Δευτέρα, 20 Ιανουαρίου 2020

Με γκολάρα Πήλιου, τεράστιο διπλό ο Πόρος στις Μουρνιές!

Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2019 17:10 Γράφτηκε από τον

Ο Πόρος πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, επικράτησε με 0-1 της ΑΕΕΚ/ΣΥΝΚΑ και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της παραμονής στη Γ' Εθνική.

Η ομάδα του Ηρακλείου ήταν καλύτερη καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στο ΣΥΝΚΑ με τη νίκη να είναι απολύτως δίκαιη.

Το χρυσό γκολ για τον Πόρο ήρθε στο 75' όταν ο Πήλιος με μια απίθανη σουτάρα έξω από την περιοχή "εκτέλεσε" τον τερματοφύλακα του ΣΥΝΚΑ και διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν και μεγαλύτερο σκορ, αλλά οι προσπάθειες των Σκουλά και Σένκα κατέληξαν στο δοκάρι.

Με το σπουδαίο τρίποντο ο Πόρος έφτασε τους 8 βαθμούς και μπαίνει για τα καλά στην μάχη της παραμονής στην κατηγορία!

ΤΟ ΦΙΛΜ:

10' Πρώτη φάση στο παιχνίδι. Φάουλ του Μποτωνάκη, ελέγχει ο Παπαδόπουλος

11' Πρώτο σουτ για τον Πόρο με τον Τρινταφυλλίδη από μακριά, άουτ

17' Πλασέ Σένκα, αποκρούει ο τερματοφύλακας του ΣΥΝΚΑ

28' Σέντρα Παληγεώργου, κεφαλιά Σινγκ, πάνω από τα δοκάρια του Πόρου

36' Καλή στιγμή για τον Πόρο. Ο Τορομανίδης προωθήθηκε επικίνδυνα, αλλά η μπαλιά του κόπηκε πριν βρει τον Σένκα

39' Καλή ευκαιρία για τους γηπεδόυχους. Μετά από κόρνερ ο Νικόλτσης έπιασε το σουτ που απέκρουσε ο Παπαδόπουλος

45' Τεράστια ευκαιρία για τον Πόρο. Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Σένκα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του ΣΥΝΚΑ!

Ημίχρονο στις Μουρνιές: ΑΕΕΚ/ΣΥΝΚΑ - Πόρος 0-0

59' Ο Παπαδόπουλος προλαβαίνει τον Βεστάκη πριν τον πλασάρει από κοντά

75' Με απίθανο σουτ του Πήλιου ο Πόρος παίρνει προβάδισμα στις Μουρνιές, 0-1!

82' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Πόρο. Ο Σκουλάς έκανε το σουτ η μπάλα όμως ξανά σταμάτησε στο δοκάρι (2ο στο παιχνίδι). Στην επαναφορά ο Ποκόνγκ δεν μπορεί να πλασάρει σωστά

ΤΕΛΟΣ: ΑΕΕΚ/ΣΥΝΚΑ - Πόρος 0-1

ΑΕΕΚ/ΣΥΝΚΑ (Ν. Μαθιουδάκης): Βλαχάκης, Παληγεώργος, Αργυρουδάκης, Γεωργούλης, Λάμτσε, Μαθιουδάκης, Μαζιώτης (79' Ιμέρη), Νικόλτσης, Σινγκ (65' Κόλα), Μποτωνάκης (85' Περδικάκης), Βεστάκης

Πόρος (Μ. Σουτζής): Παπαδόπουλος, Πρινιανάκης, Σηφάκης, Δαμιανάκης, Τρινταφυλλάκης, Γιορντάν (73' Ποκόνγκ), Σένκα (90' Μεμοτσέλα), Πήλιος (83' Μαραθιανός), Μαγάκης, Τορομανίδης (92' Πολυχρονάκης), Σκουλάς