.
-Ημίχρονο στους Βόρρους, Μοίρες-Πόρος 0-1.
46' Πρώτη αλλαγή για τον Πόρο, στη θέση του Αριστεινιδη ο Ψωρογιάννης.
-Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του Πόρου, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
49' Καλή στιγμή για τον Πόρο. Ο Μπράουν από δεξιά γυρίζει στον Ράπτη που σουτάρει δυνατά, ο Μουφτάρι αποκρούει με το κεφάλι διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.
53' Κόρνερ Γκίνη από δεξιά πλασαριστά για τον Πυρουνάκης που σούταρε δυνατά από αριστερά, κόντραρε η μπάλα στα σώματα και απομακρύνθηκε από τους παίκτες του Πόρου.
57' Μακρινό δυνατό σουτ του Ράπτη με το αριστερό, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.
60' Δεύτερη αλλαγή για τον Πόρο, έξω ο Στεφανάκης μέσα ο Μεχμετάϊ.
66' Κίτρινη και στον Γκίνη για διαμαρτυρία.
67' Σουτ του Μπράουν από δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.
68' Καλή στιγμή για τις Μοίρες. Ωραία προσπάθεια και σουτ του Στ. Καργάκη από δεξιά, μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παναγιώτου.
72' Δεύτερο γκολ για τον Πόρο. Ο Καστελλιανάκης εκμεταλλεύεται την αδράνεια και τα.. τσαφ στην άμυνα των Μοιρών και με πανέμορφο πλασέ στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Δασκαλάκη (0-2).
73' Μακρινό δυνατό σουτ του Μεχμετάϊ μπλόκαρε ο Δασκαλάκης.
75' Πρώτη αλλαγή και για τις Μοίρες, στη θέση του Κλινάκη ο Ιερωνυμακης.
76' Τρίτη αλλαγή για τον Πόρο, έξω ο Καστελλιανάκης μέσα ο Χασουράκης.
77' Κίτρινη και στον Αλ. Καργάκη για μαρκάρισμα στον Πήλιο.
77' Πέναλτι για τον Πόρο. Το φάουλ εκτελεί ο Ράπτης, σκάβει στον προωθημένο Παγώνη που προσπαθεί να πιάσει την κεφαλιά με πλάτη προς το τέρμα αλλά σπρώχνεται μέσα στην περιοχή από τον Δασκαλάκη.
78' Τρίτο γκολ για τον Πορο. Το πέναλτι εκτελεί ο Πήλιος στα δίχτυα του Δασκαλάκη (0-3).
79' Δυνατό σουτ του Πήλιου έξω από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Δασκαλάκης.
80' Τετάρτη αλλαγή για τον Πόρο, στη θέση του Παγώνη ο Μυλωνάκης.
83' Μεγάλη ευκαιρία για τις Μοίρες, σέντρα του Αλ. Καργάκη από δεξιά, ο για εκατοστά δεν βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι ο Στ. Καργάκηςαπι το ύψος της μικρής περιοχής!
85' Δοκάρι για τον Πόρο. Ο Ράπτης "σπάει" τη μπάλα αριστερά μέσα στην περιοχή για τον Λούσι που πλασάρει εξαιρετικά στην απέναντι γωνία αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι καθώς σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.
87' Από κοντά ο Στ. Καργάκης "σπαταλάει" την ευκαιρία να σκοράρει για τις Μοίρες.
-Λήξη στους Βόρρους, πρόκριση για τους... μωβ στους "8" του Κυπέλλου ΕΠΣΗ, τελικό αποτέλεσμα Μοίρες-Πόρος 0-3.

Μοίρες (Γιώργος Φινοκαλιώτης): Δασκαλάκης, Τραορέ, Σφυριδάκης, Κυριακάκης, Γκίνη, Πηρουνάκης, Καργάκης Α., Καργάκης Σ., Κλινάκης, Μυφτάρι, Πολυμερίδης Ι.

Πόρος (Ανδρεας Σκέντζος): Παναγιώτου, Στεφανάκης, Λούσι, Παγώνης, Πλαϊτάκης, Αριστεινίδης, Καστελλιανάκης, Καλαμιώτης, Μπράουν, Ράπτης, Πήλιος